Wody lecznicze - jakie mają właściwości, kto powinien je pić?

Wody lecznicze, które występują między innymi w uzdrowiskach, ale które można znaleźć również na sklepowych półkach i w aptekach, są pełne cennych składników, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Należy jednak pamiętać, że takie wody powinny być traktowane bardziej jako lekarstwo, aniżeli jako zwykły napój, którym można ugasić pragnienie.

Jakie właściwości mają różne wody lecznicze? Kto powinien je pić, a dla kogo są one niewskazane?

Wody lecznicze są naturalnymi wodami podziemnymi o wysokiej zawartości składników mineralnych. Płyną w głębokich warstwach ziemi, które są odizolowane od środowiska zewnętrznego, w związku z czym są czyste, wolne od zanieczyszczeń i bogate w cenne składniki. W takich wodach może znajdować się od 2 tysięcy do nawet 24 tysięcy mg składników mineralnych na litr wody, czyli znacznie więcej niż zwykłe wody mineralne.

Wody lecznicze – rodzaje

W wodach leczniczych najważniejszymi składnikami są minerały, które występują w nich w różnych stężeniach i różnych proporcjach. Najbardziej popularnymi i najczęściej spotykanymi wodami leczniczymi są:

  1. Wody chlorkowo-sodowe – zawierają oczywiście chlorek sodu, ale również żelazo, brom oraz jod;
  2. Wody siarkowe – zawierają związki siarki, a czasami również chlorek sodu;
  3. Szczawy - są bogate w dwutlenek węgla oraz węglany sodu i wapnia;
  4. Szczawy żelaziste - oprócz węglanów i dwutlenku węgla, który zawierają szczawy, dostarczają również związków żelaza.

Wody lecznicze – wskazania

Wody lecznicze w zależności od rodzaju, stężenia oraz wzajemnego stosunku składników mineralnych mogą wpływać na organizm w różny sposób. Niektóre z takich wód działają na organizm, a w szczególności treść żołądka, zakwaszająco, a niektóre neutralizująco. Inne przyspieszają pracę jelit, regulują częstotliwość oddawania moczu, zmieniają pH moczu, a także uzupełniają niedobory ważnych substancji, dzięki czemu pozwalają zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Ze względu na mnogość rodzajów wód leczniczych sprawdzają się one w przypadku leczenia wielu dolegliwości. Stosowanie różnych wód leczniczych zaleca się między innymi w przypadku:

Najbardziej korzystnie na zdrowie wpływają świeże wody zdrojowe, które można wypić w uzdrowiskach prosto ze źródła. W wielu uzdrowiskach przeprowadzane są nawet lecznicze turnusy, na których pacjenci oprócz korzystania z różnorodnych zabiegów oraz rehabilitacji, wspomagają leczenie regularnym piciem wód leczniczych. Osoby, które nie mają okazji skorzystania z takiego leczenia uzdrowiskowego albo cierpią na choroby przewlekłe i po turnusie muszą kontynuować leczenie w domu, mogą skorzystać z wód, które można kupić w aptekach albo specjalistycznych sklepach.

Decydując się na stosowanie wody leczniczej należy pamiętać, że nie jest to zwykły napój i rodzaj wody powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Najlepiej przed wyborem wody skonsultować się z lekarzem. Nie należy pić wód leczniczych kierując się jedynie smakiem – nie zawsze to, co nam smakuje jest najlepsze dla naszego zdrowia. Wód z wysoką zawartością minerałów nie można pić zbyt wiele. Nadmierne spożycie niektórych wód może wywoływać problemy zdrowotne, na przykład picie zbyt dużej ilości wody z żelazem może skutkować zaparciami,nadmiar magnezu może mieć zły wpływ na nerki. Pijąc wody w celach leczniczych najlepiej stosować się do zaleceń lekarza albo zaleceń, które znajdują się na butelce lub kartonie wód.

Wody lecznicze - przeciwwskazania

Mimo tego, iż wody lecznicze mają w większości przypadków pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nie każdy powinien je pić. Przeciwwskazania do picia wód z wysoką zawartością poszczególnych składników mineralnych to:

  • Niewydolność nerek (wody siarczanowe oraz szczawianowe),
  • Niewydolność krążenia (wody siarczanowe oraz szczawianowe),
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego (wody siarczanowe),
  • Przebyte operacje żołądka (wody siarczanowe),
  • Problemy z tarczycą (wody zawierające jod).

Poza tym, należy pamiętać, że wiele wód leczniczych ma wysoką zawartość sodu, w związku z czym nie są one odpowiednie dla osób na diecie niskosodowej. W każdym przypadku przed rozpoczęciem kuracji leczniczymi wodami najlepiej zasięgnąć porady lekarza, który doradzi, jaki rodzaj wody będzie wskazany w przypadku danego pacjenta i ile wody należy spożywać.

Czy wodę można przedawkować? Odpowiedź w naszym filmie

Zobacz wideo
Więcej o: