Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn dostępny już za 6 miesięcy

Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn ma działać nawet 13 lat. Przeszedł pozytywnie wszystkie badania kliniczne i został uznany za bezpieczny, nie dający skutków ubocznych. Ostatni etap to zatwierdzenie preparatu przez odpowiednie organy państwowe.

Indyjskie media donoszą o sukcesie rodzimych naukowców, którzy jako pierwsi na świecie opracowali skuteczny zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn. The Indian Counsil of Medical Research (ICMR), czyli indyjska rada ds. badań medycznych zakończyła wlasnie badania kliniczne. Preparat został przekazany krajowemu organowi zatwierdzającemu leki - Drug Controller General of India (DCGI) - do ostatecznej akceptacji. Preparat ma więc szansę wejść na rynek już za sześć miesięcy. Został pomyślany jako zamiennik zabiegu wazektomii, która jest teraz  jedyną uznaną na świecie metodą męskiej sterylizacji.

Zastrzyk testowano na 303 ochotnikach. Skuteczność preparatu antykoncepcyjnego była na poziomie 97,3 proc., nie zgłoszono także żadnych skutków ubocznych. Zatem indyjski naukowcy mogą już powiedzieć, że udało im się stworzyć pierwszy na świecie bezpieczny i skuteczny długo działający środek antykoncepcyjny dla mężczyzn.

Zastrzyk wstrzykuje się w znieczuleniu miejscowym do nasieniowodów w pobliżu jąder. Zawiera polimer o nazwie styrene maleic anhydride (SMA lub SMAnh), opracowany jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku przez prof. SK Guha z Indian Institute of Technology. Od 1984 roku zaczęto w Indiach pracować nad masowym wykorzystaniem tego związku do celów medycznych. Preparat określono mianem RISUG  ("odwracalne hamowanie nasienia"). Po wstrzyknięciu działa przez 13 lat.

Procedury zatwierdzające preparat do powszechnego użytku, przeprowadzane przez organy rządowe, potrwają jeszcze jakiś czas, od sześciu do ośmiu miesięcy. Szczególnym obostrzeniom podlegać będzie proces masowej produkcji zastrzyku, aby nic nie zagroziło jakości i bezpieczeństwu preparatu - powiedział dziennikowi "Hindustan Times" dr RS Sharma, który kierował badaniami w ICMR.

Zobacz wideo

W ostatnich latach, jak przypomina "Independent" tempo prac nad środkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn bardzo się zwiększyło. Trwają testy antykoncepcyjnego żelu, który ma niszczyć plemniki niemal do zera. Mają się zakończyć na początku 2020 roku. W USA trwają prace nad szczepionką antykoncepcyjną dla mężczyzn, szczepionka jest w  fazie testów.

Źródło: Intependent, HindustanTimes

Więcej o: