Normalne krwawienie miesiączkowe trwa zwykle 4-5 dni i występuje co 21-35 dni. Ilość utraconej krwi wynosi od 30 do 80 ml. Jednak krwawienie między miesiączkami, a także po menopauzie, nie jest zwykłym objawem lecz sygnałem nieprawidłowości w organizmie. Może mieć różne przyczyny i większość z nich jest dość niegroźna i łatwo uleczalna. Niepokojące są krwawienia występujące po menopauzie. Mogą bowiem być związane z rozwojem raka szyjki macicy, czasem raka jajników lub zwiastować stan przedrakowy. Krwawienia z dróg rodnych w czasie zaawansowanej ciąży są niebezpieczne i wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza. Na początku ciąży mogą oznaczać samoistne poronienie. Ale niewielkie plamienie między 7. a 12. dniem od zapłodnieni to tzw. plamienie implantacyjne, związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy.
Nietypowe krwawienie z dróg rodnych powinno nas skłonić do odwiedzenia lekarza. Dopiero wtedy, po wykonaniu odpowiednich badań, można określić zagrożenie i podjąć odpowiednie leczenie.
Przyczyny krwawienia z dróg rodnych:
Poza badaniem fizykalnym lekarz może zlecić badania krwi oraz badanie stężenia hormonów tarczycy oraz żeńskich hormonów płciowych. Potrzebne jest to do ustalenia czynności tarczycy oraz czynności jajników, co może naprowadzić lekarza na trop choroby. Ponadto niekiedy potrzebny jest tzw. posiew, aby sprawdzić, co jest źródłem zakażenia w przypadku infekcji przenoszonych drogą płciową.
Niekiedy konieczna staje się kolposkopia oraz biopsja szyjki macicy lub biopsja endometrium, szczególnie w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego. Ponadto pomocna jest cytologia, USG miednicy, histerokopia i histerosogram.
Leczenie uzależnione jest od przyczyny krwawienia. Zwykłe stany zapalne leczy się dość szybko i skutecznie. Znacznie bardziej skomplikowane są oczywiście procedury lecznicze w przypadku stanów przedrakowych czy wręcz raka. Tak samo niepokojące są nietypowe krwawienia w zaawansowanej ciąży (drugi i trzeci trymestr). Mogą oznaczać poronienie, groźne odklejanie się łożyska, łożysko przodujące i inne stany patologiczne ciąży. To zagrożenie życia zarówno matki, jak i płodu.
Innym przykładem groźnych krwawień z dróg rodnych jest ciąża ektopowa (pozamaciczna). Wtedy krwawieniom towarzyszy silny ból brzucha lub podbrzusza. Ciąża pozamaciczna stanowi także zagrożenie życia. Leczenie polega na podaniu leku, który spowoduje obumarcie zarodka. Późniejszą ciążę pozamaciczną usuwa się operacyjnie.