Raport Lancet Countdown: Zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie naszych dzieci i naznaczają je na całe życie

Dzieci, które właśnie się rodzą, dotkną dotkliwie skutki zmian klimatycznych - ostrzegają lekarze w raporcie The Lancet Coundown. Globalne ocieplenie zdeterminuje ich zdrowie na całe życie. Już zresztą wyrządziło szkody w organizmach najmłodszych dzieci.

Lancet Coundown to raport nad którym pracuje międzynarodowy zespół ekspertów składający się ze 120 naukowców i ekspertów z 35 światowych instytucji, w tym m.in. z WHO, Banku Światowego, a także z Uniwersytetów Yale i Tsinghua. Celem raportu jest śledzenie wpływu, jaki wywiera globalne ocieplenie na zdrowie ludzi, a także na rosnące niedożywienie i inne czynniki, mające związek z naszym zdrowiem. Dla celów badania monitorowane jest 41 wskaźników, w tym m.in. takie jak rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, podatność różnych grup na choroby związane ze zmianami temperatur i inne. Raport publikuje co roku czasopismo medyczne "The Lancet". W listopadzie 2019 roku ukazał się po raz piąty.

Najbardziej ucierpią dzieci i osoby starsze - ostrzegają eksperci

Średnia temperatura na Ziemi jest obecnie już o 1 stopień Celsjusza wyższa, niż przed epoką przemysłową. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, aż osiem to były najcieplejsze lata w historii Ziemi - przypominają autorzy raportu. Jeżeli nic nie zrobimy urodzone teraz dzieci w wieku 70 lat będą żyły w świecie gorętszym już o 3,7 stopnia. A to całkowicie zmieni sytuację zdrowotną na świecie.

Szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu są dzieci oraz osoby w starszym wieku, ponieważ ich organizmy gorzej adaptują się do zmian temperatury, trudniej im regulować temperaturę ciała oraz zachowywać równowagę płynów - przypominają autorzy raportu.

Jeden z autorów opracowania, dyrektor wykonawczy Lancet Countdown, Nick Watts powiedział:

Ciała dzieci i ich układ odpornościowy wciąż się rozwijają, przez co są bardziej podatne na choroby i zanieczyszczenie środowiska. Szkody wyrządzone we wczesnym dzieciństwie trwają całe życie. Bez natychmiastowych działań we wszystkich krajach zmiany klimatu naznaczą zdrowie całego pokolenia.

Autorzy raportu zauważyli, że w 2018 roku, w porównaniu do 2000, aż o 220 mln wzrosła liczba ludzi w wieku powyżej 65 lat, narażonych na fale upałów. Szczególnie cierpi przy tym Europa, ponieważ ma dużą liczbę starszych obywateli mieszkających w dużych i przegrzanych miastach.

Zmiany klimatyczne powodują pożary i susze, a te mają już bezpośredni wpływ na nasze zdrowie

Raport mówi także, że wzrosło zagrożenie ludzi spowodowane pożarami, a od 2000 roku uległo podwojeniu. Pożary powodują nie tylko śmierć lub uszkodzenie ciała, ale także wymierne skutki społeczne i gospodarcze. W 2019 roku skutki zmian klimatycznych są wyraźniejsze niż kiedykolwiek - uważają autorzy raportu. Najwyższe od lat temperatury w Europie, pożary na Syberii, w Australii i Kalifornii wywołały więcej przypadków astmy, infekcji dróg oddechowych oraz udarów cieplnych, niż w poprzednich latach.

Kolejnym skutkiem zmian klimatycznych jest rozprzestrzeniająca się susza, powodująca największe od 30 lat spadki plonów niektórych zbóż, szczególnie w najuboższych rejonach świata. Wzrosło tam zatem niedożywienie, szczególnie dotkliwe wśród niemowląt, rujnujące zdrowie na wiele lat.

Zobacz wideo

Wzrost temperatury a rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych

Tutaj także związek jest bardzo znaczący. W raporcie Lancet Coundown czytamy, że globalne ocieplenie sprzyja przenoszeniu przez komary zarazków dengi. W 2017 roku odnotowano drugi najwyższy od 1950 roku, poziom zachorowań na tę groźną dla człowieka chorobę. Wzrost temperatury oznacza także, że bakterie, wywołujące na przykład śmiertelne biegunki, mogą się bez przeszkód rozwijać. Jak czytamy w raporcie, 2018 rok okazał się drugim w historii, w którym tak szeroko rozprzestrzeniła się cholera. Kolejną chorobą, która wędruje wraz ze zmianami klimatu jest kleszczowe zapalenie mózgu, które dotarło już na przykład do Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano pierwsze rodzime przypadki tej choroby. W ocieplającym się Bałtyku natomiast pojawiły się charakterystyczne dla mórz tropikalnych przecinkowce (Vibrio fulnificus), bakterie spokrewnione z przecinkowcem cholery.

Źródło: The Lancet Coundown

Więcej o: