Przełom w przeszczepach wątroby. Szwajcarzy stworzyli urządzenie, które przez tydzień utrzymuje narząd przy życiu poza ciałem

Dzięki zachowaniu czynności metabolicznych wątroby jeszcze przez tydzień po jej pobraniu od dawcy, mogło dojść do procesów autoregeneracji narządu. Szwajcarscy naukowcy i inżynierowie skonstruowali urządzenie do perfuzji, czyli do podtrzymywania przepływu płynów ustrojowych przez wątrobę. Teraz część z odrzuconych przez transplantologów organów można będzie poddać procesom naprawczym i wszczepić pacjentom.

Istnieje ściśle określona procedura, wedle której pobrany do przeszczepu narząd może zostać wykorzystany. Na świecie wciąż brakuje dobrej jakości narządów do transplantacji, a wiele organów zostaje odrzuconych przez komisje transplantacyjne ze względu na stopień uszkodzenia. Dlatego urządzenie do podtrzymywania żywotności wątroby, opracowane przez Szwajcarów, może okazać się przełomem.

Standardowo po pobraniu wątroby od dawcy wykonuje się odpowiednie czynności w celu utrzymania narządu w dobrym stanie aż do operacji. Polega to na przepłukaniu wątroby zimnym roztworem, a następnie na umieszczeniu w pojemniku z lodem. W ten sposób obniża się aktywność metaboliczną wątroby i umożliwia jej bezpieczne przechowanie do 12-18 godzin. Jakiś czas temu wprowadzono procedury, które przedłużyły przydatność narządu do transplantacji aż do 27 godzin.

Wątroba ludzka mogła być utrzymywana w stanie aktywności metabolicznej poza ciałem około doby, jeżeli udawało się podtrzymać w niej przepływ płynów ustrojowych za pomocą urządzeń do perfuzji. Jednak aby doszło w zniszczonej wątrobie do procesów autonaprawy, musi być czynna metabolicznie przez kilka dni. Stąd poszukiwanie sposobów skuteczniejszego przedłużania czynności życiowych narządu, bo oznacza to więcej operacji i więcej uratowanych pacjentów. 

Zobacz wideo

Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu ogłosili, że ich nowatorska maszyna do perfuzji utrzymuje funkcje metaboliczne wątroby jeszcze przez tydzień. Jej konstrukcja umożliwia tak skuteczny przepływ płynów ustrojowych przez wątrobę, że ta nie tylko zachowuje swoje funkcje, lecz potrafi się także zregenerować. Nowa maszyna podtrzymuje też podstawowe procesy fizjologiczne narządu, w tym zarządza poziomem glukozy i natlenienia krwi, usuwa produkty uboczne metabolizmu, kontroluje parametry krwi.

Efekty okazały się wspaniałe. Przez tydzień wątroba produkowała żółć, syntezowała białka, utrzymywała energię komórkową (ATP), a także właściwie reagowała na hormony trzustkowe oraz leki wazoaktywne - piszą twórcy urządzenia na łamach czasopisma "Nature Biotechnology".

Próby przeprowadzano na wątrobach pobranych od zwierząt, a także na narządach ludzkich, ale tak zniszczonych, że odrzucały je wszystkie komisje transplantacyjne w Europie. Z dziesięciu ludzkich organów aż sześć potrafiło jednak po tygodniu tak się zregenerować, że zachowało swoje funkcje.

Źródło: Nature Biotechnology

Więcej o:
Komentarze (7)
Przełom w przeszczepach wątroby. Szwajcarzy stworzyli urządzenie, które przez tydzień utrzymuje narząd przy życiu poza ciałem
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 6 razy 4

  I co? A my szkolimy coraz więcej egzorcystów.

 • calto

  Oceniono 5 razy 3

  A my mamy e-tace

 • kowalczykiewicz

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo!

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 3 razy 1

  Jak to tak podważać decyzje góry ?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy -1

  Dopiero teraz! Bo naukowcy na wschodzie znaleźli już dawno metodę na utrzymywanie wątroby przy życiu. Setka na poranek, połówka na podwieczorek.

 • polakpl

  Oceniono 4 razy -4

  Brawo dla białych naukowców ze Szwajcarii.

 • pedro.666

  Oceniono 4 razy -4

  Moja wątroba co weekend się tego domaga!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX