Podcięcie wędzidełka języka oraz wargi górnej i dolnej. Wskazania do podcięcia wędzidełka

Podcięcie wędzidełka to zabieg, który wykonuje się, gdy wędzidełko nie wykształciło się prawidłowo. Najczęściej oznacza to, że wędzidełko językowe jest za krótkie, zaś wędzidełko wargi górnej zbyt niskie i przerośnięte. Na czym polega podcięcie wędzidełka języka oraz wargi górnej i dolnej. Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Podcięcie wędzidełka zwykle jest zalecane przez laryngologów i logopedów. Najczęściej wykonuje się je u niemowląt i dzieci. Czym jest problematyczne wędzidełko? Wędzidełko to włóknisty twór zbudowany z tkanki łącznej włóknistej, który łączy ze sobą dwa elementy, ograniczając ich ruchomość. Człowiek ma kilka wędzidełek, w obrębie jamie ustnej wyróżnia się wędzidełko wargi górnej, wargi dolnej i wędzidełko języka. Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym.

Podcięcie wędzidełka języka - wskazania

Wędzidełko języka jest fałdem tkankowym, który łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Wędzidełka mają różną długość, grubość oraz sprężystość.

Za krótkie wędzidełko językowe to ankyloglosja. Nieprawidłowość często wykrywa się u niemowląt. Wówczas maluchy mają trudności ze ssaniem piersi. U starszych dzieci patologia wykrywana bywa przez logopedę. Dzieci, które mają za krótkie wędzidełko języka seplenią, miewają ślinotoki, a także trudności z przełykaniem. Zabieg podcięcia wędzidełka języka to frenotomia.

Jakie są wskazania do wykonania podcięcia wędzidełka języka? Frenotomię przeprowadza się, gdy:

  • widoczne są wyraźne trudności z ruchomością języka lub charakterystyczny kształt języka,
  • niemowlę ma kłopoty ze ssaniem piersi, a dziecko trudności z żuciem czy przełykaniem pokarmów,
  • obserwuje się seplenienie,
  • pojawiają się trudności z utrzymaniem higieny jamy ustnej,
  • występuje ślinotok.

Podcięcie wędzidełka języka – jak wygląda zabieg? Przeciwwskazania

Zabieg podcięcia wędzidełka trwa krótko, zwykle kilkanaście minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Do zabiegu wykorzystuje się zarówno skalpel chirurgiczny, jak i laser.

Przeciwwskazaniami do tego zabiegu mogą być:

  • ogólny stan zdrowia pacjenta,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
  • aktywna infekcja górnych dróg oddechowych.

Wędzidełko podjęzykowe może być podcięte w ramach NFZ. Zabieg można wykonać również prywatnie. Wówczas cena waha się od 150 do 500 zł.

Podcięcie wędzidełka wargi górnej i dolnej - wskazania

Wędzidełko wargi górnej i dolnej to tzw. wędzidełka podwargowe. To pionowe fałdy błony śluzowej o kształcie trójkąta, biegnące w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki.

Ze względu na typ przyczepu wyróżnia się wędzidełka śluzówkowe, dziąsłowe, brodawkowe oraz penetrujące. Przeprowadzenia zabiegu podcięcia wymagają zwykle wędzidełka brodawkowe oraz penetrujące. Wskazaniem do zabiegu jest przerost wędzidełka (czyli nadmierne jego zgrubienie, które jest spowodowane rozrostem włókien tkanki łącznej), nieprawidłowo zlokalizowane przyczepy wędzidełka, za krótkie wędzidełka lub niedostateczne wykształcenie (za krótkie, przyczepione w niewłaściwym miejscu).

Dlaczego przeprowadza się podcięcie wędzidełka wargi górnej lub dolnej? Nisko przyczepione i przerośnięte wędzidełko wargi górnej jest powodem diastemy - przerwy pomiędzy siekaczami spowodowanej rozsunięciem się zębów lub tzw. gummy smile, czyli dziąsłowego uśmiechu. Wskazaniem do podcięcia wędzidełka górnej wargi jest diastema prawdziwa o szerokości większej niż 2 mm, która utrzymuje się po wyrośnięciu stałych siekaczy.

Wady anatomiczne wędzidełka wargi górnej i dolnej mogą utrudniać prawidłową higienę zębów i jamy ustnej. Z kolei przerośnięte lub za krótkie wędzidełko pociąga brodawkę międzyzębową. To prowadzi do cofania się dziąseł i odsłaniania korzeni zębowych. Może dojść do rozchwianie zębów i wypadania. Podcięcie wędzidełka wargi górnej lub dolnej jest również wykonywane u osób, u których po pociągnięciu wargi  w miejscu wędzidełka widać przejaśnienie dziąsła (tzw. pull syndrome).

Ale to nie wszystko. Nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko – zarówno wargi górnej, jak i dolnej - może być przyczyną wad wymowy. Czasami, by pozbyć się wady wymowy, wystarczą masaże i ćwiczenia. Zabieg chirurgiczny nie jest potrzebny.

Od podcięcia wędzidełka górnej wargi zwykle rozpoczyna się leczenie ortodontyczne oraz protetyczne. Powodem są problemy z dopasowywania i użytkowaniem protezy zębowej czy aparatu ortodontycznego ruchomego.

Podcięcie wędzidełka wargi górnej i dolnej – na czym polega zabieg?

Podcięcie wędzidełka wargi górnej i dolnej wykonuje periodontolog lub chirurg. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na podcięciu oraz przytwierdzeniu wędzidełka we właściwym miejscu za pomocą szwów.

Kiedy dziecko się zakrztusi, przede wszystkim nie wolno panikować, trzeba działać! Co robić? o tym mówi nasz film

Zobacz wideo
Więcej o: