Skroñ - jaka jest jej budowa? Co oznacza ból g³owy w skroniach?

Skronie s± to symetryczne czê¶ci mózgoczaszki zlokalizowane w okolicach ma³¿owiny usznej, na wysoko¶ci czo³a. Ból g³owy w skroniach jest dosyæ czêst± dolegliwo¶ci±, która dotyka zarówno osoby m³ode, jak i starsze. Pomimo tego, ¿e jest to dokuczliwy objaw, najczê¶ciej da siê go zniwelowaæ poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych. Mo¿e byæ on spowodowany wieloma czynnikami i je¿eli siê powtarza, warto zg³osiæ siê do lekarza.

Skroñ jest to czê¶æ czaszki, wystêpuj±ca parzy¶cie po obu bokach w okolicach uszu. To w³a¶nie w skroni zlokalizowany jest aparat s³uchowy. Skroñ zbudowana jest z ko¶ci skroniowej i otacza j±: ko¶æ potyliczna, ko¶æ ciemieniowa, ko¶æ klinowa oraz ko¶æ czo³owa.

Skroñ – budowa

Skroñ jest to fragment czaszki zbudowany z ko¶ci skroniowej, który wystêpuje parzy¶cie, symetrycznie po obydwu stronach g³owy. Wchodzi w sk³ad podstawy mózgoczaszki i dziêki zlokalizowanym w jej obrêbie wiêzad³om oraz ¶ciêgnom d¼wiga narz±dy, znajduj±ce siê w szyi, czyli gard³o, tchawicê, prze³yk oraz krtañ. Ko¶æ skroniowa sk³ada siê z czterech czê¶ci:

  • bêbenkowej – jest to budulec przewodu s³uchowego zewnêtrznego
  • ³uskowej – stanowi górn±, przedni± czê¶æ skroni
  • skalistej – w tej czê¶ci znajduje siê otwór wewnêtrzny kana³u têtnicy szyjnej
  • sutkowej – umiejscowiona z ty³u skroni, wykszta³ca siê dopiero u doros³ych ludzi

Jedn± z podstawowych funkcji skroni jest amortyzacja ruchów ¿uchwy, a tak¿e przeniesienie ucisku na otaczaj±ce ko¶ci mózgoczaszki.

Przyczyny bólu g³owy w skroniach

Istnieje wiele przyczyn bólu w skroniach. Mo¿e byæ on spowodowany:

  • tzw. przyczynami samoistnego bólu, czyli migrenami, zaburzeniami napiêciowymi czaszki, wysi³kiem, aktywno¶ci± seksualn± lub napadem silnego kaszlu
  • schorzeniami (ból wtórny), takimi jak: urazy g³owy, chorobami uk³adu kr±¿enia, zaka¿eniami wirusowymi lub bateriowymi, nowotworami mózgu, chorobami oczu, uszu, zêbów, nosa czy zatok, zaburzeniami psychicznymi, spo¿ywaniem konkretnych leków lub innych preparatów, chorobami naczyñ krwiono¶nych
  • chorobami naczyniowymi np. wysokim ci¶nieniem têtniczym lub krwawieniem podpajêczynówkowym
  • bardzo powa¿nymi pozanaczyniowymi schorzeniami, np. zapaleniem mózgu lub zapaleniem opon mózgowych
  • czynnikami zewnêtrznymi, takimi jak silny stres, zmiana pogody lub nietolerancja na niektóre grupy pokarmów, np. nabia³, orzechy, miód, gluten
  • miesi±czk± lub owulacj±
  • zmêczeniem i os³abieniem organizmu

W przypadku nawracaj±cego bólu g³owy w skroniach warto obserwowaæ ca³y organizm i zastanowiæ siê, czy dolegliwo¶æ ta nie idzie w parze z inn±, gdy¿ mo¿e to zwiastowaæ chorobê.

Ból g³owy w skroni a migrena

Ból w skroniach mo¿e byæ oznak± migreny. Migrena jest to dolegliwo¶æ, która dotyka wiele osób i która najczê¶ciej spowodowana jest zaburzeniami napiêciowymi w obrêbie czaszki. Charakteryzuje siê nag³ym bólem g³owy, który mo¿e wystêpowaæ w rejonie ko¶ci czo³owej, skroni, a czasami obejmuje ca³± mózgoczaszkê. Ból ten zwykle pojawia siê niespodziewanie i stopniowo narasta. Ataki migreny charakteryzuj± siê równie¿ d³ugim trwaniem – ból g³owy mo¿e utrzymywaæ siê od kilku godzin do nawet kilku dni i byæ odpornym na zalecan±, jednorazow± dawkê leków przeciwbólowych. Ponadto, migrenie towarzysz± zwykle takie objawy jak:

Zapach cytryny u niektórych osób ³agodzi ból g³owy

Zobacz wideo

Ból g³owy w jednej skroni

W wiêkszo¶ci przypadków ból g³owy wystêpuje w lewej oraz prawej skroni. Czasami jednak dolegliwo¶æ ta pojawia siê tylko z jednej strony. Ból jest wtedy silny i pulsuj±cy i wymaga za¿ycia ¶rodków przeciwbólowych. Ból g³owy w jednej skroni mo¿e byæ symptomem:

Ból g³owy w okolicach skroni - kiedy powinien niepokoiæ?

Ból g³owy w okolicy skroni pojawia siê czêsto i zwykle nie sygnalizuje powa¿nej dolegliwo¶ci. Objawu tego nie mo¿na jednak bagatelizowaæ i czasem nale¿y zg³osiæ siê na kontrolê lekarsk±. Kiedy ból skroni powinien niepokoiæ i wymaga diagnozy lekarskiej?

Podstawowa zasada jest taka, ¿e im d³u¿szy i intensywniejszy jest ból, a tak¿e im wiêksza jest czêstotliwo¶æ jego nawrotów, tym istnieje wiêksze prawdopodobieñstwo, ¿e mo¿e on sygnalizowaæ inne schorzenie. Niepokoj±ce mog± byæ równie¿ symptomy towarzysz±ce, takie jak:

W przypadku wyst±pienia powy¿szych objawów oraz bólu w skroni nale¿y, na wszelki wypadek, udaæ siê do lekarza.