Decyzją GIF wstrzymano w obrocie lub wycofano z obrotu następujące preparaty:
Ranigast - wszystkie serie tego leku zostały wstrzymane w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA.
Pozostałe produkty:
Jako przyczynę podaje się podejrzenie, że substancja czynna, na której oparte są powyższe preparaty, została zanieczyszczona przez potencjalnie rakotwórczą N-Nitrozodimetylenoaminę (NDMA). Zanieczyszczenia w lekach zawierających ranitydynę znaleziono na terenie krajów Unii Europejskiej, o czym GIF został niezwłocznie powiadomiony. Inspektorat, po przeanalizowaniu sytuacji, doszedł do wniosku, że istnieje prawdopodobieństwo, że zanieczyszczone leki trafiły także do Polski. Dlatego prewencyjnie zdecydował się wstrzymać obrót wszystkimi preparatami z Ranitidinum aż do wyjaśnienia sytuacji.
Oznacza to, że zarówno hurtownie, jak i apteki nie mogą oferować tych leków aż do odwołania. Pacjenci, którzy mają już wykupione lekarstwa, powinni wstrzymać się z ich zażywaniem i poprosić lekarza o wskazanie zastępczego produktu.
Ranitydynę zaleca się w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy (w tym przy owrzodzeniach spowodowanych przez przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych), w przypadku refluksowego zapalenia przełyku, do zwalczania dolegliwości żołądkowych, takich jak zgaga i niestrawność, oraz w zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej. Ranitydyna ma również zastosowanie podczas znieczulenia ogólnego, ponieważ zapobiega przedostawaniu się kwaśnej treści żołądkowej do dróg oddechowych. Ranitydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka.