Diafragma: czym jest, jak działa, czy jest skuteczna

Diafragma to krążek dopochwowy, będący jedną z metod mechanicznej antykoncepcji. Zadaniem krążka jest zatrzymanie plemników na drodze do macicy. Diafragmę stosuje się wraz ze środkiem plemnikobójczym.

Diafragma - czy jest to skuteczna metoda antykoncepcyjna?

Szacuje się, że prawidłowo zastosowana zapobiega zajściu w ciążą w około 94 procentach i zależy od tego, na ile dobrze jest dopasowana i czy została prawidłowo założona.

Diafragma jest produkowana z silikonu albo z lateksu i zakładana do pochwy wraz z żelem plemnikobójczym. Inna nazwa diafragmy to kapturek dopochwowy. Ma kształt półkuli z delikatną membraną, brzegi są wzmocnione metalowym elastycznym pierścieniem. Umieszcza się kapturek w pochwie pomiędzy szyjką macicy a spojeniem łonowym. Diafragma ma za zadanie szczelnie zamknąć drogę do szyjki, utrudniając przedostawanie się plemników. Pokrywa się ją dodatkowo specjalnym środkiem plemnikobójczym, zmieniającym środowisko pochwy na kwaśne, co w efekcie zmniejsza ruchliwość plemników.

Diafragma musi być dobrze dopasowana do wielkości pochwy, w przeciwnym wypadku nie zadziała. Należy zatem sprawdzać co najmniej raz na rok, czy jest dla nas odpowiednia, a także po urodzeniu dziecka lub po zmianie wagi o około 3 kg. Dostępne są różne wielkości kapturka, od 6 do 10 cm. Wielkość diafragmy pomaga dobrać lekarz ginekolog. Nie stosuje się diafragmy zaraz po urodzeniu dziecka.

Diafragma jest wielokrotnego użytku i można ją stosować mniej więcej przez dwa lata. Przed każdym użyciem oraz po użyciu myjemy ją w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego środka myjącego.

Zobacz wideo

Diafragma - jak jej używać?

Dobrze jest przed pierwszym zastosowaniem poćwiczyć prawidłowe zakładanie diafragmy, ponieważ to decyduje o jej skuteczności.

Podstawowe zasady:

  • diafragmę zakładamy maksymalnie do dwóch godzin przed uprawianiem seksu, musi natomiast pozostać w pochwie co najmniej sześć godzin po zbliżeniu. Jeżeli założyliśmy ją wcześniej, należy ponownie zaaplikować żel plemnikobójczy, bezpośrednio do pochwy.
  • można ją założyć także tuż przed stosunkiem płciowym
  • na krawędź kapturka nakładamy żel plemnikobójczy lub spowalniający plemniki, następnie składamy diafragmę na pół i wkładamy do pochwy (podobnie jak tampon), a potem przesuwamy głęboko po tylnej ściance w kierunku macicy, tak by kapturek znalazł się między tylnym sklepieniem pochwy a zagłębieniem przy kości łonowej i przykrył tym samym szyjkę macicy
  • kapturem pozostawiamy w pochwie na co najmniej sześć godzin po zbliżeniu
  • usuwamy kapturek pociągając ku dołowi po 6-8 godzinach, najpóźniej po 24 po stosunku płciowym. Nie należy zostawiać diafragmy w pochwie na dłużej niż 30 godzin, bo grozi to namnażaniem się bakterii w pochwie.
  • po wyjęciu z pochwy diafragmę myjemy w ciepłej wodzi i suszymy na powietrzu
  • należy ją przechowywać w specjalnym opakowaniu ochronnym

Diafragma - zalety i wady tej metody antykoncepcji

Zaletą kapturka dopochwowego jest to, że nie ingeruje w gospodarkę hormonalną kobiety, tak jak pigułka antykoncepcyjna i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kobiety. W dodatku zmniejsza nieco ryzyko rozwoju śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (rak szyjki macicy) oraz zapaleniom narządów miednicy mniejszej.

Ochrona przed chorobami przenoszonymi droga płciową jest znikoma. Nie chroni przed infekcjami wirusowymi, w tym przed HIV. Wśród wad można wymienić także konieczność dodawania środka plemnikobójczego, gdy chce się ponownie uprawiać seks. Ponadto niektóre osoby mogą być uczulone na środki plemnikobójcze lub silikon, z którego wykonana jest diafragma. Przeszkodą w używaniu kapturka stanowi też zapalenie pęcherza moczowego i inne nawracające stany zapalne układu moczowego i pochwy, a także niektóre wady w budowie układu rozrodczego.

Diafragma zadziała, jeżeli jest prawidłowo założona, co jest dosyć trudne. Wymaga ponadto stosowania każdorazowo środka plemnikobójczego. Jest to antykoncepcja mniej skuteczna niż hormonalna, chociaż uznawana za dość wysoką, jak na metodę mechaniczną.

Więcej o: