Skroń jest to część czaszki, występująca parzyście po obu bokach w okolicach uszu. To właśnie w skroni zlokalizowany jest aparat słuchowy. Skroń zbudowana jest z kości skroniowej i otacza ją: kość potyliczna, kość ciemieniowa, kość klinowa oraz kość czołowa.
Skroń jest to fragment czaszki zbudowany z kości skroniowej, który występuje parzyście, symetrycznie po obydwu stronach głowy. Wchodzi w skład podstawy mózgoczaszki i dzięki zlokalizowanym w jej obrębie więzadłom oraz ścięgnom dźwiga narządy, znajdujące się w szyi, czyli gardło, tchawicę, przełyk oraz krtań. Kość skroniowa składa się z czterech części:
Jedną z podstawowych funkcji skroni jest amortyzacja ruchów żuchwy, a także przeniesienie ucisku na otaczające kości mózgoczaszki.
Istnieje wiele przyczyn bólu w skroniach. Może być on spowodowany:
W przypadku nawracającego bólu głowy w skroniach warto obserwować cały organizm i zastanowić się, czy dolegliwość ta nie idzie w parze z inną, gdyż może to zwiastować chorobę.
Ból w skroniach może być oznaką migreny. Migrena jest to dolegliwość, która dotyka wiele osób i która najczęściej spowodowana jest zaburzeniami napięciowymi w obrębie czaszki. Charakteryzuje się nagłym bólem głowy, który może występować w rejonie kości czołowej, skroni, a czasami obejmuje całą mózgoczaszkę. Ból ten zwykle pojawia się niespodziewanie i stopniowo narasta. Ataki migreny charakteryzują się również długim trwaniem – ból głowy może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni i być odpornym na zalecaną, jednorazową dawkę leków przeciwbólowych. Ponadto, migrenie towarzyszą zwykle takie objawy jak:
Zapach cytryny u niektórych osób łagodzi ból głowy
W większości przypadków ból głowy występuje w lewej oraz prawej skroni. Czasami jednak dolegliwość ta pojawia się tylko z jednej strony. Ból jest wtedy silny i pulsujący i wymaga zażycia środków przeciwbólowych. Ból głowy w jednej skroni może być symptomem:
Ból głowy w okolicy skroni pojawia się często i zwykle nie sygnalizuje poważnej dolegliwości. Objawu tego nie można jednak bagatelizować i czasem należy zgłosić się na kontrolę lekarską. Kiedy ból skroni powinien niepokoić i wymaga diagnozy lekarskiej?
Podstawowa zasada jest taka, że im dłuższy i intensywniejszy jest ból, a także im większa jest częstotliwość jego nawrotów, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że może on sygnalizować inne schorzenie. Niepokojące mogą być również symptomy towarzyszące, takie jak:
W przypadku wystąpienia powyższych objawów oraz bólu w skroni należy, na wszelki wypadek, udać się do lekarza.