Po raz pierwszy znaleziono dowody na to, że aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (określane skrótem NLPZ) nawet o połowę zmniejszają niekorzystny wpływ, jaki na płuca wywiera zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy na co dzień. Nad powiązaniem pomiędzy chorobami płuc, wywołanymi przez smog, a przyjmowanymi lekami z grupy NLPZ, pochylili się naukowcy z Columbia Mailman School of Public Health, Harvard Chan School of Public Health oraz Boston University School of Medicine. Odkrycie opublikowane zostało na łamach American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.
Obserwacji poddano grupę 2280 weteranów z rejonu Bostonu, których średni wiek wynosił 73 lata. Najpierw uczestników eksperymentu dokładnie przebadano, w celu ustalenia poziomu zdrowotności płuc. Następnie przeanalizowano związek pomiędzy wynikami badań płuc, stosowanymi w tym czasie lekami, takimi jak aspiryna, a poziomem zanieczyszczenia powietrza w Bostonie, w rejonach, gdzie mieszkali. Uwzględniono także takie czynniki, jak stan zdrowia badanych oraz palenie papierosów. Obserwacje trwały miesiąc.
Czy maski antysmogowe ochronią nasze zdrowie? Sprawdź, co mówią eksperci.
Wynik badania okazał się obiecujący. Zauważono bowiem, że zażywanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, chroni płuca przed skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Wpływ smogu na stan płuc osób biorących udział w badaniach, w czasie gdy zażywały aspirynę, był mniejszy nawet o połowę.
Większość uczestników przyjmowała aspirynę, dlatego też to głównie z tym lekiem naukowcy wiążą nadzieję. Uważają, że korzystny wpływ aspiryny, w tym przypadku, polega na łagodzeniu stanów zapalnych w płucach, wywoływanych przez cząsteczki sadzy, czy inne wdychane zanieczyszczenia. Choć dokładny mechanizm działania ochronnego aspiryny, czy innych środków przeciwzapalnych, wymaga jeszcze przebadania.
Aspiryna nie wystarczy jednak, aby zniwelować niekorzystne dla zdrowia skutki oddychania smogiem - przypominają badacze. Owszem, może być pomocna w przypadku krótkotrwałych skoków zanieczyszczenia powietrza, ale nie zastopuje długoterminowych niekorzystnych skutków dla zdrowia. Wiadomo, że smog jest odpowiedzialny za rozwój wielu chorób, w tym układu krążenia, nowotwory, alergie itd. Mimo starań nadal w wielu miejscach powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a krótkotrwałe skoki są powszechne. Stąd konieczność szukania środków zaradczych - mówi jedna z autorek badania dr n. med. Andrea Baccarelli z Columbia Mailman School, która prowadziła także badania nad rolą witaminy B w chronieniu organizmu przed skutkami wdychania brudnego powietrza. Tutaj także znaleziono dowody na pozytywne działanie tych związków - przypominają autorzy artykułu.
Źródło: ScienceDaily,