Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn dostępny już za 6 miesięcy

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn ma działać nawet 13 lat. Przeszedł pozytywnie wszystkie badania kliniczne i został uznany za bezpieczny, nie dający skutków ubocznych. Ostatni etap to zatwierdzenie preparatu przez odpowiednie organy państwowe.

Indyjskie media donoszą o sukcesie rodzimych naukowców, którzy jako pierwsi na świecie opracowali skuteczny zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn. The Indian Counsil of Medical Research (ICMR), czyli indyjska rada ds. badań medycznych zakończyła wlasnie badania kliniczne. Preparat został przekazany krajowemu organowi zatwierdzającemu leki - Drug Controller General of India (DCGI) - do ostatecznej akceptacji. Preparat ma więc szansę wejść na rynek już za sześć miesięcy. Został pomyślany jako zamiennik zabiegu wazektomii, która jest teraz  jedyną uznaną na świecie metodą męskiej sterylizacji.

Zastrzyk testowano na 303 ochotnikach. Skuteczność preparatu antykoncepcyjnego była na poziomie 97,3 proc., nie zgłoszono także żadnych skutków ubocznych. Zatem indyjski naukowcy mogą już powiedzieć, że udało im się stworzyć pierwszy na świecie bezpieczny i skuteczny długo działający środek antykoncepcyjny dla mężczyzn.

Zastrzyk wstrzykuje się w znieczuleniu miejscowym do nasieniowodów w pobliżu jąder. Zawiera polimer o nazwie styrene maleic anhydride (SMA lub SMAnh), opracowany jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku przez prof. SK Guha z Indian Institute of Technology. Od 1984 roku zaczęto w Indiach pracować nad masowym wykorzystaniem tego związku do celów medycznych. Preparat określono mianem RISUG  ("odwracalne hamowanie nasienia"). Po wstrzyknięciu działa przez 13 lat.

Procedury zatwierdzające preparat do powszechnego użytku, przeprowadzane przez organy rządowe, potrwają jeszcze jakiś czas, od sześciu do ośmiu miesięcy. Szczególnym obostrzeniom podlegać będzie proces masowej produkcji zastrzyku, aby nic nie zagroziło jakości i bezpieczeństwu preparatu - powiedział dziennikowi "Hindustan Times" dr RS Sharma, który kierował badaniami w ICMR.

Zobacz wideo

W ostatnich latach, jak przypomina "Independent" tempo prac nad środkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn bardzo się zwiększyło. Trwają testy antykoncepcyjnego żelu, który ma niszczyć plemniki niemal do zera. Mają się zakończyć na początku 2020 roku. W USA trwają prace nad szczepionką antykoncepcyjną dla mężczyzn, szczepionka jest w  fazie testów.

Źródło: Intependent, HindustanTimes

Więcej o:
Komentarze (20)
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn dostępny już za 6 miesięcy
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 17 razy 9

  Gdy już Hindusi będą mieć już taki zastrzyk niech w końcu zaczną go stosować. Takiego zagęszczenia ludności, to nawet w Europie nie ma.

 • 174pit

  Oceniono 14 razy 8

  Ciekawe, jakie wygibasy logiczne zastosuje kościół, żeby rzucić klątwę na ten specyfik?

 • hal_gravity

  Oceniono 3 razy 3

  Teraz wszystkie duże kraje sobie to skopiują tak jak oni kopiują leki. "na zasadzie wzajemności".

 • poczunka

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale ja osobiście to chyba jednak bym wolała pozostać przy moich tabletkach antykoncepcyjnych vines. Przynajmniej wiem, że są skuteczne a ja się czuję po nich bardzo dobrze, nie zauważyłam ani jednego skutku ubocznego.

 • fruqo3

  Oceniono 7 razy 1

  W jaki sposób stwierdzono, że specyfik działa ok. 13 lat?
  Hinduscy "naukowcy" dokonali pierwszego wszczepienia już 15 - 20 lat temu że mają materiał badawczy?
  Czy jakiś hinduski specjalista z Bangalore (taki sam dobry jak ci z HCL-a co to napisali soft do Boeinga 737 MAX) zrobił symulację na swoim laptopie?

 • shago0

  Oceniono 3 razy -1

  Bomba M, ciekawe czy zamiast paralizowac czasowo genymeskie nie zlikwiduje ich raz na zawsze.

 • to_ja_troll_trzeci

  Oceniono 2 razy -2

  beznapletkowcy przystępują do realizacji planu wytępienia nosicieli napletków dla niepoznaki używając w tym celu Hindusów, ot co.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX