41-letnia Bal Gill podczas wizyty w Camera Obscura i Świat Iluzji (Camera Obscura and World of Illusions) bawiła się świetnie. W sali z kamerą termowizyjną, jak wszyscy inni turyści, obserwowała stworzone przez to urządzenie obrazy pokazujące rozkład temperatury na ciele. Zauważyła wtedy, że na jednej z jej piersi jest plamka w innym kolorze. Było to o tyle niezwykłe, że takiego efektu nie widziała u innych osób, które były z nią w muzeum. Zrobiła sobie z rodziną pamiątkowe zdjęcia i kontynuowała zwiedzanie.
Po powrocie z urlopu skonsultowała się z lekarzem. Po zbadaniu okazało się, że rozwija się u niej rak piersi, który jest jeszcze w początkowym stadium, a więc trudnym do wykrycia. Od tego czasu przeszła dwie operacje. Lekarze uważają, że nie będzie musiała przechodzić chemioterapii czy radioterapii. Kobieta zdecydowała się nagłośnić swój przypadek i podziękować muzeum za uratowanie życia. Bez wizyty w sali termowizyjnej nie wykryłaby tak szybko raka piersi.
Kamera termowizyjna znajduje się w muzeum w Edynburgu od 2009 roku i jest jedną z atrakcji, która służy zwiedzającym do oglądania rozkładu temperatury na powierzchni ich ciała.
"W przeszłości eksperymentowano z kamerami termowizyjnymi w celu wykrycia raka, jednak nigdy nie były używane jako narzędzie do badań przesiewowych" - powiedział w rozmowie z BBC dr Tracey Gillies, dyrektor NHS Lothian. Wczesne zdiagnozowanie raka ułatwia leczenie i zwiększa szansę na przeżycie i to czasem nawet kilkukrotnie. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, z których powinniśmy korzystać.
Samobadanie piersi jest jednym ze sposób wczesnego wykrywania raka. O tym jak robić, mówi nasz film:
Termografia medyczna wykorzystuje kamery termowizyjne, pracujące w paśmie podczerwieni, do analizowania temperatury różnych części ciała. Ta nieinwazyjna technika obrazowania diagnostycznego jest całkowicie nieszkodliwa, nie opiera się na promieniowaniu rentgenowskim. Pozwala zidentyfikować zmiany fizjologiczne oraz patologiczne w ciele pacjenta. Służy między innymi jako badanie wspierające przy diagnozowaniu stanu kości, stawów i mięśni, niektórych narządów wewnętrznych oraz zachodzących w nich zmian. Może być wykorzystywana do obrazowania wybranych nowotworów.
Komórki nowotworowe, które szybko się rozmnażają, powodują szybszy przepływ krwi w rozwijającym się guzie. Przyspieszeniu ulegają też procesy metaboliczne w patologicznych tkankach. To wszystko powoduje, że podnosi się temperatura skóry w pobliżu miejsca, które zostało zaatakowane przez raka, co widać na obrazie rejestrowanym przez kamerę termowizyjną.
Źródło: BBC.com