Raport OECD: Jesteśmy coraz bardziej otyli, to skraca nam życie

Otyłość i nadwaga skróci życie Polaków o 3,9 roku w ciągu najbliższych 30 lat - wynika z raportu OECD. Szacuje się, że na świecie w wyniku chorób powiązanych z nadwagą i otyłością do 2050 roku umrze ponad 92 mln osób, a średnia oczekiwana długość życia skróci się o trzy lata.

Świat nie na żarty zaniepokojony jest rosnącą skalą otyłości ludzi. To problem globalny, nie omijający też naszego kraju. Nie tylko rośnie liczba otyłych dorosłych, z otyłością zmaga się coraz większa liczba dzieci. To wszystko niesie wiele negatywnych skutków, w tym podnosi koszty społeczne, a przede wszystkim przyczynia się do rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Organizacja Współpracy Gospodarczej (OECD) opublikowała raport zatytułowany "Ciężkie obciążenie otyłością - Ekonomia zapobiegania", który został oparty na informacjach zbieranych przez WHO w ramach Global Health Observatory. Analizowane dane pochodzą z 52 krajów i dotyczą problemów nadwagi i otyłości, związanych z tym schorzeń oraz informacji o średniej długości życia, kosztach opieki zdrowotnej i kosztach ponoszonych przez rynek pracy.

Polacy będą żyć krócej

Wg raportu OECD Polska na tle innych krajów nie wygląda dobrze. Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej otyli. Jak czytamy w raporcie, jeszcze w 1976 roku tylko 10 procent populacji w naszym kraju miało wskaźnik BMI powyżej 30, co oznacza otyłość. W 2016 roku już średnio 25 procent Polaków zmagało się z tym problemem. O otyłości świadczy nie tylko wskaźnik BMI, wyliczany na podstawie stosunku masy ciała do wzrostu. Drugim wskaźnikiem jest stosunek obwodu talii do obwodu bioder. W Polsce problem otyłości dotyczy aż 24 proc. mężczyzn i 22 proc. kobiet, a także 9 proc. dzieci i młodzieży do 19 lat. Konsekwencje otyłości to choroby, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, demencja.

Niepokojące są też dane o nadwadze. W Polsce 66 proc. mężczyzn i 51 proc. kobiet ma nadwagę. Jednak największy niepokój wzbudza rosnąca otyłość dzieci. Raport OECD pokazuje, że aż 26 proc. polskich dzieci i młodzieży, w wieku od 5 do 19 lat, ma nadwagę

Raport OECD ostrzega, że z powodu otyłości i nadwagi będziemy krócej żyli. Ocenia się, że oczekiwana średnia długość życia w naszym kraju może spaść w ciągu najbliższych 30 lat, nawet o 3,9 lat. Raport OECD pokazuje, że wśród 52 krajów, których dotyczy, gorzej od naszego kraju będzie tylko w Meksyku. Tuż przed nami są Węgrzy, Rosjanie oraz Amerykanie.

.

Czy otyłość jest wpisana geny? O tym mówi nasz film

Otyłość to problem globalny

Jak podaje OECD, choroby związane z otyłością spowodują śmierć ponad 90 milionów ludzi w ciągu najbliższych 30 lat, a oczekiwana długość życia skróci się o prawie 3 lata. Otyłość i związane z nią koszty zmniejszają również PKB o 3,3 proc. i powodują poważne straty w budżetach domowych. Koszty leczenia są coraz większym obciążeniem, tracimy też na nieobecnościach w pracy. W krajach OECD w ciągu ostatnich dziewięciu lat przybyło około 50 mln osób otyłych, co oznacza, że ponad połowa populacji w tych krajach ma nadwagę, a jedna czwarta jest otyła.

Źródło: OECD

Więcej o:
Komentarze (8)
Raport OECD: Jesteśmy coraz bardziej otyli, to skraca nam życie
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 10 razy 8

  Problemem jest sprzedawane obecnie "jedzenie" o faktycznym składzie paszy dla brojlerów, połączone ze słodyczami konsumowanymi na kilogramy i brakiem ruchu. Sytuację pogarsza wysyp wszelkiej maści "klubów fitness", które w rzeczywistości służą jako wymówka lub pretekst dla obżartuchów. Coś w stylu "skoro polansowałem/łam się półtorej godziny na siłowni, to teraz mogę sobie pozwolić na odrobinę przyjemności".

  A że ta odrobina przyjemności zaspokoiłaby zapotrzebowanie kaloryczne na kilka dni siedzącego trybu życia, podczas gdy podczas "intensywnych ćwiczeń" został spalony ekwiwalent pół litra kefiru, to już drobny szczegół. Na otyłość sposób jest prosty. Zrezygnować z cukru i zaprzestać traktowania jedzenia jako przyjemności i nagrody. Wtedy wydatki na żywność spadną o 2/3, na równi z warstwą słoniny.

 • dymczasem

  Oceniono 8 razy 2

  gazeta sie nie zgadza z tymi badaniami. Od dluzszego czasu promuje otylosc, pochwalajac ja a nawet zachecajac. Wincyj sesji z niejaka gwit czy ta beczka z tvn, wincyyyyyyj pisania jakie to nie sa szczesliwe w swoim obzarstwie.

 • azalka12

  Oceniono 4 razy 2

  Be body positive! Tak tłumaczy się obżarstwo, otyłość, lenistwo

 • koszernywieprz

  Oceniono 5 razy -3

  A szczekali na Gierka że tylko cwaniaka (czyli salcesonu) nie udało mu się wywieźć za granicę...No to mata co chcieliśta!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX