Amol: jakie ma właściwości, na co pomaga amol

Amol to lek ziołowy na bazie olejków eterycznych i etanolu. Ma formę płynu służącego do nacierania skóry przy przeziębieniach, bólach głowy i mięśni. Działa jako środek poprawiający samopoczucie. Ma także zastosowanie przy dolegliwościach trawiennych. Jest dostępny bez recepty.

Amol - co wchodzi w skład preparatu? Jakie ma właściwości?

Amol to preparat składający się z naturalnych substancji czynnych, takich jak mentol oraz olejki eteryczne. Zawiera zatem olejek cytronelowy, olejek goździkowy, olejek cynamonowy, olejek cytrynowy, olejek mięty pieprzowej oraz olejek lawendowy. Olejki rozpuszczone są w alkoholowym roztworze etanolu i wody.

Leku zastosowany doustnie działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Dzięki temu poprawia funkcję żołądka. Zastosowany natomiast na skórę działa rozgrzewająco.

Amol - zastosowanie

Amol to płyn o zastosowaniu doustnych oraz zewnętrznym. Aby działał skutecznie, musi być jednak używany przez dłuższy czas. Zewnętrznie stosuje się go do nacierania skóry. Zalecany jest w celu poprawy złego samopoczucia przy przeziębieniu, bólach głowy oraz bólach mięśniowych. Ponadto posmarowanie amolem miejsc ukąszenia przez owady zmniejsza dolegliwości, takie jak swędzenie.

Wewnętrzne, w postaci kropel, można zażyć amol w razie dolegliwości dyspeptycznych, czyli w kłopotach z trawieniem i przy wzdęciach. Uwaga: amol zawiera spore ilości alkoholu etylowego (67 proc.).

Amol - stosowanie

Amol można stosować u dzieci dopiero od 12-tego roku życia. Nie wolno go też stosować pod opatrunkami okluzyjnymi ani w formie okładów. Preparatu używamy w postaci nierozcieńczonej. W przypadku bólu głowy czy mięśni wcieramy niewielką ilość amolu bezpośrednio w skórę, lekko masując na przykład skronie. Jeżeli natomiast używamy tego preparatu do łagodzenia ukąszeń przez owady, nasączamy wacik amolem i pocieramy miejsce ukąszenia.

Do użytku wewnętrznego stosujemy amol już rozcieńczony albo na łyżeczce cukru. Zaleca się przyjmowanie jednorazowo od 10 do 15 kropli preparatu wraz z płynem lub z cukrem. Amol zażywa się doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości żołądkowych do 3 razy dziennie.

Amol - przeciwwskazania

Nie używajmy amolu, jeżeli mamy nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Nie wolno też stosować tego leku przy astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość. U dzieci poniżej 12-tego roku życia także nie powinniśmy stosować amolu, ponieważ nie ma badań, dotyczących bezpieczeństwa tego produktu w tej grupie wiekowej, a preparat zawiera ponadto etanol. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed użyciem leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania zewnętrznie są:

  • uszkodzenia skóry, takie jak oparzenie, rany oraz wypryski
  • choroby skóry, przy których zauważa się wysypkę

Nie wolno też stosować preparatu w okolicach oczu oraz na błony śluzowe.

Przeciwwskazaniem do zastosowania wewnętrznego są:

  • niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • przewlekłe choroby wątroby
  • uzależnienie od alkoholu

Amol - środki ostrożności i działania niepożądane

Ze względu na zawartość etanolu amol ma wpływ ośrodkowy układ nerwowy, gdy jest zażywany wewnętrznie. Stąd nie należy prowadzić samochodu, jeżeli leczymy się tym preparatem. Amol przechowujemy w bezpiecznym miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci.

Amol zawiera 67% etanolu ( czyli alkoholu). Przy każdym przyjęciu doustnym leku w ilości 10-15 kropli do organizmu zostanie wprowadzone do 0,46 g etanolu, co jest równoważne 7,24 ml – 10,86 ml piwa (5% v/v) i 3,02 ml – 4,53 ml wina (12% v/v). Może to mieć znaczenie w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci, osób z grupy wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Szkodliwe jest także dla osób z chorobą alkoholową.

Jak każdy lek, Amol może powodować działania niepożądane. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z działań niepożądanych trzeba powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Bardzo rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane (u mniej niż 1 osoby na 10 tys.):

  • podrażnienie żołądka
  • podrażnienie skóry i błon śluzowych
  • wyprysk kontaktowy, reakcje nadwrażliwości
  • suchy kaszel, skurcz oskrzeli

Źródło: ulotka informacyjna produktu

Więcej o: