Krwawienia z przewodu pokarmowego: przyczyny, leczenie

Krwawienia z przewodu pokarmowego mogą dotyczyć jego górnego lub dolnego odcinka. Stoi za nimi wiele przyczyn, z których najczęstsza to wrzody żołądka, żylaki przełyku, hemoroidy i choroby zapalne jelit. Objawy to przede wszystkim krwawe wymioty i krew w kale, w tym tzw. krew utalona.

Krwawienia z przewodu pokarmowego - rodzaje

Krwawienie z przewodu pokarmowego to niezwykle niepokojący objaw chorobowy i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nie można go bagatelizować, nawet jeśli objawy są jeszcze nieznaczne. Natomiast utrata co najmniej jednego litra krwi w krótkim czasie świadczy o poważnym zagrożeniu. Krwotok może też objawić się na kilka sposobów, co jest uzależnione od tego, z jakim miejscu doszło do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Może zatem dojść do krwawienia z górnego lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Tego typu krwawienia mają inne przyczyny i inaczej się objawiają, wymagają także innego sposobu leczenia.

Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego - objawy

Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego dotyczą przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Wśród objawów znajdują się: krwawe wymioty, tzw. fusowate, zawierające skrzepy krwi wydobywające się z żołądka lub wymioty zawierające świeżą czerwoną krew, a ponadto smoliste stolce, czyli zabarwione zmienioną krwią, co oznacza, że do krwawienia dochodzi już od dłuższego czasu. Za ciemny kolor kału odpowiada w tym wypadku hematyna, która powstaje w wyniku procesu rozpadu hemoglobiny pod wpływem bakterii jelitowych. Hematyna w wymiotach natomiast to wynik działania kwasu solnego na krew przedostającą się do żołądka.

Inne możliwe objawy to: niedokrwistość, bladość skóry, osłabienie oraz zawroty i mroczki przed oczami.

Początki raka jelita grubego mogą się manifestować przez tzw. krew utajoną. Oznacza to, że w kale znajdują się, niewidoczne gołym okiem, ślady krwawienia w jelitach. Istnieją specjalne badania na krew utajoną w kale, które warto zrobić od czasu do czasu. Niektóre krwawienia bowiem, związane na przykład z rozwijającym się rakiem jelita grubego, długo nie dają żadnych objawów.

Zobacz wideo

Krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego - przyczyny

Wśród przyczyn krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego znajdują się takie choroby jak:

  • wrzody żołądka i dwunastnicy
  • żylaki przełyku
  • nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka
  • zespół Mallory'ego-Weissa (pęknięcie śluzówki w okolicy wpustu żołądka po nagłych gwałtownych wymiotach)
  • nadżerka, zapalenie i wrzód przełyku
  • rak żołądka
  • guzy żołądka
  • gastropatia wrotna
  • teleangiestazje i angiodysplazje, czyli wady w budowie naczyń krwionośnych, które są albo cienkie i prześwitujące przez błonę śluzową, albo mają kręty przebieg, przez co stają się podatne na pęknięcia
  • krwawienia z dróg żółciowych
  • tętniak tętnicy trzustkowo-dwunastniczej, tętnicy śledzionowej lub aorty
  • uraz przełyku
  • połknięcie krwi po uszkodzeniu naczyń krwionośnych w nosie lub w jamie ustnej
  • choroby ogólnoustrojowe: skaza krwotoczna, mocznica, chłoniaki

Krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego - objawy i przyczyny

Gdy dochodzi do krwawienia z dolnej części przewodu pokarmowego w kale obserwuje się świeżą krew. Krew w stolcu może być objawem takich chorób jak:

Krwawienia z przewodu pokarmowego - diagnostyka i leczenie

Podstawą leczenia jest ustalenie miejsca i przyczyny krwawienia. W celu zdiagnozowania stosuje się badanie fizykalne, badanie per rectum, a także zleca dodatkowe badania krwi i kału. Ponadto pomocne są próby wątrobowe, zgłębnikowanie żołądka, gastroskopia, badania angiograficzne, RTG. Uważa się, że najistotniejsze dla postawienia diagnozy są jednak badania endoskopowe.

Krwotoki z przewodu pokarmowego wymagają najczęściej leczenia szpitalnego, gdzie ubytek krwi zostaje zahamowany. W tym celu stosuje się doraźnie metodę endoskopową: iniekcje, elektrokoagulację, metodę laserowania zamykania naczyń krwionośnych i inne. W skrajnych przypadkach także operacje chirurgiczne. Następnie procedury medyczne obejmują: leczenie farmakologiczne, endoskopowe, czasem terapię cewnikową lub interwencję chirurgiczną.

W przypadku krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego najpierw stosuje się leki przeciwkrwotoczne, a następnie wdraża odpowiednie leczenie, w zależności od diagnozy. Zdarza się, że niezbędna jest także operacja chirurgiczna.

Więcej o: