Elektrokoagulacja - czym jest, jakie s± wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Elektrokoagulacja, nazywana równie¿ termoliz± albo diatermi± chirurgiczn±, to zabieg stosowany w kosmetologii oraz medycynie miêdzy innymi do usuwania ow³osienia oraz zmian skórnych. Zabieg mo¿e byæ bolesny, w zwi±zku z czym czasami przeprowadza siê go z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Jakie s± wskazania do przeprowadzenia elektrokoagulacji? Kiedy nie nale¿y wykonywaæ zabiegu?

Elektrokoagulacja – na czym polega?

Elektrokoagulacja to nowoczesny zabieg wykorzystywany w celach kosmetycznych, a tak¿e leczniczych. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest zmienny pr±d elektryczny o niskim napiêciu i wysokiej czêstotliwo¶ci. Podczas zabiegu dochodzi do koagulacji, czyli ¶cinania bia³ka pod wp³ywem wy³adowania elektrycznego. Zabieg jest nieinwazyjny i bardzo szybki, w zwi±zku z czym jest dobr± alternatyw± dla zabiegów chirurgicznych, na skutek których dochodzi do powstania rany. Dziêki elektrokoagulacji w wielu przypadkach mo¿na unikn±æ silnego krwawienia z rany, zak³adania szwów oraz d³ugiego procesu gojenia siê skóry.

Elektrokoagulacja – wskazania

Zabieg termolizy jest stosowany przede wszystkim do usuwania ró¿nego rodzaju zmian skórnych, a tak¿e zamykania rozszerzonych naczynek krwiono¶nych. Elektrokoagulacjê wykonuje siê nie tylko w celach kosmetycznych. W niektórych przypadkach zmiany skórne, takie jak na przyk³ad brodawki, mog± rozprzestrzeniaæ siê na ca³e cia³o, w zwi±zku z czym nale¿y je jak najszybciej usun±æ. Wskazaniami do przeprowadzenia tego typu zabiegu s±:

Mimo tego, i¿ termoliza jest zabiegiem bezpiecznym, nie mo¿na go przeprowadzaæ u wszystkich pacjentów. Zabiegu nie przeprowadza siê u osób cierpi±cych na zaburzenia funkcjonowania uk³adu kr±¿enia, zaburzenia krzepniêcia krwi oraz cukrzycê. Przeciwwskazaniem jest równie¿ posiadanie wszczepionego rozrusznika serca, korzystanie z pompy insulinowej, choroba nowotworowa oraz ci±¿a, a tak¿e okres karmienia piersi±. Przez pewien czas (co najmniej 3 tygodnie) przed przeprowadzeniem zabiegu nie nale¿y opalaæ siê na s³oñcu ani korzystaæ z solarium. Przez okres trzech tygodni przed elektrokoagulacj± nie nale¿y tak¿e poddawaæ siê zabiegowi ostrzykiwania wype³niaczami.

Elektrokoagulacja – przebieg zabiegu

Przed przyst±pieniem do zabiegu, lekarz przeprowadza z pacjentem dok³adny wywiad lekarski oraz ogl±da zmianê i sprawdza czy kwalifikuje siê ona do usuniêcia t± metod±. Przed rozpoczêciem zabiegu dermatolog poddaje skórê miejscowemu znieczuleniu. Czasami, je¿eli zmiany s± niewielkie, zlokalizowane w ma³o wra¿liwych obszarach cia³a lub pacjent jest odporny na ból, zabieg mo¿na przeprowadziæ bez znieczulenia.

W trakcie zabiegu do leczonych zmian przyk³ada siê koñcówkê specjalnego urz±dzenia, czyli pod³±czon± do ¼ród³a pr±du elektrodê. W zale¿no¶ci od tego, jaka zmiana skórna jest poddawana zabiegowi, stosuje siê ró¿ne koñcówki. Mog± mieæ one formê ig³y, no¿yka, kulki lub pêtelki. Na skutek dzia³ania pr±du oraz wysokiej temperatury, która mo¿e siêgaæ nawet 200°C, w miejscu przy³o¿enia ig³y dochodzi do natychmiastowego naruszenia struktury naczynia i uszkodzenia, a dok³adniej koagulacji bia³ek, które wchodz± w sk³ad struktury tkanki. W zwi±zku z tym, tkanki, które s± poddawane leczeniu ulegaj± wypaleniu.

Zabieg trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesiêciu minut, w zale¿no¶ci od ilo¶ci oraz wielko¶ci zmian skórnych, które s± poddawane zabiegowi. Elektrokoagulacja nie jest w pe³ni bezbolesna, mo¿e wywo³ywaæ pewien dyskomfort, a u bardziej wra¿liwych osób nawet ból. Po zabiegu w miejscu elektrokoagulacji czêsto pojawia siê zaczerwienienie skóry oraz obrzêk. Pacjent mo¿e siê równie¿ skar¿yæ na ból, ale dolegliwo¶ci zwykle znikaj± maksymalnie po kilku godzinach. Zaleca siê, aby skórê w miejscach poddanych zabiegowi smarowaæ ma¶ci±, która przyspiesza gojenie siê ran i ³agodzi stany zapalne (na przyk³ad Alantan).

W miejscach, w których wykonywano termolizê czêsto pojawiaj± siê niewielkie strupki. Znikaj± one po kilku dniach, jednak na skórze mog± pozostaæ przebarwienia lub plamy. U niektórych pacjentów pojawiaj± siê p³ytkie blizny, jednak zwykle ich powstanie wi±¿e siê z drapaniem skóry po zabiegu, a nie samym usuniêciem zmiany. Przez pewien czas po zabiegu elektrokoagulacji nie nale¿y wykonywaæ niektórych zabiegów kosmetycznych, takich jak peeling kwasowy albo peeling mechaniczny.

Czy wiesz dlaczego skóra siê starzeje? O tym mówi nasz film

Zobacz wideo