Sztuczna inteligencja pomoże w radzeniu sobie z depresją

Pojawia się coraz więcej aplikacji opartych na najnowszej technologii AI, które pełnią rolę czegoś w rodzaju "osobistego asystenta zdrowia emocjonalnego". Nie zastąpią psychiatry czy psychologa i poradni terapeutycznej, ale mogą okazać się pomocne w wielu przypadkach.

Na depresje cierpi ponad 300 mln osób na świecie wg danych WHO Depresja rzadko mija sama i wymaga specjalistycznej pomocy Mimo to na leczenie zgłasza się, według amerykańskiej Agencji ds. Nadużywania Substancji oraz Zdrowia Psychicznego (SAMHSA), tylko 63 procent z objawami depresji. Wśród nastolatków, gdzie depresja jest jeszcze większym problemem, niż u dorosłych, tylko 40 procent chorych trafia do lekarza. Stąd pomysł, aby do pomocy ludziom w depresji wprząc nowoczesną technologię. Sztuczna inteligencja (AI), wykorzystana w celach terapeutycznych, może pomóc ludziom na wiele sposobów, ale ma też swoje ograniczenia. Jakie jednak ma zalety?

Badacze i programiści, którzy opracowali kilka aplikacji, służących pomocą osobom w depresji podkreślają, że zaletą nie do przecenienia jest ich dostępność i szybkość reakcji, prywatność i anonimowość oraz wygoda użytkowania.

Aplikacja służąca pomocą w depresji jest dostępna 24 godziny na dobę przez siedem dni. W miarę używania programu poziom wiedzy na temat użytkownika stale rośnie. Aplikacja gromadzi bowiem coraz więcej danych, uczy się właściwie odpowiadać i stale podnosi poziom porad terapeutycznych. Sztuczna inteligencja coraz lepiej definiuje indywidualne cechy i potrzeby zdrowotne użytkownika. Ale wydaje się, że największą zaletą pozostaje anonimowość i prywatność, którą zapewniają aplikacje terapeutyczne, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Użytkownicy mogą korzystać z programów anonimowo, co dla wielu osób jest niezwykle ważne.

Zobacz wideo Lubisz ruch? Te aplikacje przydadzą się w górach

Programy terapeutyczne mogłyby też, zdaniem autorów, rozwiązać problem stygmatyzacji psychicznie osób. Nie da się ukryć, że choroby psychiczne oraz depresja naznaczają ludzi, powodując niejednokrotnie problemy z akceptacją ze strony otoczenia i rodziny. Powodują także problemy w pracy i wpływają na związki. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z pomocy anonimowo, może nas to uchronić przed dodatkowymi stresami, strachem, wstydem i obawą przed odrzuceniem, które powstrzymują nas przed szukaniem pomocy u psychiatry lub psychologa. Jest to szczególnie ważne w małych, zamkniętych środowiskach - podkreśla Jodi Clarke, autorka przeglądowego artykułu w verywellmind.com.

Koleją zaletą programów terapeutycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję jest możliwość skorzystania z nich praktycznie w każdym miejscu. To mogłoby rozwiązać problem dostępności do terapeuty na terenach wiejskich - dodaje autorka. Korzystanie z aplikacji jest też wygodniejsze, bo nie wymaga wcześniejszych przygotowań, umawiania się na wizyty itp. Na spotkanie w gabinecie terapeuty musisz znaleźć czas, przesunąć swoje zwykłe zajęcia, czy też wziąć urlop w pracy. Korzystanie z programu on line to ułatwienie i oszczędność czasu.

Czego jednak sztuczna inteligencja nie potrafi?

Jak widać, zaprzęgnięcie sztucznej inteligencji do pomocy ludziom w stanach depresyjnych, ma wiele zalet, które trudno podważać. Czego jednak te aplikacje nam nie dadzą?

Przede wszystkim sama aplikacja nie zastąpi leczenia klinicznego. Może być wsparciem w trudnych chwilach lub uzupełnieniem terapii, ale to lekarz powinien być tutaj pierwszą instancją. Aplikacje nie postawią diagnozy, ani nie uleczą, ale mogą za to uzupełniać terapię i służyć doraźnym wsparciem.

Przykłady popularnych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, które mogą być pomocne gdy zmagamy się z depresją

  • WoeBot

Program został udostępniony w 2017 roku. Jest to tzw. chatbot, czyli program komputerowy, który wchodzi w interakcję z użytkownikiem za pomocą ludzkiego języka. Program udostępnia też pomocne filmy i ćwiczenia. Podstawą WoeBot są zasady terapii poznawczo-behawioralnej. Program zbiera też informacje o użytkowniku podczas czatowania i przetwarza je tak, aby możliwie najlepiej dostosować odpowiedzi do potrzeb odbiorcy. W miarę użytkowania odpowiedzi, generowane przez aplikację, są coraz bardziej spersonalizowane.

  • Wysa

To program także oparty o zasady psychologii poznawczo-behawioralnej. Oferuje ponadto tzw. dialektyczną terapię behawioralną (DBT), a także praktyki medytacyjne oraz motywacyjne konwersacje z botami.

  • Tess

Program oparty na zasadach psychologii poznawczo-behawioralnej oferuje spersonalizowane odpowiedzi na zadawane przez użytkownika pytania. Także ten program gromadzi wiedzę na temat użytkownika i stopniowo daje coraz bardziej dopasowaną do sytuacji odpowiedź.

  • Youper

Twórcy określają ten program jako asystenta zdrowia psychicznego. Jest aplikacją bezpłatną, wykorzystującą sztuczną inteligencję i technologię chatbot.

Źródło: verywellmind

Więcej o: