Moraxella catarrhalis jest to bakteria, która powoduje infekcje układu oddechowego. Przez wiele lat uznawana była za nieszkodliwą i zaliczano ją do naturalnie występującej flory bakteryjnej zlokalizowanej w drogach oddechowych. Z czasem jednak zaczęto badać jej chorobotwórczość i odkryto, że choroba ta powoduje wiele schorzeń, m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie krtani oraz zapalenie płuc. Najlepsze warunki dla rozwoju tego drobnoustroju to temperatura od 35 do 37 °C oraz środowisko bogate w dwutlenek węgla. Fizjologicznie rozwija się ona w jamie gardłowo-nosowej.
Bakteria ta najczęściej kolonizuje się w organizmach dzieci i do 6 miesiąca życia pojawia się u 50 proc. z nich, zaś dorosłych dotyka zaledwie 5 proc. Po 60 roku życia ryzyko zakażenia bakterią moraxella catarrhalis się zwiększa. U nosicieli nie daje ona żadnych objawów, wobec czego mogą oni nieświadomie zarażać innych.
Moraxella catarrhalis to bakteria, która wywołuje infekcje dróg oddechowych zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Najczęstsze infekcje, wywołane przez ten drobnoustrój różnią się jednak w zależności od wieku. W przypadku dzieci, bakteria ta najczęściej odpowiedzialna jest za:
U dorosłych zaś moraxella catarrhalis najczęściej powoduje:
W większości przypadków ten drobnoustrój wywołuje choroby górnych dróg oddechowych. Rzadziej może on spowodować: zapalenie kości i szpiku, bakteriemię, zapalenie spojówek,zapalenie wsierdzia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz septyczne zapalenie stawów i zapalenie wyściółki komór mózgowych.
Ostre zapalenie ucha środkowego jest to jedna z najczęstszych chorób, występujących dzieci do 3 roku życia. Szacuje się, że aż 80 proc. z nich zachorowało minimum raz na to schorzenie. Moraxella catarrhalis należy do najczęstszych czynników wywołujących tę chorobę (według przeprowadzonych badań odpowiada za 15-20 proc. zachorowań na OZUŚ). W porównaniu z zapaleniami ucha środkowego wywołanymi przez inne drobnoustroje, zakażenie moraxella catarrhalis wywołuje łagodny przebieg choroby i rzadko obserwuje się nagłe uszkodzenie błony bębenkowej. W wyniku różnicy ciśnień drobnoustroje bytujące w jamie gardłowo-nosowej migrują do przewodu słuchowego, wywołując to schorzenie.
Objawy ostrego zapalenia ucha środkowego to: bardzo silny, pulsujący ból ucha, brak apetytu u dzieci, podwyższona temperatura, pogorszenie słuchu, zawroty i bóle głowy, nudności oraz wymioty, ogólne osłabienie organizmu, a także wydzielina ropna z ucha.
Drugą, najczęściej występującą u dzieci chorobą, wywołaną przez bakterię moraxella catarrhalis, jest zapalenie płuc. Według badań drobnoustrój to jeden z 3-4 innych patogenów, które po zainfekowaniu organizmu mogą wywołać zapalenie płuc. Choroba ta, wywołana bakterią moraxella catarrhalis również charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem niż w przypadku zapalenia płuc wywołanych innymi drobnoustrojami. Schorzenie to najczęściej dotyka dzieci, które mają uszkodzony lub osłabiony układ immunologiczny i bardzo często występuje u najmłodszych, które odbyły leczenie szpitalne, a wcześniej nie wykazały żadnych problemów z górnymi drogami oddechowymi.
Wśród osób dorosłych zapalenie płuc nasila się po 60 roku życia i często jest powiązane z paleniem tytoniu. Zapalenie płuc wywołane bakterią moraxella catarrhalis objawia się wysoką gorączką, bólem w klatce piersiowej, pogrubieniem ścian oskrzeli, kaszlem, ropną plwociną, dusznościami, rzadziej występowaniem ropni i bekteremii.
Zapalenie zatok stanowi powikłanie po przebytych przez dzieci chorobach górnych dróg oddechowych i występuje u około 10 proc. z nich. Bakteryjne zapalenie zatok charakteryzuje się takimi samymi symptomami jak wirusowe, czyli kaszel oraz wydzielina z nosa zarówno na dniu jak i w nocy. Moraxella catarrhalis odpowiada za około 20 proc. zakażeń tą chorobą.
Leczenie chorób wywołanych bakterią moraxella catarrhalis wymaga antybiotykoterapii. Jest ono o tyle trudne, że drobnoustrój wykształcił odporność na najczęściej stosowane antybiotyki w infekcjach dróg oddechowych (penicylina, wankomycynia, klindamycyna oraz trimetroprima). Dokładny sposób postępowania zależny jest od schorzenia, które wywołała moraxella catarrhalis.