Rząd Indii zaleca homeopatię jako prewencję przed koronawirusem, pomimo że nie ma naukowych dowodów na jej skuteczność

Przyjmowanie kilku kropli trójtlenku arsenu przez trzy dni ma być antidotum na wirusa. Wiadomość pochodzi z rządowego źródła. Rząd Indii zaleca, oprócz zwykłych środków zapobiegawczych, takich jak częste mycie rąk i stosowanie ogólnych zasad higieny, przyjmowanie środków homeopatycznych.

Zalecenia stosowania środków homeopatycznych zostały opracowane przez Ministry of AYUSH (Departament Ajurwedy, Jogi i Naturopatii, Unani, Siddha i Homeopatii), organ który ma na celu rozwój i propagowanie systemów opieki zdrowotnej opartej na tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, homeopatii i Unani (tradycyjna medycyna arabska). Medycyna holistyczna jest mocno wspierana przez rząd Indii, który uznaje ją za jeden ze sposobów budowania poczucia wspólnoty narodowej. A także, co nie jest bez znaczenia, jest to coraz bardziej opłacalna gałąź gospodarki. Ministerstwo AYUSH zostało utworzone 9 listopada 2014 r. na wniosek obecnego szefa rządu Narendra Modi.

WHO definiuje medycynę tradycyjną jako sumę wiedzy, umiejętności i praktyk, opartych na teoriach, przekonaniach i doświadczeniach pochodzących z różnych kultur, bez względu na to, czy są one możliwe do wyjaśnienia, czy też nie, stosowanych również w utrzymaniu zdrowia jak w zapobieganiu, diagnozowaniu, poprawie lub leczeniu chorób fizycznych i psychicznych. Regulacje dotyczące stosowania homeopatii pozostają w gestii poszczególnych państw.

Zobacz wideo

Ministerstwo AYUSH zaleca cały szereg preparatów, które są oparte na ziołach, olejkach i innych naturalnych składnikach, jak na przykład olejek Anu taila z sezamu podawany do nosa codziennie rano. Tym, co wzbudziło niemałe zdumienie, jest jednak uznanie za lek homeopatyczny przeciwko zakażeniu nowym koronawirusem preparatu Arsenicum album 30, czyli rozcieńczonego trójtlenku arsenu. Zgodnie z zaleceniami AYUSH należy go pić przez trzy dni na czczo, a następnie powtórzyć dawkę po upływie miesiąca, jeżeli nadal istnieje zagrożenie wirusem.

Jednak Arsenicum album 30 niewłaściwie zastosowany i przedawkowany jest niebezpieczny, co pokazały badania, opublikowane na łamach "Journal of Toxicology. Clinical toxicology”. Autorzy artykułu opisali przypadki, gdy w wyniku przyjmowania związków arsenu u chorych doszło do zmian skórnych, ostrej choroby żołądkowo-jelitowej, a następnie do leukopenii, trombocytopenii i rozlanej melanozy skórnej. W ciągu dwóch tygodni rozwinęła się też polineuropatia (zaburzenia funkcji nerwów). Ponadto nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że związek trójtlenku arsenu chroni przez zakażeniem koronawirusami.

Wśród zaleceń rządu Indii są również rozsądne rady jak, podjęcie wysiłków w celu wzmocnienia układu odpornościowego poprzez zdrową dietę i praktyki związane z odpowiednim stylem życia.

Źródło: ScienceAlert

Więcej o: