W³osy, które rosn± w dzi±s³ach - niezwykle rzadki przypadek medyczny

Wed³ug literatury medycznej to szósty tego typu przypadek na ¶wiecie. To niezwyk³e zaburzenie przyci±gnê³o uwagê lekarzy, którzy powi±zali je z zaburzeniami hormonalnymi. Jednak etiologia "hirsutyzmu dzi±se³" nie jest znana.

Na ³amach czasopisma "Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology" mo¿na zapoznaæ siê z opisem szokuj±cego i niezwykle rzadkiego przypadku medycznego. Do lekarzy zg³osi³a siê bowiem m³oda kobieta, skar¿±c siê na wyrastaj±ce jej z dzi±se³ w³osy. Tego typu zaburzenia w literaturze medycznej odnotowano do tej pory zaledwie piêæ razy, a wszystkie zdarzy³y siê w latach 60-tych ubieg³ego wieku i dotyczy³y mê¿czyzn. W przytoczonym powy¿ej artykule lekarze z University of Campania Luigi Vanvitelli we W³oszech opisuj± najnowszy przypadek, który przydaje nieco wiedzy, ale nie rozwi±zuje zagadki.

Nadal bowiem nieznana jest etiologia tego typu nieprawid³owo¶ci. Poprzednie piêæ przypadków by³o raczej skromnych. W jamie ustnej pacjentów znajdowano po kilka w³osów, wyrastaj±cych z dzi±se³ lub podniebienia, czy od wewnêtrznej strony policzka. Opisywany teraz przypadek dotyczy 25-letniej kobiety, u której wcze¶niej zdiagnozowano zespó³ policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie zwi±zane z zachwian± gospodark± hormonaln± organizmu. Kobieta pojawi³a siê w klinice sze¶æ lat temu i skar¿y³a siê, ¿e znajduje w jamie ustnej wyrastaj±ce gdzieniegdzie w³oski. Badanie twarzy kobiety ujawni³o, ¿e na podbródku i szyi dziewczyny rosn± do¶æ bujnie w³osy. Wewn±trz ust natomiast znaleziono br±zowe, podobne do rzês w³oski, które zosta³y usuniête, a fragmenty tkanki pobranej z ust poddane badaniu histopatologicznemu. 

Rok pó¼niej - jak czytamy w artykule - pacjentka powróci³a z jeszcze wiêksz± ilo¶ci± w³osów w ustach, rosn±cych ju¿ na obu ³ukach dzi±se³.

Zobacz wideo

Hirsutyzm dzi±se³ - gdy w³osy rosn± miêdzy zêbami

Tego typu zaburzenie nazwano hirsutyzmem dzi±se³. Hirsutyzm jest to nieprawid³owo¶æ dotykaj±ca kobiet, polegaj±ca na rozro¶cie w³osów w miejscach, które s± typowe dla mê¿czyzn, takich jak policzki, górna warga, podbródek, przód klatki piersiowej, dó³ brzucha, wewnêtrzna czê¶æ ud, plecy oraz nogi, gdzie zazwyczaj znajduj± siê prawie niewidoczne w³osy typu vellus.

W przypadku opisywanym powy¿ej, nierównowaga hormonalna, zwi±zana z zespo³em policystycznych jajników, mog³a pogorszyæ sprawê. Pacjentka po pierwszej wizycie w klinice otrzyma³a pomoc i poradê, aby rozpocz±æ leczenie hormonalne. Hirsutyzm dzi±se³ wróci³, gdy zaprzesta³a przyjmowania leku.

Naukowcy sugeruj±, ¿e byæ mo¿e tkanka ¶luzówki w jamie ustnej, podobna do tkanki skórnej, mog³a w okresie zarodkowym ulec jakim¶ zaburzeniom, które aktywowa³y te komórki, z których wyrastaj± w³osy. Ale i tak, w gruncie rzeczy, nie maj± pojêcia, sk±d wziê³a siê ta przypad³o¶æ. Jest zbyt ma³o danych i zbyt ma³o tego typu przypadków, aby mo¿na by³o zdobyæ odpowiedni± ilo¶æ informacji na ten temat i zbadaæ przyczyny. Pozostaje tylko patrzeæ na to, jak na pewn± sensacjê z dziedziny medycyny.

¬ród³o: ScienceAlert.com,