Superroznosiciel z Wielkiej Brytanii nieświadomie zakaził koronawirusem co najmniej 10 osób

Nowy koronawirus dotarł do Europy najprawdopodobniej przez tzw. superroznosicieli. W Wielkiej Brytanii zdiagnozowano właśnie mężczyznę, który "przywiózł" wirusa z Singapuru. We Francji w ośrodku narciarskim zakaził dziesięć innych osób. Stamtąd wirus przedostał się do Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Superroznosicielem okazał się pięćdziesięcioparoletni mężczyzna, który powrócił niedawno z konferencji w Singapurze - jak czytamy w "Guardianie". Tam zakaził się nowym koronawirusem od osoby, która prawdopodobnie także była superroznosicielem. Po powrocie do kraju nieświadomy niczego mężczyzna wybrał się z rodziną na narty do alpejskiego kurortu Les Contamines-Montjoie we Francji. Dopiero po powrocie z nart u mężczyzny stwierdzono obecność koronawirusa.

Tymczasem okazało się, że pięć osób, w tym dziesięcioletni chłopiec, mieszkające w tym samym narciarskim domku co Brytyjczyk, są zakażone nowym koronawirusem. Potem znaleziono koronawirusa 2019-nCoV u kolejnych czterech osób, które wróciły z nart z tej samej miejscowości. Przebywający w domku narciarskim inny Brytyjczyk wrócił tymczasem do domu na Majorce. Tam okazało się, że także on jest chory. Zatem mężczyzna, który przebywał krótko w Singapurze zaraził po powrocie do Europy w sumie co najmniej 10 osób, zanim został zdiagnozowany w szpitalu w Brighton.

Zobacz wideo

Kim są superroznosiciele?

Superroznosiciel to osoba, która zaraża znacznie więcej osób, niż przeciętny chory. Epidemiolodzy nazywają to zasadą 20/80. Superroznosicielem bywa jedna osoba na pięć. Nie wiadomo, kto nim zostanie, tak jak nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Istnieją domniemania, że być może to układ immunologiczny superroznosiciela działa nietypowo. Albo nie potrafi zupełnie radzić sobie z wirusem, albo wręcz przeciwnie - tłumi go w tak znacznym stopniu, że sam nie ma żadnych objawów choroby, gdy tymczasem aktywny wirus przenosi się na inne osoby. Może to być także efekt zakażenia wieloma patogenami naraz. Podejrzewa się także, że superroznosiciel mógł wchłonąć większą niż przeciętna dawkę wirusa.

Superroznosicieli spotyka się właściwie w przypadku każdej choroby zakaźnej. Największym zagrożeniem  są osoby, które są bezobjawowymi nosicielami wirusa. Zanim zostaną zidentyfikowani, mogą zarazić niewspółmiernie wiele osób.

Źródło: The Guardian

Więcej o:
Komentarze (39)
Superroznosiciel z Wielkiej Brytanii nieświadomie zakaził koronawirusem co najmniej 10 osób
Zaloguj się
 • belutti

  Oceniono 9 razy 9

  Takim superroznosicielem był np Simon Mol. Młodym dziewczynom polecam przeczytać.

 • stary.gniewny

  Oceniono 12 razy 6

  Bez paniki. Wirus wkrótce przestanie działać bo jest zrobiony w Chinach.

 • ziemowit105

  Oceniono 4 razy 4

  "2019-nCoV" już się tak nie nazywa. WHO ogłosiło nową nazwę.

 • pick.up

  Oceniono 3 razy 3

  Superroznosiciel to takie samo zjawisko jak superksiężyc - oczywiste, a napompowane do rangi jakiegoś kuriozum.

 • jozbieszczad

  Oceniono 7 razy 3

  A to już wiadomo ile osób zarażali inni nosiciele tego wirusa ?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 1 raz 1

  Napisalem o tym wlasnie do grupy znajmych z Polski - aktualnie w Singapurze.

 • doomsday

  Oceniono 3 razy 1

  Mam sprzeczne informacje. Wczoraj ANSA.it, włoska agencja prasowa podała, że wg uczonych z Chin, którzy badają coronawirusa, okres inkubacji w organizmie ludzkim wynosi nie do 14 dni ale aż do 24. Stąd miało się wziąć tylu fałszywych zdrowych, gdzie testy były ujemne. To miały być testy, które wykrywały wirusa tylko u osób z objawami.
  Dzisiaj włoska repubblica.it podaje, że wg European Centre for Disease Prevention and Control okres inkubacji w organizmie ludzkim wynosi od 2 do 14 dni.
  Trudna jest sytuacja na wycieczkowcu Diamond Princess w Yokohamie. Ma tam być sto kilkadziesiąt zarażonych . Na pokładzie jest 3711 pasażerów i załogi. 80% ma 60 i więcej lat, 20% powyżej 80 i 11 osób w wieku powyżej 90 lat.

 • kisssmyass

  Oceniono 5 razy 1

  to jest w ogóle najprostszy sposób jaki mogą wykorzystać terroryści do przetrzebienia Zachodu. Roznoszenie wirusa. Wyślą kilkudziesięciu zarażonych po różnych krajach i załatwione.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX