Czy można dobrze funkcjonować z połową mózgu? Najnowsze badania pokazują, jak to jest możliwe

Ludzie, którzy przeszli radykalne operacje mózgu, są w stanie normalnie funkcjonowć. Poważnie uszkodzony organ zaczyna tworzyć niezwykle silne połączenia między różnymi sieciami, które pomagają mu działać tak, jakby mózg był nienaruszony.

Mózg jest niezwykłym narządem, zdolnym do funkcjonowania w warunkach wydawałoby się niemożliwych. Ludzie, którzy w wyniku radykalnych operacji w dzieciństwie stracili połowę mózgu, funkcjonują w miarę normalnie. Przypadki chirurgicznego usuwania części mózgu zdarzają się, gdy dziecko zachoruje na rodzaj rzadkiej i skrajnie ciężkiej, lekoopornej padaczki, w sytuacji gdy już nie ma innej nadziei na wyleczenie. Tego typu operacja nosi nazwę hemisferektomii. Do ciężkich uszkodzeń mózgu dochodzi także w wyniku udaru lub wypadku. 

Przypadki sprawnego funkcjonowania poznawczego po utracie połowy komórek mózgowych stały się dla amerykańskich naukowców inspiracją do badań przy pomocy magnetycznego rezonansu jądrowego fMRI. W eksperymencie wzięło udział sześć osób, które w dzieciństwie przeszły operację hemisferektomii. Życie badanych nie jest wprawdzie pozbawione pewnych niedogodności, ale ich zdolności poznawcze są dobre.

Naukowcy porównali skany mózgów owych sześciu osób z grupą kontrolną oraz z bazą danych zawierającą 1482 skany, które pochodzą z projektu Brain Genomics Superstructure. Odkryli, że wzorzec aktywności mózgu w stanie spoczynku u osób z połową mózgu jest podobny do wzorców u osób całkowicie zdrowych. Znaleziono jednak jedną istotną różnicę. Okazało się, że u osób posiadających tylko połowę tkanki mózgowej istnieje znacznie więcej połączeń między sieciami mózgowymi.

Sieci w naszym mózgu odpowiedzialne są za kontrolowanie takich czynności jak uwaga, emocje i pamięć.  Często sieci obejmują obie półkule mózgu. Aktywność wewnątrz sieci łączy się z umiejętnościami takimi jak np. kontrola motoryczna, natomiast połączenia pomiędzy sieciami związane są ze zdolnościami wykonawczymi, w tym pamięcią roboczą. Wzrost liczby połączeń pomiędzy sieciami i we wszystkich sieciach zauważono u wszystkich sześciu uczestników badania, którzy mieli uszkodzony mózg. Dla przykładu, sieć odpowiedzialna za utrzymanie uwagi miała więcej połączeń z siecią wizualną niż zwykle.

- Sieci mózgowe badanych osób, które żyją z połową mózgu, są wielozadaniowe - powiedziała w rozmowie z "The New York Times" Marlene Bermann, neurolog z Carnegie Mellon University, która nie była zaangażowana w badania. Autorzy badań zauważają natomiast, że wzrost powiązań między sieciami odzwierciedla sposób, w jaki uszkodzony mózg rekompensuje sobie brak komórek mózgowych, aby utrzymać funkcje poznawcze i świadomość.

Zobacz wideo

Ale to dopiero początek badań nad tymi niezwykłymi właściwościami mózgu. Teraz Dorit Kliemann wraz z zespołem z California Institute of Technology chcą skoncentrować się na poznaniu, w jaki sposób sieci mózgowe współpracują ze sobą w celu skompensowania uszkodzonych lub brakujących części mózgu podczas wykonywania określonych zadań. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania, pokazujące wielozadaniowość mózgu i to, jak radzi sobie z uszkodzeniem, pomogą innym w odkryciu nowych sposobów leczenia urazów mózgowia.

Wyniki badań nad funkcją mózgu u osób z hemisferektomią ukazały się w czasopiśmie "Cell Reports".

Źródło: ScienceAlert

Więcej o:
Komentarze (16)
Czy można dobrze funkcjonować z połową mózgu? Najnowsze badania pokazują, jak to jest możliwe
Zaloguj się
 • sowielustro

  Oceniono 24 razy 22

  Z połową mózgu można w Polsce z powodzeniem funkcjonować. Takich funkcjonariuszy określa się mianem półgłówków, cieszą się minimalną nadreprezentacją w sejmie i miażdżącą w rządzie, co wynika wprost z dysponowania przez nich (niestety) pełnią praw wyborczych. Cechuje ich duże spożycie, ilościowo owocne pożycie i nieustanne poczucie obrazy uczuć mitologicznych.

 • psycholog11

  Oceniono 18 razy 18

  Można doskonale funkcjonować w ogóle bez mózgu. Spójrzmy na sejm !!!\\

 • poochojek

  Oceniono 18 razy 12

  Kaczynski ma tylko cwiartke i jakos daje rade co prawda z pomoca p. Basi i ordynatora

 • kret.wodny

  Oceniono 14 razy 10

  przyjrzeć się wyborcom PiS, po co badania?

 • polak66maly

  Oceniono 11 razy 9

  wyborcy PiSsu pokazuja, ze mozna nawet bez mozgu funkcjonowac.

 • last.j23

  Oceniono 9 razy 7

  Obserwując polskie życie polityczne można dojść do wniosku, iż bez mózgu można się obejść. Ewentualnie wystarczy system nerwowy pantofelka.

 • lkolesio

  Oceniono 4 razy 4

  Pisiory i i lumpenelektorat od kilku lat tak funkcjonują skończą jak już nie będzie co kraść.

 • demetria11

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce, aby wstąpić do Partii rządzącej, a następnie zostać prezydentem, premierem, ministrem czy członkiem rady nadzorczej, trzeba się wykazać brakiem obu hemisfer.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX