Skroń - jaka jest jej budowa? Co oznacza ból głowy w skroniach?

Skronie są to symetryczne części mózgoczaszki zlokalizowane w okolicach małżowiny usznej, na wysokości czoła. Ból głowy w skroniach jest dosyć częstą dolegliwością, która dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Pomimo tego, że jest to dokuczliwy objaw, najczęściej da się go zniwelować poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych. Może być on spowodowany wieloma czynnikami i jeżeli się powtarza, warto zgłosić się do lekarza.

Skroń jest to część czaszki, występująca parzyście po obu bokach w okolicach uszu. To właśnie w skroni zlokalizowany jest aparat słuchowy. Skroń zbudowana jest z kości skroniowej i otacza ją: kość potyliczna, kość ciemieniowa, kość klinowa oraz kość czołowa.

Skroń – budowa

Skroń jest to fragment czaszki zbudowany z kości skroniowej, który występuje parzyście, symetrycznie po obydwu stronach głowy. Wchodzi w skład podstawy mózgoczaszki i dzięki zlokalizowanym w jej obrębie więzadłom oraz ścięgnom dźwiga narządy, znajdujące się w szyi, czyli gardło, tchawicę, przełyk oraz krtań. Kość skroniowa składa się z czterech części:

 • bębenkowej – jest to budulec przewodu słuchowego zewnętrznego
 • łuskowej – stanowi górną, przednią część skroni
 • skalistej – w tej części znajduje się otwór wewnętrzny kanału tętnicy szyjnej
 • sutkowej – umiejscowiona z tyłu skroni, wykształca się dopiero u dorosłych ludzi

Jedną z podstawowych funkcji skroni jest amortyzacja ruchów żuchwy, a także przeniesienie ucisku na otaczające kości mózgoczaszki.

Przyczyny bólu głowy w skroniach

Istnieje wiele przyczyn bólu w skroniach. Może być on spowodowany:

 • tzw. przyczynami samoistnego bólu, czyli migrenami, zaburzeniami napięciowymi czaszki, wysiłkiem, aktywnością seksualną lub napadem silnego kaszlu
 • schorzeniami (ból wtórny), takimi jak: urazy głowy, chorobami układu krążenia, zakażeniami wirusowymi lub bateriowymi, nowotworami mózgu, chorobami oczu, uszu, zębów, nosa czy zatok, zaburzeniami psychicznymi, spożywaniem konkretnych leków lub innych preparatów, chorobami naczyń krwionośnych
 • chorobami naczyniowymi np. wysokim ciśnieniem tętniczym lub krwawieniem podpajęczynówkowym
 • bardzo poważnymi pozanaczyniowymi schorzeniami, np. zapaleniem mózgu lub zapaleniem opon mózgowych
 • czynnikami zewnętrznymi, takimi jak silny stres, zmiana pogody lub nietolerancja na niektóre grupy pokarmów, np. nabiał, orzechy, miód, gluten
 • miesiączką lub owulacją
 • zmęczeniem i osłabieniem organizmu

W przypadku nawracającego bólu głowy w skroniach warto obserwować cały organizm i zastanowić się, czy dolegliwość ta nie idzie w parze z inną, gdyż może to zwiastować chorobę.

Ból głowy w skroni a migrena

Ból w skroniach może być oznaką migreny. Migrena jest to dolegliwość, która dotyka wiele osób i która najczęściej spowodowana jest zaburzeniami napięciowymi w obrębie czaszki. Charakteryzuje się nagłym bólem głowy, który może występować w rejonie kości czołowej, skroni, a czasami obejmuje całą mózgoczaszkę. Ból ten zwykle pojawia się niespodziewanie i stopniowo narasta. Ataki migreny charakteryzują się również długim trwaniem – ból głowy może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni i być odpornym na zalecaną, jednorazową dawkę leków przeciwbólowych. Ponadto, migrenie towarzyszą zwykle takie objawy jak:

Zapach cytryny u niektórych osób łagodzi ból głowy

Zobacz wideo

Ból głowy w jednej skroni

W większości przypadków ból głowy występuje w lewej oraz prawej skroni. Czasami jednak dolegliwość ta pojawia się tylko z jednej strony. Ból jest wtedy silny i pulsujący i wymaga zażycia środków przeciwbólowych. Ból głowy w jednej skroni może być symptomem:

Ból głowy w okolicach skroni - kiedy powinien niepokoić?

Ból głowy w okolicy skroni pojawia się często i zwykle nie sygnalizuje poważnej dolegliwości. Objawu tego nie można jednak bagatelizować i czasem należy zgłosić się na kontrolę lekarską. Kiedy ból skroni powinien niepokoić i wymaga diagnozy lekarskiej?

Podstawowa zasada jest taka, że im dłuższy i intensywniejszy jest ból, a także im większa jest częstotliwość jego nawrotów, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że może on sygnalizować inne schorzenie. Niepokojące mogą być również symptomy towarzyszące, takie jak:

W przypadku wystąpienia powyższych objawów oraz bólu w skroni należy, na wszelki wypadek, udać się do lekarza.

Więcej o: