Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?

- Prace nad szczepionką już trwają. Mamy nadzieję, że za około trzy miesiące będziemy mogli rozpocząć fazę I i pierwsze próby na ludziach - powiedział Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych NIH. Gdyby to się udało, latem można by rozpocząć testy na większą skalę.

Epicentrum zakażeń wirusem 2019-nCoV znajduje się w Chinach, ale patogen zaczyna już przenikać na inne kontynenty. Potwierdzono obecność wirusa m.in. w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Nepalu, na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych i w Europie, a liczba zakażonych wirusem osób wzrosła, jak podaje CNN, do ponad 6000 osób. Źródło koronawirusa 2019-nCoV oraz zasięg jego rozprzestrzeniania się w Chinach nie są jeszcze znane - czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia. Ale najważniejszym pozostaje pytanie, jak szybko naukowcy są w stanie opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę. USA i Chiny potwierdzają, że prowadzą intensywne prace nad szczepionką przeciwko wirusowi z Wuhan.

National Institutes of Health (NIH): Pierwsze próby nowej szczepionki być może już za trzy miesiące

Anthony Fauci, dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases w National Institutes of Health (NIH) ogłosił kilka dni temu, że amerykańskie laboratoria już pracują pełną parą nad szczepionką przeciw wirusowi z Wuhan. W rozmowie z mediami Fauci powiedział, że ma nadzieję, iż za trzy miesiące naukowcy będą mogli przystąpić do fazy I i prób na ludziach. A latem, jeżeli prace będą postępować w dotychczasowym tempie, rozpoczną się już eksperymenty na większą skalę, w realnym środowisku - obiecuje Fauci.

Takie tempo prac stało się możliwe dzięki niezwykle szybkiemu zidentyfikowaniu przez Chińczyków sekwencji genetycznej nowego koronawirusa i udostępnieniu danych międzynarodowej społeczności. Kilka laboratoriów na świecie natychmiast przystąpiło do prac, które można było prowadzić bez konieczności pobierania próbek nowego wirusa. Pamiętano bowiem, że w przypadku wirusa SARS potrzeba było aż 20 miesięcy, aby przejść od rozpoznania genomu koronawirusa do prób fazy pierwszej.

Światowa Organizacja Zdrowia uruchamia ponadto specjalną platformę, która ma umożliwić państwom członkowskim przekazywanie anonimowych danych klinicznych. Chiny zobowiązały się do rzetelnego informowania świata o rozwoju epidemii oraz do udostępniania WHO materiału biologicznego.

Wiadomo już, że National Institutes of Health finansuje prace nad szczepionką prowadzone przez biotechnologiczną firmę Moderna z Cambridge w stanie Massachusetts, natomiast Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) wspiera trzy laboratoria, w tym także Modernę. CEPI to organizacja non-profit, która powstała w 2016 roku w celu finansowania i wspierania rozwoju nowych szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym. Na badania nad wirusem z Wuhan przeznaczy łącznie 12,5 miliona dolarów.

Ale czy to wystarczy, aby szczepionka przeciw nowemu koronawirusowi przyszła odpowiednio szybko?

- Czy jednak nie powtórzy się historia, którą znamy z poprzednich epidemii, jak choćby SARS, gdy po ustąpieniu wirusa nikt już nie chciał inwestować w prace nad niemal gotową szczepionką? - zadaje pytanie serwis GIZMODO.com. Peter Hotez z National School of Tropical Medicine at Baylor College of Medicine w Texasie przypomina historię badań nad tamtą szczepionką. Gdy bezpośrednie zagrożenie SARS minęło, nikt już nie chciał inwestować w dalsze badania i szczepionkę odłożono na półkę. - Przyczyna jest prozaiczna, takie szczepionki już nie zarabiają - mówi Hortez.

Jego zespół nie tylko opracował szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS, bardzo blisko spokrewnionemu z wirusem z Wuhan, lecz także przedstawił plan jej produkcji. Nie otrzymali jednak od NIH potrzebnych funduszy, a wirus prawdopodobnie już zniknął u ludzi. - Gdyby jednak prace kontynuowano, być może teraz bylibyśmy lepiej przygotowani na nowego koronawirusa - podsumowuje naukowiec. Ma także nadzieję, że jego zespół otrzyma pozwolenie na badania i będzie mógł wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę do prac nad szczepionką przeciw wirusowi z Wuhan.

Firma biotechnologiczna Moderna ma natomiast na swoim koncie szczepionki, które powstały w oparciu o zmodyfikowane sekwencje wirusowe (mRNA). Po wstrzyknięciu takiego mRNA organizm zaczyna wytwarzać białka, które wywołują z kolei pożądaną odpowiedź immunologiczną. Jedna z dziewięciu szczepionek opartych o mechanizm mRNA, które obecnie są w fazie badań klinicznych, skierowana jest przeciwko koronawirusowi MERS, bliskiemu genetycznie 2019-nCoV.

Źródła: WHO, NIH, GIZMODO.com, Science

Więcej na temat koronawirusa z Wuhan przeczytasz w naszych materiałach:

Więcej o:
Komentarze (18)
Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 3 razy 3

  Suweren już się szczepi. Od samego rana, pod Biedroną, szczepionką o nazwie "Amarena". :-))

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 1

  miliard szczepionek po 100 dolarów każda ( tanio jak barszcz), to będzie kilkadziesiąt miliardów czystego zysku dla kilku koncernów farmaceutycznych, które opatentują szczepionkę. Już wcześniej koncerny wytworzyły piękną gorączkę zakupową na różnego nikomu nie przydatne szczepionki, od ptasiej grypy zaczynając.

 • thadd

  Oceniono 8 razy 0

  byla ptasia grypa, ucichlo, byla goraczka nilowa, odeszla w niebyt, byla choroba wscieklych krow, sama sie wyleczyla, teraz jest korona wirus, bedzie szczepionka, ogromne pieniadze do firm farmaceutycznych i tez odejdzie w zapomnienie

 • jasiek_oc

  Oceniono 3 razy -1

  Korporacja ''Umbrella,, podała, że wirus jest całkowicie niegroźny.

 • kamila3345

  Oceniono 3 razy -1

  Tak się teraz robi biznesy, uczta się

 • only.devil

  Oceniono 2 razy -2

  Jedyna zdaje się potrzebną w tej chwili szczepionką jest ta na debilizm,naiwniactwo i łatwowierność. Tylko taka nie powstanie. Nie dlatego,że nie może. Tylko dlatego,że już nikt z wielkich tego świata nie zarobiłby złamanego centa., A na razie wypierd... , jak zombiaki wyjdą na ulicę to mnie obudzcie.

 • stalowy_jez

  Oceniono 6 razy -2

  Ja bym wyprubowywał na kitajcach i na posłach . Obu ekskrementów mamy nadmiar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX