Na łamach czasopisma "Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology" można zapoznać się z opisem szokującego i niezwykle rzadkiego przypadku medycznego. Do lekarzy zgłosiła się bowiem młoda kobieta, skarżąc się na wyrastające jej z dziąseł włosy. Tego typu zaburzenia w literaturze medycznej odnotowano do tej pory zaledwie pięć razy, a wszystkie zdarzyły się w latach 60-tych ubiegłego wieku i dotyczyły mężczyzn. W przytoczonym powyżej artykule lekarze z University of Campania Luigi Vanvitelli we Włoszech opisują najnowszy przypadek, który przydaje nieco wiedzy, ale nie rozwiązuje zagadki.
Nadal bowiem nieznana jest etiologia tego typu nieprawidłowości. Poprzednie pięć przypadków było raczej skromnych. W jamie ustnej pacjentów znajdowano po kilka włosów, wyrastających z dziąseł lub podniebienia, czy od wewnętrznej strony policzka. Opisywany teraz przypadek dotyczy 25-letniej kobiety, u której wcześniej zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie związane z zachwianą gospodarką hormonalną organizmu. Kobieta pojawiła się w klinice sześć lat temu i skarżyła się, że znajduje w jamie ustnej wyrastające gdzieniegdzie włoski. Badanie twarzy kobiety ujawniło, że na podbródku i szyi dziewczyny rosną dość bujnie włosy. Wewnątrz ust natomiast znaleziono brązowe, podobne do rzęs włoski, które zostały usunięte, a fragmenty tkanki pobranej z ust poddane badaniu histopatologicznemu.
Rok później - jak czytamy w artykule - pacjentka powróciła z jeszcze większą ilością włosów w ustach, rosnących już na obu łukach dziąseł.
Tego typu zaburzenie nazwano hirsutyzmem dziąseł. Hirsutyzm jest to nieprawidłowość dotykająca kobiet, polegająca na rozroście włosów w miejscach, które są typowe dla mężczyzn, takich jak policzki, górna warga, podbródek, przód klatki piersiowej, dół brzucha, wewnętrzna część ud, plecy oraz nogi, gdzie zazwyczaj znajdują się prawie niewidoczne włosy typu vellus.
W przypadku opisywanym powyżej, nierównowaga hormonalna, związana z zespołem policystycznych jajników, mogła pogorszyć sprawę. Pacjentka po pierwszej wizycie w klinice otrzymała pomoc i poradę, aby rozpocząć leczenie hormonalne. Hirsutyzm dziąseł wrócił, gdy zaprzestała przyjmowania leku.
Naukowcy sugerują, że być może tkanka śluzówki w jamie ustnej, podobna do tkanki skórnej, mogła w okresie zarodkowym ulec jakimś zaburzeniom, które aktywowały te komórki, z których wyrastają włosy. Ale i tak, w gruncie rzeczy, nie mają pojęcia, skąd wzięła się ta przypadłość. Jest zbyt mało danych i zbyt mało tego typu przypadków, aby można było zdobyć odpowiednią ilość informacji na ten temat i zbadać przyczyny. Pozostaje tylko patrzeć na to, jak na pewną sensację z dziedziny medycyny.
Źródło: ScienceAlert.com,