Skroń - jaka jest jej budowa? Co oznacza ból głowy w skroniach?

Skronie są to symetryczne części mózgoczaszki zlokalizowane w okolicach małżowiny usznej, na wysokości czoła. Ból głowy w skroniach jest dosyć częstą dolegliwością, która dotyka zarówno osoby młode, jak i starsze. Pomimo tego, że jest to dokuczliwy objaw, najczęściej da się go zniwelować poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych. Może być on spowodowany wieloma czynnikami i jeżeli się powtarza, warto zgłosić się do lekarza.

Skroń jest to część czaszki, występująca parzyście po obu bokach w okolicach uszu. To właśnie w skroni zlokalizowany jest aparat słuchowy. Skroń zbudowana jest z kości skroniowej i otacza ją: kość potyliczna, kość ciemieniowa, kość klinowa oraz kość czołowa.

Skroń – budowa

Skroń jest to fragment czaszki zbudowany z kości skroniowej, który występuje parzyście, symetrycznie po obydwu stronach głowy. Wchodzi w skład podstawy mózgoczaszki i dzięki zlokalizowanym w jej obrębie więzadłom oraz ścięgnom dźwiga narządy, znajdujące się w szyi, czyli gardło, tchawicę, przełyk oraz krtań. Kość skroniowa składa się z czterech części:

 • bębenkowej – jest to budulec przewodu słuchowego zewnętrznego
 • łuskowej – stanowi górną, przednią część skroni
 • skalistej – w tej części znajduje się otwór wewnętrzny kanału tętnicy szyjnej
 • sutkowej – umiejscowiona z tyłu skroni, wykształca się dopiero u dorosłych ludzi

Jedną z podstawowych funkcji skroni jest amortyzacja ruchów żuchwy, a także przeniesienie ucisku na otaczające kości mózgoczaszki.

Przyczyny bólu głowy w skroniach

Istnieje wiele przyczyn bólu w skroniach. Może być on spowodowany:

 • tzw. przyczynami samoistnego bólu, czyli migrenami, zaburzeniami napięciowymi czaszki, wysiłkiem, aktywnością seksualną lub napadem silnego kaszlu
 • schorzeniami (ból wtórny), takimi jak: urazy głowy, chorobami układu krążenia, zakażeniami wirusowymi lub bateriowymi, nowotworami mózgu, chorobami oczu, uszu, zębów, nosa czy zatok, zaburzeniami psychicznymi, spożywaniem konkretnych leków lub innych preparatów, chorobami naczyń krwionośnych
 • chorobami naczyniowymi np. wysokim ciśnieniem tętniczym lub krwawieniem podpajęczynówkowym
 • bardzo poważnymi pozanaczyniowymi schorzeniami, np. zapaleniem mózgu lub zapaleniem opon mózgowych
 • czynnikami zewnętrznymi, takimi jak silny stres, zmiana pogody lub nietolerancja na niektóre grupy pokarmów, np. nabiał, orzechy, miód, gluten
 • miesiączką lub owulacją
 • zmęczeniem i osłabieniem organizmu

W przypadku nawracającego bólu głowy w skroniach warto obserwować cały organizm i zastanowić się, czy dolegliwość ta nie idzie w parze z inną, gdyż może to zwiastować chorobę.

Ból głowy w skroni a migrena

Ból w skroniach może być oznaką migreny. Migrena jest to dolegliwość, która dotyka wiele osób i która najczęściej spowodowana jest zaburzeniami napięciowymi w obrębie czaszki. Charakteryzuje się nagłym bólem głowy, który może występować w rejonie kości czołowej, skroni, a czasami obejmuje całą mózgoczaszkę. Ból ten zwykle pojawia się niespodziewanie i stopniowo narasta. Ataki migreny charakteryzują się również długim trwaniem – ból głowy może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni i być odpornym na zalecaną, jednorazową dawkę leków przeciwbólowych. Ponadto, migrenie towarzyszą zwykle takie objawy jak:

Zapach cytryny u niektórych osób łagodzi ból głowy

Zobacz wideo

Ból głowy w jednej skroni

W większości przypadków ból głowy występuje w lewej oraz prawej skroni. Czasami jednak dolegliwość ta pojawia się tylko z jednej strony. Ból jest wtedy silny i pulsujący i wymaga zażycia środków przeciwbólowych. Ból głowy w jednej skroni może być symptomem:

Ból głowy w okolicach skroni - kiedy powinien niepokoić?

Ból głowy w okolicy skroni pojawia się często i zwykle nie sygnalizuje poważnej dolegliwości. Objawu tego nie można jednak bagatelizować i czasem należy zgłosić się na kontrolę lekarską. Kiedy ból skroni powinien niepokoić i wymaga diagnozy lekarskiej?

Podstawowa zasada jest taka, że im dłuższy i intensywniejszy jest ból, a także im większa jest częstotliwość jego nawrotów, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że może on sygnalizować inne schorzenie. Niepokojące mogą być również symptomy towarzyszące, takie jak:

W przypadku wystąpienia powyższych objawów oraz bólu w skroni należy, na wszelki wypadek, udać się do lekarza.

Więcej o:
Komentarze (1)
Skroń - jaka jest jej budowa? Co oznacza ból głowy w skroniach?
Zaloguj się
 • monikaaa333

  Oceniono 1 raz -1

  Bóle głowy do niedawna były także moim problemem. Obawiałam się, że może to być coś poważnego, ale zanim poddałam się leczeniu zdecydowałam udać się na tlenoterapię do Bio Life Medicine. To miejsce poleciła mi znajoma i jestem bardzo zadowolona z efektów. Nie tylko zniknęły moje bóle głowy, ale także czuję, że kondycja całego organizmu uległa znaczącej poprawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX