Źle sypiasz? To może prowadzić do otyłości i chorób serca

Kobiety, które krótko i źle śpią, są dużo bardziej narażone na otyłość i wiążące się z nią choroby serca - udowadniają badania. Wszystko dlatego, że brak snu przyczynia się do złych wyborów dietetycznych. A potem już trudno zatrzymać lawinę...

Nowe badanie, przeprowadzone w Columbia University Irving Medical Center, poszerza naszą wiedzę na temat związków pomiędzy złym snem a chorobami serca u kobiet. Dotychczasowe badania, o których przypominają teraz naukowcy, dowiodły już, że brak dostatecznej ilości snu sprzyja rozwojowi takich chorób jak otyłość, cukrzyca typu 2 oraz choroby serca. Dowiedziono już także, że ma to związek z nieodpowiednią dietą. Tamte badania jednak koncentrowały się na wąskiej grupie pokarmów, takich jak słodycze, ryby, tłuszcze nasycone i sprawdzano tylko powiązania z długością, a nie jakością snu.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - co musisz wiedzieć

Teraz naukowcy poszerzyli swoje obserwacje, oceniając jakość snu oraz związek z wyborami żywieniowymi kobiet. Na jakość snu ma wpływ wiele czynników. Najkorzystniejszy dla nas sen to sen nocny, trwający około siedmiu-dziewięciu godzin, co zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz wieku. Dobry sen to także sen nieprzerwany. Ważny jest regularny tryb życia i niedopuszczanie do dłuższych niedoborów snu. Istnieją też badania, pokazujące związek pomiędzy złym snem, a odczuwanym nazajutrz lękiem i stresem.

Kobiety są szczególnie podatne na zaburzenia snu przez całe życie, ponieważ to one często biorą odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi i rodziną, a później także źle śpią z powodu burzy hormonalnej związanej z menopauzą

-  mówi współautorka badania Brooke Aggarwal, adiunkt nauk medycznych na Columbia University.

Badaniem objęto 495 kobiet w wieku od 20 do 76 lat. Sprawdzano ich nawyki żywieniowe, jakość snu, czas, jaki potrzebują, aby zasnąć oraz przypadki bezsenności. Rodzaj i ilość zjadanych pokarmów monitorowano przez rok.

Potwierdziły się wcześniejsze obserwacje naukowców. Osoby mające kłopoty ze snem jednocześnie źle się odżywiają. Kobiety, które skarżyły się na złą jakość snu, zjadały więcej cukru, niż osoby dobrze śpiące. Ponadto, gdy miały kłopoty z zasypianiem, sięgały po bardziej kaloryczne posiłki, niż pozostałe osoby. Ilość jedzenia była też wyraźnie większa w przeliczeniu na wagę ciała. Cierpiące na bezsenność osoby wybierały posiłki zawierające mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych, niż kobiety nie mające tego typu problemów.

Uważamy, że kobiety mające złej jakości sen, przejadają się podczas kolejnych posiłków i dokonują bardziej niezdrowych wyborów żywieniowych

- podsumowuje badania B. Aggarwal.

Co powoduje, że źle śpiące kobiety mają potem skłonność do przejadania się?

Na to pytanie naukowcy mają kilka odpowiedzi. Niska jakość snu może skłaniać kobiety do zjadania nadmiernej ilości kalorii poprzez stymulowanie sygnałów głodu i tłumienie sygnałów świadczących o tym, że jesteśmy już najedzeni - tłumaczą autorzy badania.

Możliwa jest także sytuacja odwrotna. To nadmierne objadanie się i wysoka kaloryczność pokarmów może pogarszać sen i powodować trudności z zasypianiem. "Większe ilości jedzenia powodują dyskomfort w przewodzie pokarmowym, utrudniając przy tym zasypianie lub zaburzając sen" - piszą badacze na łamach "Journal of the American Heart Association", gdzie opublikowali wyniki eksperymentu.

Nadmiernie kaloryczna dieta oraz zbyt obfite posiłki to nie tylko kłopoty z zasypianiem i snem, ale także przyrost masy ciała. A to już prosta droga do otyłości i związanych z nią chorób, w tym chorób serca. Dlatego autorzy badania postulują, aby w trosce o zdrowie układu naczyniowo-sercowego kobiet, zadbać także o ich zdrowy sen poprzez odpowiednie terapie.

Źródło: ScienceDaily.comColumbia University Irving Medical Center, Journal of the American Heart Association

Więcej o: