Co siê dzieje w naszym organizmie, kiedy wypijemy zbyt du¿o alkoholu? Zmienia siê m.in. praca mózgu

Je¶li wierzycie, ¿e piwem lub winem upijamy siê mniej ni¿ mocnymi alkoholami - to siê mylicie. Mieszanie alkoholi te¿ nie jest g³ówny problemem. Je¶li na dodatek uwa¿acie, ¿e s± cudowne sposoby na radzenie sobie z kacem - to dzi¶ jest dzieñ, w którym pownni¶cie po¿egnaæ siê z tymi mitami.

Otó¿, alkohol to alkohol, chodzi nie tyle o rodzaj, ile o ilo¶æ. Podobne skutki odczujemy, gdy wypijemy nadmiernie du¿o piwa i mocniejszego drinka. To nie mieszanie alkoholu szkodzi, ale jego nadmiar. Alkohol po wypiciu szybko trafia do krwiobiegu. Jest wch³aniany w jelitach, a tym, co spowalnia jego przenikanie do krwi, jest jedzenie. Zatem, aby zbyt szybko siê nie upiæ, warto przegry¼æ co¶ od czasu do czasu.

Alkohol jest metabolizowany ¶rednio w tempie 10 g na godzinê, ale zale¿y to od wielu czynników, w tym od masy cia³a, stanu zdrowia, a nawet p³ci. Zatem pozbywanie siê alkoholu z organizmu to sprawa indywidualna i trudno tutaj o jednoznaczne wyliczenia. Wszelkie kalkulatory, z którymi mo¿emy siê spotkaæ choæby w sieci, s± wiêc tylko wskazówk±.

Wypicie nadmiaru alkoholu grozi "urwaniem siê filmu", czyli nie bêdziemy pamiêtaæ wydarzeñ z ostatnich godzin. To ma³o komfortowa sytuacja, szczególnie gdy w tym czasie wiele siê dzia³o. Mimo ¿e nadal byli¶cie przytomni i nawet prowadzili¶cie rozmowy lub szaleli¶cie na parkiecie, za nic nie potraficie sobie tego przypomnieæ nazajutrz. Im wiêcej alkoholu i im szybciej wypity, tym - niestety - wiêksze niebezpieczeñstwo, ¿e chwilowo stracicie pamiêæ i przytomno¶æ. Dzieje siê tak, poniewa¿ po osi±gniêciu pewnego poziomu stê¿enia alkoholu we krwi, mózg przestaje tworzyæ wspomnienia.

Czy da siê szybko wytrze¼wieæ?

Niestety nie. Organizm potrzebuje czasu, aby uporaæ siê z alkoholem, przetrawiæ go, a nastêpnie wydaliæ zbêdne produkty przemiany materii. Kofeina nas mo¿e rozbudzi, ale nie spowoduje ani trochê, ¿e wytrze¼wiejemy. Poziom alkoholu w organizmie pozostanie taki sam, bez wzglêdu na liczbê wypitych fili¿anek kawy, zatem dalej bêdziemy pijani, a¿ z alkoholem upora siê czas.

A co z zimnym prysznicem, æwiczeniami, spacerem, piciem du¿ych ilo¶ci wody itp.? Z pewno¶ci± nie zaszkodz±, poczujemy siê lepiej, ale tak¿e i te sposoby nie przyspiesz± powrotu trze¼wo¶ci. Stê¿enie alkoholu we krwi oraz zaburzenia powodowane przez alkohol pozostan±. Trzeba nadal czekaæ, a¿ organizm wype³ni swoje zadanie.

Sk±d siê bierze kac?

Tutaj niespodzianka: nauka nie wie tak naprawdê, jaka jest etiologia kaca. Podejrzewa siê kilka przyczyn. Pierwsza to odwodnienie organizmu spowodowane moczopêdnym dzia³aniem alkoholu. Pomocne jest zatem picie du¿ych ilo¶ci wody pomiêdzy drinkami. Odwodnienie i towarzysz±ce temu zaburzenie równowagi elektrolitowej powoduj±, ¿e stajemy siê senni lub dra¿liwi, krêci nam siê w g³owie. A dodatkowo alkohol podra¿nia b³onê ¶luzow± ¿o³±dka. St±d towarzysz±ce nadmiarowi alkoholu nudno¶ci i wymioty, a nawet biegunka. Zaburzenie równowagi elektrolitowej to ponadto przyczyna os³abienia miê¶ni, czasem nawet skurczu oraz ogarniaj±cego nas uczucia zmêczenia. Sk±d jednak ból g³owy i charakterystyczny "³omot"? Powodem mog± byæ rozszerzone przez nadmiar alkoholu naczynia krwiono¶ne oraz zaburzenia równowagi p³ynów w organizmie. Co wiêcej, alkohol hamuje produkcjê glukozy, st±d ospa³o¶æ i uczucie os³abienia.

Zobacz wideo

Jak alkohol wp³ywa na sen?

Niestety, tutaj nie ma dobrych wiadomo¶ci. Mimo ¿e po wiêkszej dawce alkoholu stajemy siê senni, a nawet szybciej zasypiamy, to jednak nie jest to zwyk³y, zdrowy sen. Fazy snu pod wp³ywem alkoholu ulegaj± zak³óceniu. Bywa te¿, ¿e wypity alkohol budzi nas nad ranem, zanim jeszcze zd±¿ymy siê wyspaæ. Nie wspominaj±c ju¿ o chrapaniu i bezdechu sennym. Te zaburzenia snu pod wp³ywem alkoholu jeszcze siê pog³êbiaj±. Na pewien czas ulega zak³óceniu ca³odobowy cykl, co przeszkadza w solidnym nocnym odpoczynku.

Czy da siê wyleczyæ kaca?

Naukowcy uwa¿aj±, ¿e nie ma sposobów, aby wyleczyæ kaca. Ani tzw. klin, czyli ma³a dawka alkoholu nazajutrz, ani inne czêsto polecane sposoby nie lecz± kaca. W dodatku wypity rano alkohol jeszcze pog³êbia problem i przed³u¿a powrót do trze¼wo¶ci. Organizm potrzebuje teraz spokoju, aby metabolizowaæ alkohol i usuwaæ jego skutki, a nie walczyæ z kolejn± dawk±. Oczywi¶cie, picie du¿ej ilo¶ci wody, uzupe³nianie poziomu elektrolitów w organizmie, lekkie posi³ki mog± spowodowaæ, ¿e zniesiemy kaca nieco lepiej.

Poranne lêki

Jednym z najmniej przyjemnych skutków nadu¿ycia alkoholu jest ogarniaj±cy nas nazajutrz niepokój, nieuzasadniony niczym lêk, uczucie wewnêtrznego rozbicia. Powstaje pod wp³ywem procesów chemicznych, które stymulowane s± nadmiarem alkoholu. Najpierw alkohol powoduje rozbawienie, relaksuje, a to dlatego, ¿e nasz mózg produkuje wiêcej ni¿ zwykle substancji chemicznej zwanej GABA (kwas gamma-aminomas³owy). Jest to neuroprzeka¼nik hamuj±cy, zwi±zany z uk³adem przywspó³czulnym, którego zadaniem jest zmniejszenie pobudliwo¶ci komórek nerwowych oraz relaksacja komórek miê¶niowych. GABA równowa¿y dzia³anie takich neuroprzeka¼ników jak glutaminian czy acetylocholina, a zatem obni¿a lêk. Ale potem mózg, pod wp³ywem alkoholu, zaczyna produkowaæ coraz wiêcej glutaminianu i blokowaæ uspokajaj±ce dzia³anie GABA. St±d budzimy siê z uczuciem wewnêtrznego rozdygotania. Z lêkiem mo¿na walczyæ na ró¿ne sposoby. Pomocne s± ró¿ne techniki relaksacji, æwiczenia oddechowe, æwiczenia fizyczne, leki uspokajaj±ce.

Jak unikn±æ tych wszystkich nieprzyjemnych skutków picia alkoholu?

Zachowaæ umiar i nie przekraczaæ czterech dawek alkoholu dziennie lub dziesiêciu napojów tygodniowo - mówi± wytyczne sformu³owane przez australijskich naukowców. Wch³anianie alkoholu spowolni± jedzenie i picie wody lub napojów bezalkoholowych miêdzy drinkami. Ponadto specjali¶ci radz±, aby powiedzieæ sobie wcze¶niej, jak± maksymaln± ilo¶æ alkoholu mo¿emy wypiæ tego wieczoru i trzymaæ siê tego. A drinki s±czyæ ma³ymi ³ykami, a nie jednym haustem. I wtedy nazajutrz wstaniemy w niez³ej kondycji.

¬ród³o: ScienceAlert