Szacuje się, że prawidłowo zastosowana zapobiega zajściu w ciążą w około 94 procentach i zależy od tego, na ile dobrze jest dopasowana i czy została prawidłowo założona.
Diafragma jest produkowana z silikonu albo z lateksu i zakładana do pochwy wraz z żelem plemnikobójczym. Inna nazwa diafragmy to kapturek dopochwowy. Ma kształt półkuli z delikatną membraną, brzegi są wzmocnione metalowym elastycznym pierścieniem. Umieszcza się kapturek w pochwie pomiędzy szyjką macicy a spojeniem łonowym. Diafragma ma za zadanie szczelnie zamknąć drogę do szyjki, utrudniając przedostawanie się plemników. Pokrywa się ją dodatkowo specjalnym środkiem plemnikobójczym, zmieniającym środowisko pochwy na kwaśne, co w efekcie zmniejsza ruchliwość plemników.
Diafragma musi być dobrze dopasowana do wielkości pochwy, w przeciwnym wypadku nie zadziała. Należy zatem sprawdzać co najmniej raz na rok, czy jest dla nas odpowiednia, a także po urodzeniu dziecka lub po zmianie wagi o około 3 kg. Dostępne są różne wielkości kapturka, od 6 do 10 cm. Wielkość diafragmy pomaga dobrać lekarz ginekolog. Nie stosuje się diafragmy zaraz po urodzeniu dziecka.
Diafragma jest wielokrotnego użytku i można ją stosować mniej więcej przez dwa lata. Przed każdym użyciem oraz po użyciu myjemy ją w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego środka myjącego.
Dobrze jest przed pierwszym zastosowaniem poćwiczyć prawidłowe zakładanie diafragmy, ponieważ to decyduje o jej skuteczności.
Podstawowe zasady:
Zaletą kapturka dopochwowego jest to, że nie ingeruje w gospodarkę hormonalną kobiety, tak jak pigułka antykoncepcyjna i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kobiety. W dodatku zmniejsza nieco ryzyko rozwoju śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (rak szyjki macicy) oraz zapaleniom narządów miednicy mniejszej.
Ochrona przed chorobami przenoszonymi droga płciową jest znikoma. Nie chroni przed infekcjami wirusowymi, w tym przed HIV. Wśród wad można wymienić także konieczność dodawania środka plemnikobójczego, gdy chce się ponownie uprawiać seks. Ponadto niektóre osoby mogą być uczulone na środki plemnikobójcze lub silikon, z którego wykonana jest diafragma. Przeszkodą w używaniu kapturka stanowi też zapalenie pęcherza moczowego i inne nawracające stany zapalne układu moczowego i pochwy, a także niektóre wady w budowie układu rozrodczego.
Diafragma zadziała, jeżeli jest prawidłowo założona, co jest dosyć trudne. Wymaga ponadto stosowania każdorazowo środka plemnikobójczego. Jest to antykoncepcja mniej skuteczna niż hormonalna, chociaż uznawana za dość wysoką, jak na metodę mechaniczną.