E-recepty od 8 stycznia są już obowiązkowe. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Od 8 stycznia 2020 roku istnieje obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Gdy pójdziemy do apteki po przepisany przez lekarza lek, nie będziemy zatem zostawiać już papierowej recepty. Teraz podamy farmaceucie czterocyfrowy kod, który dostaliśmy w formie SMS-a lub e-maila, jeżeli uaktualniliśmy nasze dane w serwisie pacjent.gov.pl, a ponadto PESEL. Druga możliwość to okazanie w aptece wydruku informacyjnego z kodem kreskowym, o który możemy poprosić lekarza.

Zgodnie z przepisami lekarze mają już obowiązek wystawiania recept w formie elektronicznej. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. Po 8 stycznia 2020 roku papierowe recepty będą nadal wystawiane osobom o nieustalonej tożsamości. Ponadto recepty w tradycyjnej formie pozostaną w ramach tzw. importu docelowego. A do końca 2020 roku można wystawiać także recepty transgraniczne w formie papierowej. Papierowe recepty są także możliwe w sytuacji, gdy jest utrudniony dostęp do systemu e-zdrowie, w razie awarii systemu lub sprzętu albo niedostępności internetu. Lekarz ma także możliwość wyboru formy papierowej w przypadku recept pro auctore (czyli recept dla osoby wystawiającej) i pro familiae (recepty wystawiane dla małżonka, wstępnego, zstępnego lub rodzeństwa osoby wystawiającej).

Ministerstwo Zdrowia dodaje na swojej stronie internetowej, że recepta wystawiona w postaci papierowej także w innych niż powyższe przypadkach, będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, nawet na leki refundowane. Przepisy nie przewidują też żadnych kar dla lekarzy, którzy wystawią tradycyjną papierową receptę. Chodzi o to, aby jednak z powodów formalnych nie utrudniać pacjentom dostępu do leków. Pozostaną także papierowe recepty weterynaryjne.

Przypomnijmy, w jaki sposób posługiwać się e-receptą

E-recepta to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej papierowej recepty. Lekarz, który wystawia receptę elektronicznie, korzystając z odpowiedniego oprogramowania w ramach systemu e-zdrowie, wręcza nam tylko wydruk informacyjny z kodem kreskowym. Jeżeli posiadamy tzw. profil zaufany możemy wcześniej zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), znajdującego się pod adresem pacjent.gov.pl i uzupełnić numer telefonu oraz adres e-mail. Wtedy informację o wystawionej dla nas e-recepcie dostaniemy drogą elektroniczną w postaci czterocyfrowego kodu w formie SMS-a lub maila z załącznikiem w pdf. W załączniku znajduje się kod dostępu, kod kreskowy oraz informacje o e-recepcie.

A w aptece wystarczy pokazać farmaceucie wydruk informacyjny od lekarza (farmaceuta zeskanuje z niego kod kreskowy), aby wykupić przepisane leki. Jeżeli otrzymaliśmy SMS-a z czterocyfrowym kodem pokazujemy go farmaceucie na ekranie telefonu oraz podajemy nasz PESEL. Mając załącznik pdf z kodem kreskowym przedstawiamy go do zeskanowania. Jeżeli nie mamy jeszcze zaufanego profilu, możemy go stworzyć choćby odwiedzając nasz bank.

Zobacz wideo

Jakie zalety ma e-recepta?

Przede wszystkim zarówno my, jak i lekarz oraz farmaceuta jesteśmy bezpieczniejsi, ponieważ zmniejsza się ryzyko wydania niewłaściwego leku. Ponadto mamy wgląd w historię wystawionych dla nas recept oraz możemy ułatwić lekarzowi zaplanowanie leczenia, jeżeli damy mu dostęp do historii naszych e-recept. W dodatku e-receptę możemy dostać, w określonych przypadkach, bez konieczności odwiedzania lekarza w przychodni. Jest to możliwe, gdy cierpimy na przewlekłą chorobę i ustalimy wcześniej taką procedurę z lekarzem. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziemy też informacje o dawkowaniu przepisanego nam leku, co może pomóc w skutecznym leczeniu. Nie musimy się już martwić, że nie pamiętamy jak zażywać preparaty, ponieważ zawsze możemy odświeżyć pamięć, zaglądając do naszego profilu.

Przydatna jest jeszcze jedna cecha e-recepty. Otóż istnieje zasada "jeden lek - jedna e-recepta", zatem przepisane leki mogą być wykupione w różnych aptekach bez utraty refundacji i konieczności robienia odpisów. To ważne w sytuacji, gdy z dostępnością leków bywa różnie. No i - na koniec - nie musimy się już martwić, że zgubimy lub zniszczymy receptę, ponieważ zawsze możemy ją odtworzyć w systemie IKP.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, ezdrowie.gov.pl, pacjent.gov.pl

Więcej o: