Zwalczanie tłuszczu za pomocą lodowatych zastrzyków. To nie reklama, a nowa metoda odchudzania, którą testują badacze

Wstrzykiwany bezpośrednio do złogów tłuszczu lodowaty roztwór soli fizjologicznej rozpuścił połowę tkanki tłuszczowej. I to bez uszczerbku na zdrowiu. Nowa metoda na odchudzanie nie została jeszcze zatwierdzona do stosowania u ludzi. Uważa się jednak, że ten zabieg może stać się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych w chirurgii plastycznej.

Nową metodę na odchudzanie, a dokładniej na rozpuszczanie podskórnej warstwy tłuszczowej, opracowali naukowcy z Harvard Medical School oraz Massachusetts General Hospital (MGH). Do iniekcji wykorzystali roztwór składający się ze zwykłej soli fizjologicznej, glicerolu oraz w 20-40 procentach z maleńkich cząsteczek lodu. Lodowa mieszanka spowodowała krystalizację komórek tłuszczowych (adipocytów) i ich obumieranie. W ciągu kilku tygodni organizm pozbył się martwych już komórek.

Naukowcy przetestowali swój pomysł na zwierzętach. Przekonują, że nie tylko zmniejszyli w ten sposób grubość warstwy tłuszczowej u świni, lecz także nie zauważyli żadnych negatywnych skutków zdrowotnych ani uszkodzenia mięśni. Badania prowadzono przez osiem tygodni. Przez ten czas warstwa tłuszczowa zwierząt, którym wstrzyknięto lodowy roztwór, zmniejszyła się o 55 procent, w porównaniu do grupy, której podawano sam rozwór soli fizjologicznej i gliceryny, bez dodatku lodu.

Sam pomysł wymrażania komórek tłuszczowych to modyfikacja metody stworzonej wcześniej przez ten sam zespół naukowców, nazywanej kriolipolizą. Polega na zamrażaniu podskórnych złogów tłuszczu. Zabieg kriolipozy wykonuje się przy pomocy urządzenia CoolTech. Specjalne końcówki najpierw zasysają fragment skóry wraz z tkanką podskórną, a następnie metalowe części głowicy wychładzają warstwę tłuszczową. Zamrożone komórki obumierają i są wydalane z organizmu. Jest to jednak metoda długa i żmudna oraz niezbyt efektywna. Po sześciu miesiącach można się spodziewać zmniejszenia warstwy tłuszczowej o około 20 procent. W dodatku nie dociera się w ten sposób do głębszych pokładów tłuszczu.

Zaletą nowej techniki jest łatwość i wygoda. Wystarczy, że lekarz wykona zastrzyk, który zajmuje mniej niż minutę, a potem można już wrócić do domu i poczekać, aż tłuszcz sam zniknie

- przekonuje współautorka pomysłu - Lilit Garibyan z Harvard Medical School.

Naukowcy podkreślają też inną zaletę tej metody. Wstrzykiwana zawiesina działa selektywnie i zwalcza przede wszystkim tłuszcz. "Jeżeli zostanie wstrzyknięta do mięśnia, spowoduje niewiele szkód" - podkreśla Rox Anderson z MGH, jeden z liderów projektu.

Czy brzuszki wyrzeźbią mięśnie brzucha? Sprawdź w naszym wideo:

Będziemy lepiej wyglądać. Ale czy będziemy zdrowsi?

Samo wymrażanie komórek tłuszczu nie zmienia jednak ogólnej kondycji organizmu. Badania pokazały, że pozbycie się połowy posiadanej warstwy tłuszczowej tą metodą nie wpłynęło ani na ogólny poziom lipidów we krwi, ani na stan wątroby. Do tego potrzebne są bowiem głębsze zmiany w diecie.

Pomysłodawcy uważają, że ich metodę można zastosować wszędzie tam, gdzie gromadzą się zbędne zapasy tłuszczu, o ile da się dotrzeć w to miejsce za pomocą igły lub cewnika. Pierwsze eksperymenty przeprowadzano na zwierzętach i jeszcze nie wiadomo, jak taki zabieg sprawdzi się u ludzi. Musimy poczekać na kolejny etap badań, a tymczasem skupić się na konwencjonalnych sposobach na odchudzanie.

Źródło: Plastic and Reconstructive Surgery, Harvard

Więcej o:
Komentarze (18)
Zwalczanie tłuszczu za pomocą lodowatych zastrzyków. To nie reklama, a nowa metoda odchudzania, którą testują badacze
Zaloguj się
 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 4 razy 4

  Cukier z buraków zmieniono na syrop kukurydziany, który dodaje się do wszystkiego wyrabianego przez przemysł spożywczy. A ma on tę właściwość, ze zakłóca działanie hormonów sytosci i glodu, i pomimo tej wiedzy nic się z tym nie robi

 • tekameka

  Oceniono 10 razy 2

  jedyna metoda to MŻ

 • ukos

  Oceniono 1 raz 1

  Ta metoda przypomina stosowaną na bankietach w starożytnym Rzymie. Wtedy po obżarciu się do nieprzytomności powodowano wymioty i można było żreć od nowa.

 • zagadkowy_komandos

  Oceniono 9 razy 1

  Jak chcesz schudnąć, to musisz zrobić ogromną kupę.

 • monikaaa333

  0

  Nie znałam tej metody ale nie wygląda mi na pewną i bezpieczną. Ja na własnej skórze przekonałam się, że liposukcja body jet działa doskonale na nadmiar tłuszczu. Usunęłam go z brzucha oraz okolic bioder. Liposukcję robiłam w Klinice Galena w Bielsku Białej, zabieg był wykonany precyzyjnie i bezboleśnie. Jestem zadowolona z efektów.

 • amityr

  0

  Żeby nie było jak z silikonem ?

 • filosem

  Oceniono 8 razy 0

  I znowu droga na skróty. Niby fajnie, ale czy naprawdę efektywnie? Nie. Bogate grubaski I grubasi będą jedli dalej niezdrowo, tłusto a później będą płacić za wymieszanie tłuszczu. A i rak będą mieć otłuszczone narządy wewnętrzne i liczne choroby. To nie jest fajne.

 • telewy2

  Oceniono 7 razy -1

  Ludzie żrą jak świnie, a potem siadają w fotelach i gapią się w głupie tv. Tyłek trzeba ruszyć i nie trzeba będzie się odchydzać. Mniej śmieciowego żarcia dużo ruchu, serce zdrowsze i waga normlana

 • wiceherszt

  Oceniono 4 razy -2

  To nic nie da. Znaczy, owszem, można usunąć słoninę na różne sposoby. Wyciąć albo rozpuścić, jak w przypadku tej metody. Efektem będzie krótkotrwały ubytek masy, po czym wszystko wróci "do normy". Jedynym sposobem jest żreć mniej i co innego niż dotychczas.

  A co do "metod naukowych".... No da się. Jeśli zostanie opracowana jakaś metoda na drastyczne przyspieszenie przemiany materii, bez jednoczesnego ryzyka wylewu, zawału albo przegrzania organizmu, to wtedy skutki mogą okazać się długotrwałe. Pewnie dałoby się to załatwić na poziomie genetycznym, okresowo wyłączając funkcjonowanie jakiegoś genu.

  Jest nawet taka choroba, nie pamiętam nazwy, organizm błyskawicznie przepala wszystko, co dostaje. Człowiek przyjmuje 13 tysięcy kalorii dziennie a i tak wygląda jak Anka Rubik. Złoty cielec obżartuchów. Firma, która opracuje medykament dający takie efekty prześcignie Appla i Amazona razem wzięte :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX