Hipofosfatemia jest to stan organizmu, charakteryzujący się zbyt niskim stężeniem fosforu w surowicy krwi. Zawartość fosforanów we krwi dorosłego człowieka powinna znajdować się w przedziale od 0,8 mmol/l do 1,5 mmol/l. Hipofosfatemia występuje wtedy, gdy stężenie fosforu wynosi poniżej 0,8 mmol/l i zwykle przyjmuje ona łagodną formę. O ostrej postaci tego niedoboru mówi się wtedy, gdy zawartość fosforanów wynosi poniżej 0,32 mmol/l w surowicy krwi.
Fosfor jest to jeden ze składników mineralnych, który występuje w organizmie w niewielkiej ilości, ale odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim, jest to jeden z głównych budulców kości i to właśnie w nich zmagazynowana jest największa część tego pierwiastka. Poza tym fosfor reguluje funkcjonowanie gospodarki kwasowo-zasadowej oraz wpływa na metabolizm glukozy. To również jeden z budulców błony komórkowej. Fosfor dostarczany jest do organizmu wraz z pożywieniem i wchłania się w przewodzie pokarmowym. Dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek zależne jest od grupy wiekowej i wynosi odpowiednio:
Wyróżnia się następujące przyczyny hipofosfatemii, czyli niedoboru fosforanów:
Łagodna hipofosfatemia (stężenie fosforanów w surowicy krwi wynosi od 0,5 do 0,8 mmol/l) zwykle przebiega bezobjawowo. Pierwsze sygnały pojawiają się poniżej 0,5 mmol/l i są to:
Dużo bardziej uciążliwe objawy występują wówczas, gdy zawartość fosforanów we krwi jest niższa niż 0,3 mmol/l. Ostrej hipofosfatemii mogą towarzyszyć:
Ze względu na bardzo poważne skutki hipofosfatemii, objawów niedoboru fosforu w organizmie nie można bagatelizować. W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów, charakterystycznych szczególnie dla ostrej hipofosfatemii, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Diagnostyka rozpoczyna się od zlecenia badania poziomu fosforu we krwi. Jeżeli stężenie jest niewiele niższe od normy, leczenie polega na przyjmowaniu doustnych preparatów zawierających ten pierwiastek. Ciężkie odmiany hipofosfatemii wymagają przyjmowania fosforu dożylnie, a czasami hospitalizacji.
Diagnostyka hipofosfatemii zależna jest od przyczyny jej powstania. Jeżeli w trakcie wywiadu z pacjentem, lekarz dowie się, że przyjmuje on leki moczopędne oraz wstrzymujące wchłanianie się fosforu, zwykle zaleca zamienniki. W przypadku, gdy niedobór fosforanów w organizmie wywołany jest chorobą, leczenie opiera się na wyeliminowaniu konkretnego schorzenia.
Zdrowa, zbilansowana dieta może zapobiec powstawaniu hipofosfatemii. Aby dostarczać fosforanów do organizmu należy jeść określone produkty. Największa ilość tego pierwiastka znajduje się w:
Jednym z objawów niedoboru fosforu są problemy z sercem. O tym dlaczego nie należy ignorować kołatania serca