Hipokalcemia jest to stan organizmu, który charakteryzuje się zbyt małym stężeniem wapnia w surowicy krwi. Prawidłowe stężenie tego pierwiastka w organizmie człowieka wynosi od 2,25 do 2,5 mol/l surowicy krwi. Hipokalcemię rozpoznaje się, gdy poziom wapnia we krwi jest niższy niż 2,25 mol/l lub stężenie wapnia zjonizowanego wynosi mniej niż 0,95 mmol/l.
Wapń jest to składnik mineralny, którego zawartość organizmie ludzkim jest stosunkowo niewielka, jednakże pełni on bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu poszczególnych narządów. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, serca, a także wspomaga proces krzepnięcia krwi. Wapń to również budulec kości i aż 99 proc. zawartości znajduje się w kościach. Dostarczany jest on do organizmu drogą pokarmową, a jego przyswajalność wynosi od 10 do 40 proc. Najwięcej wapnia znajduje się w produktach mlecznych. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek u dorosłego człowieka wynosi 1000 mg.
Wapń jest ważnym składnikiem nie tylko dla kości, ale również dla serca i układu nerwowego
Istnieje wiele przyczyn powstawania hipokalcemii:
Łagodna hipokalcemia (stężenie wapnia od 1,9 do 2,25 mol/l w surowicy krwi) zwykle przebiega bezobjawowo. Dopiero stężenie poniżej 1,9 mol/l tego pierwiastka lub zbyt szybki jego spadek wywołuje pierwsze oznaki. Objawami hipokalcemii są:
Bardzo ostra odmiana hipokalcemii może skutkować zaburzeniami pracy serca oraz atakami drgawek. Z kolei nieleczony niedobór wapnia w organizmie po długim czasie wywołuje epilepsję,zaćmę, a także łuszczycę. W związku z tak poważnymi skutkami, w przypadku wystąpienia objawów sygnalizujących zbyt małą ilość wapnia w organizmie, chory powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Diagnostyka hipokalcemii rozpoczyna się od wykonania badań laboratoryjnych oraz wywiadu lekarskiego, który ma na celu zweryfikowanie przyczyny powstania takiego stanu organizmu. Zwykle lekarze zlecają wykonanie badania poziomu stężenia kreatyniny we krwi, której zbyt małe stężenie może wskazywać na niewydolność nerek. Ponadto, podczas diagnostyki wykonywane jest badanie EKG, które również wskazuje na poziom zaawansowania hipokalcemii oraz wykazuje, czy choroba ta nie wpłynęła negatywnie na pracę serca. Zweryfikowanie przyczyny zbyt małej ilości wapnia w organizmie jest istotne, ponieważ leczenie tego stanu opiera się w dużej mierze na wyeliminowaniu choroby, powodującej hipokalcemię. Osobom, u których wystąpiły objawy tężyczki zlecone są dożylne preparaty, zawierające chlorek wapnia, a także suplementacja witaminy D.