Zespół naukowców z University of Georgia znalazł w mózgu obwód podwzgórze-hipokamp, który związany jest z kompulsywnym zachowaniem. Badacze są zdania, że ich odkrycie może pomóc osobom, które cierpią z powodu niemożności zapanowania nad swoim zachowaniem. Jak chociażby wtedy, gdy nie są w stanie oprzeć się widokowi jedzenia, co prowadzi je do nadwagi i otyłości.
Jedzenie kompulsywne (BED – ang. binge eating disorder) charakteryzuje się nadmiernym i zbyt częstym sięganiem po kolejne porcje jedzenia. Jest to zaburzenie odżywiania z którym walczy się niezwykle trudno i wymaga pomocy terapeuty lub innej formy leczenia. Dodatkowo takie kompulsywne zachowanie może być związane ze skłonnością do niektórych zaburzeń psychicznych. Wiadomo, że osoby kompulsywne łatwiej wpadają w nałogi, takie jak alkoholizm, narkomania, hazard.
Rozpoznanie mechanizmu, który odpowiada za kompulsywne objadanie się, daje nadzieję, że kiedyś uda się stworzyć lek, pomagający osobom "uzależnionym" od jedzenia.
Naukowcy zidentyfikowali obwód odpowiadający za kompulsywne zachowanie, badając mózgi szczurów. W trakcie eksperymentu zwierzęta miały za zadanie naciskać odpowiednie dźwignie co 20 sekund, aby dostać się do smakowitego kąska. Nie mogły tego robić zbyt szybko, bo wtedy dźwignia nie działała. Jeżeli naciskały impulsywnie, musiały czekać 20 sekund na następną szansę.
W trakcie badań naukowcy zainteresowali się na tą częścią mózgu, która wytwarza hormon koncentrujący melaninę (MCH), rodzaj neuroprzekaźnika pobudzający pobór pokarmu. Wiadomo, że podniesienie poziomu MCH w mózgu powoduje zwiększenie spożycia, większe łaknienie. Teraz naukowcy odkryli, że MCH jest także związany z kompulsywnym zachowaniem.
Naukowcy najpierw sprowokowali zwiększenie produkcji hormonu MCH w mózgach zwierząt, a następnie przeanalizowali szlak, jakim przemieszczał się od podwzgórza do hipokampa, który odpowiada za uczenie się i pamięć. Próbowano zrozumieć, jak działa odkryty właśnie obwód w mózgu. Okazało się, że aktywacja tego obwodu poprzez zwiększenie produkcji MCH powoduje, że zwierzęta dalej aktywnie poszukują jedzenia, mimo że są już najedzone. Szczury gwałtownie naciskały dźwignię urządzenia oczekując smakołyków. Oznacza to, że istnieje w mózgu specyficzny obwód neuronowy, który reguluje impulsywność, działając w powiązaniu z hormonem koncentrującym melaninę (MCH).
Omówienie wyników badań znalazło się na łamach czasopisma Nature Communications.
Źródło: ScienceDaily