Decyzja GIF dotyczy leku Megapar Forte (Paracetamolum) o następujących numerach serii:
Urząd nadał swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Podmiotem odpowiedzialnym jest firma Accort Healthcare Polska z siedzibą w Warszawie.
Decyzja GIF została podjęta na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Znaleziono bowiem niezgodność pomiędzy ulotką, dołączoną do opakowania, a zatwierdzoną charakterystyką leku. W treści ulotki znajdują się błędne informacje, określające maksymalne dawki leku (błędne dane - 8 g paracetamolu na dobę).
Na naszym filmie: Rzeki są zanieczyszczone nie tylko śmieciami i plastikiem. Do wody trafiają także antybiotyki. Normy bywają przekraczane nawet o 300 procent.
Lek Megapar Forte jako substancję czynną zawiera paracetamol. Jest lekiem o łagodnym działaniu przeciwbólowym, obniża także temperaturę ciała. Preparat zaleca się w leczeniu bólu różnego pochodzenia, takie jak bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne oraz w razie gorączki. Nie wolno stosować leku Megapar Forte u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia oraz u osób o masie ciała poniżej 50 kg.
Według karty Charakterystyka Produktu Leczniczego, lek mogą przyjmować dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 50 kg, w razie konieczności, w dawce jedna tabletka musująca. Dawkę można powtarzać co 6 godzin, do 3 razy na dobę, w sumie nie można przyjąć więcej niż 6 tabletek musujących (3 g paracetamolu). Jednak w przypadku nasilonego bólu dawkę dobową można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 4 g paracetamolu, czyli 4 tabletek musujących (4000 mg paracetamolu) na dobę. Odstęp pomiędzy dawkami powinien wynosić 6 godzin i w żadnym wypadku nie może być krótszy niż 4 godziny.