Kobieta podczas wizyty w muzeum dowiedziała się, że ma raka. Kamera termowizyjna wykryła zmianę w piersi

Czy kamera termowizyjna może wykryć rozwijającego się raka? Tego typu historia przydarzyła się pewnej Brytyjce, która wybrała się na wycieczkę do edynburskiego muzeum. Kilka wakacyjnych zdjęć uratowało jej życie.

Wizyta w muzeum może zmienić życie

41-letnia Bal Gill podczas wizyty w Camera Obscura i Świat Iluzji (Camera Obscura and World of Illusions) bawiła się świetnie. W sali z kamerą termowizyjną, jak wszyscy inni turyści, obserwowała stworzone przez to urządzenie obrazy pokazujące rozkład temperatury na ciele. Zauważyła wtedy, że na jednej z jej piersi jest plamka w innym kolorze. Było to o tyle niezwykłe, że takiego efektu nie widziała u innych osób, które były z nią w muzeum. Zrobiła sobie z rodziną pamiątkowe zdjęcia i kontynuowała zwiedzanie.

Po powrocie z urlopu skonsultowała się z lekarzem. Po zbadaniu okazało się, że rozwija się u niej rak piersi, który jest jeszcze w początkowym stadium, a więc trudnym do wykrycia. Od tego czasu przeszła dwie operacje. Lekarze uważają, że nie będzie musiała przechodzić chemioterapii czy radioterapii. Kobieta zdecydowała się nagłośnić swój przypadek i podziękować muzeum za uratowanie życia. Bez wizyty w sali termowizyjnej nie wykryłaby tak szybko raka piersi.

Kamera termowizyjna znajduje się w muzeum w Edynburgu od 2009 roku i jest jedną z atrakcji, która służy zwiedzającym do oglądania rozkładu temperatury na powierzchni ich ciała.

Czy kamery termowizyjne mogą pomóc w wykrywaniu raka?

"W przeszłości eksperymentowano z kamerami termowizyjnymi w celu wykrycia raka, jednak nigdy nie były używane jako narzędzie do badań przesiewowych" - powiedział w rozmowie z BBC dr Tracey Gillies, dyrektor NHS Lothian. Wczesne zdiagnozowanie raka ułatwia leczenie i zwiększa szansę na przeżycie i to czasem nawet kilkukrotnie. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, z których powinniśmy korzystać.

Samobadanie piersi jest jednym ze sposób wczesnego wykrywania raka. O tym jak robić, mówi nasz film: 

Zobacz wideo

Termografia medyczna wykorzystuje kamery termowizyjne, pracujące w paśmie podczerwieni, do analizowania temperatury różnych części ciała. Ta nieinwazyjna technika obrazowania diagnostycznego jest całkowicie nieszkodliwa, nie opiera się na promieniowaniu rentgenowskim. Pozwala zidentyfikować zmiany fizjologiczne oraz patologiczne w ciele pacjenta. Służy między innymi jako badanie wspierające przy diagnozowaniu stanu kości, stawów i mięśni, niektórych narządów wewnętrznych oraz zachodzących w nich zmian. Może być wykorzystywana do obrazowania wybranych nowotworów.

Komórki nowotworowe, które szybko się rozmnażają, powodują szybszy przepływ krwi w rozwijającym się guzie. Przyspieszeniu ulegają też procesy metaboliczne w patologicznych tkankach. To wszystko powoduje, że podnosi się temperatura skóry w pobliżu miejsca, które zostało zaatakowane przez raka, co widać na obrazie rejestrowanym przez kamerę termowizyjną.

Źródło: BBC.com

Więcej o: