Kobieta podczas wizyty w muzeum dowiedziała się, że ma raka. Kamera termowizyjna wykryła zmianę w piersi

Czy kamera termowizyjna może wykryć rozwijającego się raka? Tego typu historia przydarzyła się pewnej Brytyjce, która wybrała się na wycieczkę do edynburskiego muzeum. Kilka wakacyjnych zdjęć uratowało jej życie.

Wizyta w muzeum może zmienić życie

41-letnia Bal Gill podczas wizyty w Camera Obscura i Świat Iluzji (Camera Obscura and World of Illusions) bawiła się świetnie. W sali z kamerą termowizyjną, jak wszyscy inni turyści, obserwowała stworzone przez to urządzenie obrazy pokazujące rozkład temperatury na ciele. Zauważyła wtedy, że na jednej z jej piersi jest plamka w innym kolorze. Było to o tyle niezwykłe, że takiego efektu nie widziała u innych osób, które były z nią w muzeum. Zrobiła sobie z rodziną pamiątkowe zdjęcia i kontynuowała zwiedzanie.

Po powrocie z urlopu skonsultowała się z lekarzem. Po zbadaniu okazało się, że rozwija się u niej rak piersi, który jest jeszcze w początkowym stadium, a więc trudnym do wykrycia. Od tego czasu przeszła dwie operacje. Lekarze uważają, że nie będzie musiała przechodzić chemioterapii czy radioterapii. Kobieta zdecydowała się nagłośnić swój przypadek i podziękować muzeum za uratowanie życia. Bez wizyty w sali termowizyjnej nie wykryłaby tak szybko raka piersi.

Kamera termowizyjna znajduje się w muzeum w Edynburgu od 2009 roku i jest jedną z atrakcji, która służy zwiedzającym do oglądania rozkładu temperatury na powierzchni ich ciała.

Czy kamery termowizyjne mogą pomóc w wykrywaniu raka?

"W przeszłości eksperymentowano z kamerami termowizyjnymi w celu wykrycia raka, jednak nigdy nie były używane jako narzędzie do badań przesiewowych" - powiedział w rozmowie z BBC dr Tracey Gillies, dyrektor NHS Lothian. Wczesne zdiagnozowanie raka ułatwia leczenie i zwiększa szansę na przeżycie i to czasem nawet kilkukrotnie. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, z których powinniśmy korzystać.

Samobadanie piersi jest jednym ze sposób wczesnego wykrywania raka. O tym jak robić, mówi nasz film: 

Zobacz wideo

Termografia medyczna wykorzystuje kamery termowizyjne, pracujące w paśmie podczerwieni, do analizowania temperatury różnych części ciała. Ta nieinwazyjna technika obrazowania diagnostycznego jest całkowicie nieszkodliwa, nie opiera się na promieniowaniu rentgenowskim. Pozwala zidentyfikować zmiany fizjologiczne oraz patologiczne w ciele pacjenta. Służy między innymi jako badanie wspierające przy diagnozowaniu stanu kości, stawów i mięśni, niektórych narządów wewnętrznych oraz zachodzących w nich zmian. Może być wykorzystywana do obrazowania wybranych nowotworów.

Komórki nowotworowe, które szybko się rozmnażają, powodują szybszy przepływ krwi w rozwijającym się guzie. Przyspieszeniu ulegają też procesy metaboliczne w patologicznych tkankach. To wszystko powoduje, że podnosi się temperatura skóry w pobliżu miejsca, które zostało zaatakowane przez raka, co widać na obrazie rejestrowanym przez kamerę termowizyjną.

Źródło: BBC.com

Więcej o:
Komentarze (66)
Kobieta podczas wizyty w muzeum dowiedziała się, że ma raka. Kamera termowizyjna wykryła zmianę w piersi
Zaloguj się
 • moranisse

  Oceniono 70 razy 68

  Wszystkie osoby czekające latami na wizytę u specjalisty powinny dostać skierowanie do muzeum, tam obsłużą j dużo szybciej.

 • elbertson

  Oceniono 67 razy 61

  Ta metoda się nie przyjmie - zbyt tania i nie wymaga profesjonalnej obsługi

 • majmaj1985

  Oceniono 23 razy 21

  Niesamowite osiągnięcia postępu! Może by tak wdrożyć tę metodę?

 • titta

  Oceniono 18 razy 16

  Dlaczego nie jest to powszechnie stosowane? Kamera termowizyjna nie jest droga. Nie emituje niczego. Kazdy powinien moc sie pod nia poogladac: wykrywalnosc kilku nowotworow (w tym jader), infekcji, niedokrwienia koniczyn by wzrosla.

 • junk92508

  Oceniono 28 razy 16

  Muzeum w Edynburgu jest świetne

  Szkoda że my takiego nie zrobiliśmy - zamiast tego mamy martyrologię Powstania Warszawskiego lub Sztukę Nowoczesną a techniki przyrodnicze czy archelogiczne w ruinie.

  Szkoci promują kompleksowo - duże świetne muzeum o wszystkim: techniki, przyrodnicze, archeologiczne itd..

 • tataj1

  Oceniono 15 razy 13

  Ubawił mnie film z prezentacją samobadania piersi. Nie można pokazać piersi kobiety i trzeba zaangażować do tego męskiego modela. Bo oczywiście męskie cycki są zupełnie inne niż kobiece choć mogą służyć jako wzorzec do badania. To samo dzieje się na plażach. I my się możemy śmiać z Talibów? :)

 • jango33

  Oceniono 8 razy 8

  Coś czuję że zamiast do polskich przychodni będą teraz kolejki pacjentów do tego muzeum, bo tak ich szybciej obsłużą.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 15 razy 7

  No szok po prostu! Brawo Szkoci i Angole! Państwo na takim poziomie cywilizacyjnym może sobie pozwolić na to, by jego parlament przez 4 lata zajmował się dupą Maryni (czyli Brexitem).

 • tomi44g

  Oceniono 20 razy 6

  Ciekawe jakby taką kamerę ustawić w przychodni ile kobiet by zauważyło coś niepokojącego nie mając raka (i przeżyło niepotrzebny stres) a ile kobiet z rakiem nie zauważyło by nic niezwykłego. Dopiero po zbadaniu takiej skuteczności można by się pokusić o wykorzystanie tego na większą skalę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX