Amol: jakie ma w³a¶ciwo¶ci, na co pomaga amol
Amol - co wchodzi w sk³ad preparatu? Jakie ma w³a¶ciwo¶ci?
Amol to preparat sk³adaj±cy siê z naturalnych substancji czynnych, takich jak mentol oraz olejki eteryczne. Zawiera zatem olejek cytronelowy, olejek go¼dzikowy, olejek cynamonowy, olejek cytrynowy, olejek miêty pieprzowej oraz olejek lawendowy. Olejki rozpuszczone s± w alkoholowym roztworze etanolu i wody.
Leku zastosowany doustnie dzia³a rozkurczowo na miê¶nie g³adkie. Dziêki temu poprawia funkcjê ¿o³±dka. Zastosowany natomiast na skórê dzia³a rozgrzewaj±co.
Amol - zastosowanie
Amol to p³yn o zastosowaniu doustnych oraz zewnêtrznym. Aby dzia³a³ skutecznie, musi byæ jednak u¿ywany przez d³u¿szy czas. Zewnêtrznie stosuje siê go do nacierania skóry. Zalecany jest w celu poprawy z³ego samopoczucia przy przeziêbieniu, bólach g³owy oraz bólach miê¶niowych. Ponadto posmarowanie amolem miejsc uk±szenia przez owady zmniejsza dolegliwo¶ci, takie jak swêdzenie.
Wewnêtrzne, w postaci kropel, mo¿na za¿yæ amol w razie dolegliwo¶ci dyspeptycznych, czyli w k³opotach z trawieniem i przy wzdêciach. Uwaga: amol zawiera spore ilo¶ci alkoholu etylowego (67 proc.).
Amol - stosowanie
Amol mo¿na stosowaæ u dzieci dopiero od 12-tego roku ¿ycia. Nie wolno go te¿ stosowaæ pod opatrunkami okluzyjnymi ani w formie ok³adów. Preparatu u¿ywamy w postaci nierozcieñczonej. W przypadku bólu g³owy czy miê¶ni wcieramy niewielk± ilo¶æ amolu bezpo¶rednio w skórê, lekko masuj±c na przyk³ad skronie. Je¿eli natomiast u¿ywamy tego preparatu do ³agodzenia uk±szeñ przez owady, nas±czamy wacik amolem i pocieramy miejsce uk±szenia.
Do u¿ytku wewnêtrznego stosujemy amol ju¿ rozcieñczony albo na ³y¿eczce cukru. Zaleca siê przyjmowanie jednorazowo od 10 do 15 kropli preparatu wraz z p³ynem lub z cukrem. Amol za¿ywa siê dora¼nie w przypadku wyst±pienia dolegliwo¶ci ¿o³±dkowych do 3 razy dziennie.
Amol - przeciwwskazania
Nie u¿ywajmy amolu, je¿eli mamy nadwra¿liwo¶æ na którykolwiek ze sk³adników preparatu. Nie wolno te¿ stosowaæ tego leku przy astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwra¿liwo¶æ. U dzieci poni¿ej 12-tego roku ¿ycia tak¿e nie powinni¶my stosowaæ amolu, poniewa¿ nie ma badañ, dotycz±cych bezpieczeñstwa tego produktu w tej grupie wiekowej, a preparat zawiera ponadto etanol. Kobiety w ci±¿y oraz karmi±ce piersi± przed u¿yciem leku powinny skonsultowaæ siê z lekarzem.
Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania zewnêtrznie s±:
- uszkodzenia skóry, takie jak oparzenie, rany oraz wypryski
- choroby skóry, przy których zauwa¿a siê wysypkê
Nie wolno te¿ stosowaæ preparatu w okolicach oczu oraz na b³ony ¶luzowe.
Przeciwwskazaniem do zastosowania wewnêtrznego s±:
- niedro¿no¶æ dróg ¿ó³ciowych (np. w przebiegu kamicy ¿ó³ciowej), zapalenie pêcherzyka ¿ó³ciowego,
- przewlek³e choroby w±troby
- uzale¿nienie od alkoholu
Amol - ¶rodki ostro¿no¶ci i dzia³ania niepo¿±dane
Ze wzglêdu na zawarto¶æ etanolu amol ma wp³yw o¶rodkowy uk³ad nerwowy, gdy jest za¿ywany wewnêtrznie. St±d nie nale¿y prowadziæ samochodu, je¿eli leczymy siê tym preparatem. Amol przechowujemy w bezpiecznym miejscu, do którego nie maj± dostêpu dzieci.
Amol zawiera 67% etanolu ( czyli alkoholu). Przy ka¿dym przyjêciu doustnym leku w ilo¶ci 10-15 kropli do organizmu zostanie wprowadzone do 0,46 g etanolu, co jest równowa¿ne 7,24 ml – 10,86 ml piwa (5% v/v) i 3,02 ml – 4,53 ml wina (12% v/v). Mo¿e to mieæ znaczenie w przypadku kobiet w ci±¿y lub karmi±cych piersi±, dzieci, osób z grupy wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorob± w±troby lub z padaczk±. Szkodliwe jest tak¿e dla osób z chorob± alkoholow±.
Jak ka¿dy lek, Amol mo¿e powodowaæ dzia³ania niepo¿±dane. W przypadku wyst±pienia któregokolwiek z dzia³añ niepo¿±danych trzeba powiadomiæ lekarza lub farmaceutê.
Bardzo rzadko mog± wyst±piæ nastêpuj±ce dzia³ania niepo¿±dane (u mniej ni¿ 1 osoby na 10 tys.):
- podra¿nienie ¿o³±dka
- podra¿nienie skóry i b³on ¶luzowych
- wyprysk kontaktowy, reakcje nadwra¿liwo¶ci
- suchy kaszel, skurcz oskrzeli
¬ród³o: ulotka informacyjna produktu
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
Tu rz±dzi ona, czyli 16 pozycji seksualnych, w których dominuje kobieta
-
Je¶li siê wahasz, czy szczepiæ siê przeciw COVID-19: fakty, które warto poznaæ
- Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?