Kiedy przyjmować leki na nadciśnienie? Z badań wynika, że pora ma znaczenie

Leki na nadciśnienie najlepiej zadziałają, jeżeli będą przyjmowane tuż przed snem - zauważyli naukowcy po serii badań. Nasz wewnętrzny zegar biologiczny wpływa także na odpowiedź organizmu na leki. Zsynchronizuj czas przyjmowania medykamentów ze swoim 24-godzinnym rytmem. To może ci uratować życie - piszą na łamach "European Heart Journal".

Hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu w Vigo przebadali grupę pacjentów liczącą 19 tysięcy osób w wieku 45-75 lat, którzy przyjmowali leki na nadciśnienie. Na potrzeby badania chorzy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna przyjmowała całodobową dawkę leku rano, a druga zażywała lek wieczorem. Eksperyment trwał ponad sześć lat. Było to jedno z największych tego typu badań jednej grupy etnicznej, w tym wypadku Hiszpanów. Dlatego naukowcy rekomendują rozszerzenie ich na inne populacje, a także zbadanie, jak to działa w przypadku osób pracujących w systemie zmianowym.

Nadciśnienie może nie dawać żadnych sygnałów, a mimo to śmiertelnie zagrażać życiu

Zobacz wideo

Wnioski: Jeżeli mamy nadciśnienie, leki zażywajmy na noc

Okazało się, że u pacjentów, którzy brali lek przed snem, średnio o połowę spadło ryzyko śmierci z powodu zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca. Te osoby miały znacznie niższe ciśnienie krwi zarówno w nocy, jak i w dzień, w porównaniu z tymi, które lek przyjmowały rano. Analizy pokazały, że ryzyko śmierci z powodu zawału serca było mniejsze o 44 procent, z powodu niewydolności serca - o 42 procent, z powodu udaru mózgu - o 49 procent, natomiast ryzyko śmierci spowodowanej chorobami serca lub naczyń krwionośnych zmniejszyło się o 66 procent.

Dlaczego tak się dzieje? Ciśnienie krwi w sposób naturalny spada nam w ciągu nocy. Jeżeli jednak chorujemy na nadciśnienie, w nocy może być nadal wysokie, co zwiększa ryzyko udaru mózgu lub zawału serca. Zażycie lekarstwa wieczorem pomaga organizmowi unormować ciśnienie, gdy śpimy. 

Naukowcy uważają, że lekarze mogą teraz rekomendować pacjentom przyjmowanie leków na nadciśnienie pod wieczór. W tej chwili nie ma zaleceń, co do pory przyjmowania takich leków, ale najczęściej radzi się, aby przyjmować je rano po to, aby unormować dzienne ciśnienie krwi. Nowe wytyczne mogą uratować wiele istnień ludzkich - twierdzi współautor badań prof. Ramon Hermida. Przed zmianą pory przyjmowania leku należy jednak skonsultować się z własnym lekarzem - przypominają badacze. Mogą być inne ważne powody, dla których lekarz zaleca poranek jako czas zażywania leku.

Lekarze przypominają, że wśród czynników, które sprzyjają nadciśnieniu, są: nadwaga i otyłość, brak ruchu, nadmiar soli w jedzeniu, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Źródło: BBC News, European Heart Journal

Więcej o:
Komentarze (20)
Kiedy przyjmować leki na nadciśnienie? Z badań wynika, że pora ma znaczenie
Zaloguj się
 • 2345olskup

  Oceniono 57 razy 37

  ja mam podwyzszone cisnienie od kiedy rzadzi PIS lekarz powiedzil mi ze musze byc przygotowany jeszcze przynajmniej przez rok na problemy , do wyborow prezydenckich jako lekarstwo zalecil zmiane kanalu z tvp info na discovery

 • baaag

  Oceniono 24 razy 16

  Znalazłem pewny sposób na nadciśnienie. Od czasu gdy go nie mierzą wszystko wróciło do normy...

 • vendettav

  Oceniono 11 razy 5

  Od kiedy leki na nadciśnienie zaleca się brać tylko rano? Od dawna dopasowuje się je do dobowej zmienności ciśnienia.

 • thadd

  Oceniono 4 razy 0

  Brednie. W czasie snu cisnienie samoistnie sie obniza ( niewiele ale jednak) dodatkowo leki obnizaja go jeszcze bardziej. Jezeli serce jest slabe ( malo krwi tloczy) to zmniejszajac jego wyrzut prosta droga do zapasci, niedotlenienia. W czasie dnia cisnienie rosnie , chwilowe jest bardzo wysokie a tabletki mmaja za zadanie to cisnienie obnizac. Ponadto leki maja dzialac rownomierni przez caly czas a wiec 24 godz (teoretycznie) zatem nie ma znaczenia kiedy je wezmiesz ale czy bierzesz regularnie.

 • f1909

  Oceniono 9 razy -1

  Ale to przecież oczywista oczywistość ! -- A nie żadne odkrycie ( po 6 latach badań ) ! -- Zresztą sami o tym piszecie !

 • respons

  Oceniono 47 razy -11

  Ja wieczorem oglądam @Gazetę.pI, @wp.pI, @onet.pI i @interię.pI - dlatego muszę brać
  te środki też wieczorem aby spadło ciśnienie i żebym mógł zasnąć po tych koszmarach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX