Rekordowe odszkodowanie dla mężczyzny, któremu urosły piersi. Koncern nie ostrzegał o skutkach ubocznych leku psychotropowego

Sąd w Filadelfii nakazał firmie Johnson & Johnson zapłacenie odszkodowania w wysokości 8 mld dolarów mężczyźnie, któremu wyrosły piersi w wyniku zażywania leku o nazwie Risperdal. Firma została ukarana za brak ostrzeżeń o skutkach ubocznych tego psychotropu. Risperdal zwiększa ryzyko rozwoju ginekomastii u nastolatków i młodych mężczyzn.

Gdy w dzieciństwie u Nicholasa Murraya zdiagnozowano zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), lekarze zaczęli przepisywać mu lek psychotropowy o nazwie Risperdal. Zaczął przyjmować lek, gdy miał 9 lat. Wskutek zażywania Risperdalu zachorował jednak na ginekomastię - schorzenie polegające na przeroście tkanki gruczołowatej, włóknistej i tłuszczowej piersi. Jako dorosły mężczyzna Nicholas pozwał producenta leku - koncern Johnson & Johnson - powołując się na fakt, że firma wprowadzała pacjentów i lekarzy w błąd, nie informując o możliwych o skutkach ubocznych Risperdalu, groźnych szczególnie dla młodych mężczyzn.

Risperdal zawiera rysperydon - składnik należący do pochodnych benzizoksazolu. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Risperdal (Risperidone) w 1993 roku do leczenia schizofrenii oraz epizodów maniakalnych w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u dorosłych. W 2006 roku FDA zezwoliła także na krótkotrwałe podawanie Risperdalu dzieciom w przypadku uporczywej agresji i innych destrukcyjnych zachowań. 

Tymczasem, jak podkreślają prawnicy mężczyzny, firma Johnson & Johnson sprzedawała Risperdal jako lek dozwolony dla dzieci niezgodnie z charakterystyką produktu. W pozwie stwierdzono, że producent nie ostrzegł lekarzy o ryzyku związanym z zażywaniem Risperdalu, a jednocześnie niewłaściwie reklamował lek, jako pomocny w niektórych zaburzeniach psychicznych u dzieci. Sąd ukarał korporację farmaceutyczną za brak ostrzeżenia, że Risperdal zwiększa ryzyko rozwoju ginekomastii u młodych mężczyzn. 

Stężenie antybiotyków w niektórych rzekach na świecie przekracza nawet 300 razy poziomy uważane za bezpieczne. Więcej o tym w naszym filmie:

Zobacz wideo

To nie pierwsza przegrana Johnson & Johnson

Nicholas Murray nie jest jedyną ofiarą leku. Firma zmaga się także z pozwem zbiorowym, w którym kilkanaście tysięcy osób walczy o swoje prawa. Nicholas Murray natomiast już raz wygrał w sporze z firmą Johnson & Johnson. Sąd w Pensylwanii kilka lat temu przyznał mu rację i nakazał korporacji wypłacenie odszkodowania w wysokości 680 tys. dolarów. Teraz jednak sąd znacznie podwyższył kwotę karnego odszkodowania już na pierwszym posiedzeniu. Przychylił się bowiem do opinii prawników, że firma wykazała się rażącym zaniedbaniem, nadużywając zaufania pacjentów oraz stawiając zysk ponad ich dobro i bezpieczeństwo.

Prawnicy spodziewają się, że kwota 8 mld dolarów (w przeliczeniu jest to około 31 miliardów złotych) zostanie obniżona w wyniku odwołania do Sądu Najwyższego, ale i tak uważają ten werdykt za sukces. Wyrok otwiera bowiem drogę do walki o prawa pacjentów zażywających Risperdal w sprawach toczących się już przeciwko firmie Johnson & Johnson, a także ułatwi dochodzenie swoich praw pacjentom w innych sporach z firmami farmaceutycznymi.

Pozwana firma broni się, twierdząc, że nie miała okazji przedstawić w sądzie całej dokumentacji związanej z lekiem i zapowiada apelację. Adwokaci firmy podnoszą, że wysokość odszkodowania jest rażąco nieproporcjonalna w stosunku do pierwotnej, przyznanej już kwoty.

Johnson & Johnson ma już za sobą kilka przegranych spraw, w tym w tzw. kryzysie opioidowym.  W 2018 r., jak podają media, firma miała prawie 82 mld dolarów przychodów ze sprzedaży leków na receptę, urządzeń medycznych, soczewek kontaktowych oraz produktów konsumenckich.

Źródło: The New York Times

Więcej o:
Komentarze (99)
Rekordowe odszkodowanie dla mężczyzny, któremu urosły piersi. Koncern nie ostrzegał o skutkach ubocznych leku psychotropowego
Zaloguj się
 • jego_eminencja

  Oceniono 31 razy 29

  W Polsce za 800 tysiecy dolarów 99% facetów zgodziloby sie zeby urosly im duze cycki , i nosiliby te cycki przez rok nawet by dostac kasiore, ja bym sie zgodzil tez

 • zdzisiek66

  Oceniono 37 razy 25

  Pierwsza moja reakcja: stażysta Wybiórczej pomylił przy tłumaczeniu miliony z miliardami. Ale nie, nie tym razem. To sędziego pogięło.
  A jakby, nie daj Boże, facet zmarł po zażyciu tego leku, to jak wysokie byłoby adekwatne odszkodowanie dla rodziny?
  800 miliardów?

 • gadolinn

  Oceniono 38 razy 20

  To nie byly zadne skutki uboczne tylko SUTKI uboczne.

 • gadolinn

  Oceniono 28 razy 16

  Dla porownania - za zabitego w Iraku USA daja 2000 dolarow rodzinie. Jankeskie cycki warte sa 4 miliony razy wiecej niz zycie czlowieka w Iraku. Ktos ma jeszcze jakies watpliwosci co do jankeslandu?

 • jego_eminencja

  Oceniono 14 razy 12

  Nie trzeba 800 miliardów , w Polsce ponad 90% facetów za 80 tysiecy dolarów zgodziloby sie zeby urosly im piersi , które potem by zoperowano, ginekomastia jest wyleczalna, wystarczy skalpel który usuwa gruczoly piersi, one sa nie potrzebne bo facet nie musi karmic dziecka piersia

 • riczi011

  Oceniono 18 razy 12

  Tak i teraz koncern podniesie ceny wszystkich leków żeby sobie wyrównać straty I zapłacą za to wszyscy zażywajacy leki Nie jestem przeciwny odszkodowaniu w tym przypadku,bo się gościowi słusznie należy ale suma tej wysokości to mega absurd!

 • princepinot

  Oceniono 20 razy 10

  W usa jezdzilo 500,000 vw z oszukujacym uzytkownikow oprogramowaniem. Vw dostal kare 6mld zeby pamietal ze takich rzeczy robic nie mozna.
  W europie jezdzi ich 20mln, kary nie ma zadnej.
  Podobnie jest w tym wypadku. Jest to kara w wysokosci odpowiadajacej dochodom firmy, ktora musi byc ukarana tak zeby takich praktyk wiecej nie uprawiala.
  Usa to jedyny kraj w ktorym koncerny odpowiadaja, w europie rzadza

 • gazeta1960

  Oceniono 15 razy 9

  Ja tak NAPRAWDĘ poważnie.
  Powiedzmy, że J&J SPECJALNIE ukryło efekty niepożądane.
  Jednak KAŻDE lekarstwo (co potwierdza choćby formułka klepana przy każdej reklamie, że "lek niewłaściwie stosowany itd....) MOŻE mieć efekty uboczne. A tego nie da się sprawdzić do końca nie prowadząc KOSZTOWNYCH i długotrwałych badań. Potem ludzie jęczą, że lekarstwo jest drogie.
  A jak ma nie być, skoro oczekujecie, że tylko wyleczy, a np. cycki nie urosną?
  Kiedyś okazało się, że pewien lek powodował rodzenie się dzieci bez kończyn, lub z poważnymi ich wadami. Ile im przyznano odszkodowania? I jak to (nic niewarte odszkodowanie za coś takiego) ma się do WIĘKSZYCH cycków faceta? Znam takich, co poprzez niepohamowane żarcie wyhodowali sobie cyce kobiece rozmiaru DD. Pozwać Mc Donalds?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX