Elektrokoagulacja to nowoczesny zabieg wykorzystywany w celach kosmetycznych, a także leczniczych. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest zmienny prąd elektryczny o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Podczas zabiegu dochodzi do koagulacji, czyli ścinania białka pod wpływem wyładowania elektrycznego. Zabieg jest nieinwazyjny i bardzo szybki, w związku z czym jest dobrą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych, na skutek których dochodzi do powstania rany. Dzięki elektrokoagulacji w wielu przypadkach można uniknąć silnego krwawienia z rany, zakładania szwów oraz długiego procesu gojenia się skóry.
Zabieg termolizy jest stosowany przede wszystkim do usuwania różnego rodzaju zmian skórnych, a także zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Elektrokoagulację wykonuje się nie tylko w celach kosmetycznych. W niektórych przypadkach zmiany skórne, takie jak na przykład brodawki, mogą rozprzestrzeniać się na całe ciało, w związku z czym należy je jak najszybciej usunąć. Wskazaniami do przeprowadzenia tego typu zabiegu są:
Mimo tego, iż termoliza jest zabiegiem bezpiecznym, nie można go przeprowadzać u wszystkich pacjentów. Zabiegu nie przeprowadza się u osób cierpiących na zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz cukrzycę. Przeciwwskazaniem jest również posiadanie wszczepionego rozrusznika serca, korzystanie z pompy insulinowej, choroba nowotworowa oraz ciąża, a także okres karmienia piersią. Przez pewien czas (co najmniej 3 tygodnie) przed przeprowadzeniem zabiegu nie należy opalać się na słońcu ani korzystać z solarium. Przez okres trzech tygodni przed elektrokoagulacją nie należy także poddawać się zabiegowi ostrzykiwania wypełniaczami.
Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad lekarski oraz ogląda zmianę i sprawdza czy kwalifikuje się ona do usunięcia tą metodą. Przed rozpoczęciem zabiegu dermatolog poddaje skórę miejscowemu znieczuleniu. Czasami, jeżeli zmiany są niewielkie, zlokalizowane w mało wrażliwych obszarach ciała lub pacjent jest odporny na ból, zabieg można przeprowadzić bez znieczulenia.
W trakcie zabiegu do leczonych zmian przykłada się końcówkę specjalnego urządzenia, czyli podłączoną do źródła prądu elektrodę. W zależności od tego, jaka zmiana skórna jest poddawana zabiegowi, stosuje się różne końcówki. Mogą mieć one formę igły, nożyka, kulki lub pętelki. Na skutek działania prądu oraz wysokiej temperatury, która może sięgać nawet 200°C, w miejscu przyłożenia igły dochodzi do natychmiastowego naruszenia struktury naczynia i uszkodzenia, a dokładniej koagulacji białek, które wchodzą w skład struktury tkanki. W związku z tym, tkanki, które są poddawane leczeniu ulegają wypaleniu.
Zabieg trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od ilości oraz wielkości zmian skórnych, które są poddawane zabiegowi. Elektrokoagulacja nie jest w pełni bezbolesna, może wywoływać pewien dyskomfort, a u bardziej wrażliwych osób nawet ból. Po zabiegu w miejscu elektrokoagulacji często pojawia się zaczerwienienie skóry oraz obrzęk. Pacjent może się również skarżyć na ból, ale dolegliwości zwykle znikają maksymalnie po kilku godzinach. Zaleca się, aby skórę w miejscach poddanych zabiegowi smarować maścią, która przyspiesza gojenie się ran i łagodzi stany zapalne (na przykład Alantan).
W miejscach, w których wykonywano termolizę często pojawiają się niewielkie strupki. Znikają one po kilku dniach, jednak na skórze mogą pozostać przebarwienia lub plamy. U niektórych pacjentów pojawiają się płytkie blizny, jednak zwykle ich powstanie wiąże się z drapaniem skóry po zabiegu, a nie samym usunięciem zmiany. Przez pewien czas po zabiegu elektrokoagulacji nie należy wykonywać niektórych zabiegów kosmetycznych, takich jak peeling kwasowy albo peeling mechaniczny.
Czy wiesz dlaczego skóra się starzeje? O tym mówi nasz film