Chiny: Stworzenie chimery świni i małpy ważnym przełomem w nauce

Dramatyczny brak narządów do przeszczepów zmusza naukowców do poszukiwania alternatyw. Jedną z nich jest pomysł hodowania ludzkich narządów w ciele zwierząt. Właśnie zrobiono w tym kierunku kolejny krok, który niektórzy badacze uznają za przełomowy. Chińskim naukowcom udało się doprowadzić do narodzin chimery świni i makaka.

W State Key Laboratory of Stem Cell and Reproductive Biology w Pekinie doprowadzono, po raz pierwszy w historii, do narodzin żywej chimery świni oraz człekokształtnego zwierzęcia. Wyglądały i zachowywały się zupełnie normalnie. I chociaż prosięta-chimery żyły krótko, bo tylko tydzień, to projekt stanowi ważny etap w pracach nad hodowlą ludzkich narządów do przeszczepów w ciałach zwierząt. W przeszłości były już prowadzone eksperymenty, w których ludzkie komórki macierzyste wszczepiano zwierzętom, w tym świniom i owcom, ale ze względów etycznych musiały zostać zakończone po kilkunastu dniach.

Chimery to organizmy, które zawierają geny innego gatunku. W tym przypadku do zarodków świni wprowadzono komórki macierzyste pobrane od makaków krabożernych (łac. Macaca fascicularis). Aby móc śledzić, do których organów prosiąt dotrą komórki pochodzące od małpy, zmodyfikowano je genetycznie tak, aby zawierały fluorescencyjne białko o nazwie GFP.

Kolejnym krokiem było wyhodowanie z nich komórek embrionalnych i wstrzyknięcie do pięciodniowych zarodków świni. Następnie przy pomocy procedury in vitro doprowadzono do zapłodnienia zwierząt. W rezultacie na świat przyszło 10 prosiąt, z czego dwa okazały się chimerami.

Obserwując poszczególne organy prosiąt, szukano tych, w których osiadły komórki pochodzące od makaka. Znaleziono je w sercu, wątrobie, płucach, śledzionie, a także w skórze prosiąt, natomiast nie było po nich śladu w jądrach i jajnikach. Jednak obce komórki makaka stanowiły w gruncie rzeczy znikomą część naturalnych komórek świni, zaledwie jedną na 10 000.

Zobacz wideo

Po kilku dniach wszystkie prosięta padły, nawet te, które nie były chimerami, dlatego badacze łączą ich śmierć bardziej z procedurą in vitro niż z chimeryzmem, ponieważ u świń zapłodnienie pozaustrojowe jest trudne i niesie ze sobą komplikacje.

Chińscy naukowcy są jednak optymistami. Uważają, że eksperyment przyniósł wiele ciekawych spostrzeżeń i danych, które mogą przydać się innym naukowcom. W tym doświadczeniu wykorzystano komórki małp do sprawdzenia, na ile możliwe jest hodowanie chimerycznych narządów ludzkich w ciele dużych zwierząt. Teraz naukowcy mają zamiar przeprowadzić podobne doświadczenie ponownie, zwiększając liczbę komórek macierzystych makaka wszczepianych do zarodka świni. A jeśli znowu się im uda doprowadzić do narodzin chimery, następnym krokiem będzie próba stworzenia świń, u których jeden narząd będzie zbudowany niemal wyłącznie z komórek zwierząt naczelnych - zapowiadają chińscy badacze.

Wyniki badań opisano na łamach Protein & Cell.

Źródło: ScienceAlert

Więcej o: