Jedną z głównym przyczyn mniejszej skuteczności tradycyjnej doustnej pigułki antykoncepcyjnej jest zwykłe roztargnienie. Kobietom zdarza się zapomnieć o zażyciu pigułki lub zmienić czas przyjmowania, co zaburza jej działanie. Naukowcy są zdania, że co najmniej dziewięć przypadków ciąży na sto jest wynikiem tego typu zdarzeń. Są nawet badania, które pokazują, że w ciągu trzech miesięcy aż 40-50 procent kobiet zapomina przynajmniej o jednej dawce. Ponadto co druga kobieta przyznaje, że zdarzyło się jej zmieniać czas przyjmowania pigułki, co także obniża skuteczność tej formy antykoncepcji.
W przeciwieństwie do implantów lub zastrzyków zwykła pigułka antykoncepcyjna działa najkrócej, dlatego musi być przyjmowana codziennie. Mimo istnienia wielu metod hormonalnej antykoncepcji, takich jak implanty podskórne, wkładki wewnątrzmaciczne, pierścienie dopochwowe, plastry przezskórne, zastrzyki, to jednak pigułki są najczęściej wybierane.
Aby pomóc kobietom w prawidłowym stosowaniu doustnej pigułki antykoncepcyjnej, naukowcy opracowali taką jej formę, która może być przyjmowana tylko raz w miesiącu. Dzięki temu skuteczność tej metody antykoncepcji może się znacznie poprawić - uważają lekarze.
Na czym polega nowość? Zaproponowana przez naukowców z Brigham and Women's Hospital i Massachusetts Institute of Technology pigułka antykoncepcyjna znajduje się wewnątrz żelowej osłony i jest w formie łatwej do połknięcia kapsułki. Po dostaniu się do żołądka osłona ulega rozpuszczeniu, a specjalnie zaprojektowany szkielet rozkłada się jak kwiat i przybiera postać sześcioramiennej gwiazdy. Na jej ramionach umieszczone są odpowiednie dawki hormonów, które ulegają stopniowemu uwolnieniu i przenikają do krwiobiegu. Ramiona tej gwiazdy są na tyle duże, że nie przedostaje się przez odźwiernik żołądka, a więc pozostaje w nim tak długo, aż się całkowicie rozpuści. Jednocześnie naukowcy zapewniają, że tego typu pigułka nie blokuje żołądka i nie zaburza jego funkcji. Teraz pozostaje już tylko pamiętać o comiesięcznym połykaniu kapsułki.
Długo działająca pigułka została przetestowana na zwierzętach, ale przed nią jeszcze kilka lat prób klinicznych, zanim zostanie zastosowania u ludzi.
Nasza pigułka stanowi duży krok w kierunku zapewnienia kobietom skutecznej tabletki antykoncepcyjnej, którą mogłyby przyjmować raz w miesiącu. Badania przedkliniczne dały obiecujące wyniki
- mówi współautor pomysłu Giovanni Traverso. Pomysł takiej aplikacji pigułki antykoncepcyjnej przyszedł naukowcom do głowy w trakcie prac nad lekami przeciw malarii, gruźlicy i HIV.
W trakcie badań laboratoryjnych środki antykoncepcyjne w formie tradycyjnej pigułki oraz w nowo opracowanej postaci podawano świniom, u których następnie monitorowano obecność leku we krwi. Zwykła pigułka pozostawała w pełni aktywna przez sześć godzin, potem jej stężenie spadało, natomiast dostarczana w postaci długo działającej utrzymywała skuteczność przez 29 dni.
Wyniki badań zostały opublikowane w "Science Translational Medicine".
Źródło: ScienceDaily