Irygacje w medycynie - co warto o niej wiedzieć?

Irygacje w medycynie to nic innego jak przepłukiwanie jam ciała. Zabieg najczęściej dotyczy pochwy, nosa, jamy ustnej oraz jelit. Wykonuje się go za pomocą irygatora oraz wody bądź roztworów leków lub ziół. Czemu służy irygacja? Jak i kiedy się ją wykonuje? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Co warto wiedzieć o irygacji w medycynie?

Irygacje w medycynie (łac. irrigatio) oznaczają przepłukiwanie jam ciała zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych. Do zabiegu używa się irygatora oraz wody lub roztworu leku, czasem ziół. Irygacji najczęściej poddaje się:

  • pochwę,
  • jelita,
  • jamę ustną,
  • nos i zatoki.

Irygacje w medycynie - irygacja pochwy

Irygacja pochwy polega na płukaniu pochwy za pomocą irygatora dopochwowego (który ma długą końcówkę) oraz wody, roztworów aptecznych bądź mieszanek ziołowych. Kobiety, które wykonują irygacje medyczne pochwy samodzielnie w domu sięgają również po 5-procentowy kwas octowy, mieszanki kwasów, utleniacze, preparat jodyny czy pochodne mocznika. Nie jest to jednak dobry pomysł.

Irygacja pochwy powinna być wykonywana wyłącznie na zalecenie ginekologa. Ze wskazań medycznych jest zwykle przeprowadzana przed zabiegiem chirurgicznym lub w leczeniu niektórych infekcji, za pomocą przepisanego przez specjalistę leku. Nadużywana irygacja pochwy może nieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ:

  • narusza i niszczy naturalną florę bakteryjną pochwy,
  • prowadzi do powstania, rozwoju i rozszerzenia się stanów zapalnych i zakażeń (najczęściej bakteryjnych czy grzybiczych) z pochwy na macicę, jajniki, jajowody,
  • w czasie ciąży może prowadzić do powikłań.

Irygacje w medycynie - irygacja jelit

Irygacja jelit, czyli przepłukiwanie jelit, inaczej hydrokolonoterapia lub lewatywa, to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych. Znana była już tysiące lat przed naszą erą, stosowano ją w starożytnym Egipcie, Chinach i Indiach.

W zależności od rodzaju irygacji jelit do jej wykonania wykorzystuje się zarówno irygatory, jak i inne przyrządy wielorazowego użytku, na przykład strzykawki czy gumowe gruszki. W aptekach można też kupić gotowe wlewki jednorazowe.

Ponieważ ten rodzaj irygacji medycznej wypłukuje z jelit toksyny i bakterie, a więc oczyszcza jelita, zabieg przeprowadza się często przed interwencjami chirurgicznymi (na przykład przed kolonoskopią).

Irygacja jelit bywa także pomocna w leczeniu zaparć, gdy inne metody są nieskuteczne. W medycynie alternatywnej zabieg ten ma służyć detoksykacji organizmu, co z kolei ma mieć pozytywny wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu.

Irygacje w medycynie - irygacja nosa

Irygacja nosa jest metodą leczniczą, która pomaga, gdy dokuczają infekcje kataralne, uczucie zatkanego nosa bądź objawy alergiczne. Ponadto płukanie nosa i zatok skutecznie wspomaga leczenie ostrego i przewlekłego stanu zapalnego zatok.

Dzięki płukaniu nosa można nie tylko oczyścić jego wnętrze, ale i pozbyć się zalegającej wydzieliny w zatokach. Zabieg pozwala na usunięcie alergenów, drobnoustrojów oraz różnych zanieczyszczeń. Irygacja medyczna nosa szybko przynosi ulgę, pozwala swobodnie oddychać, wspiera leczenie i proces powrotu do zdrowia.

Ten rodzaj irygacji medycznej najlepiej wykonać za pomocą specjalnego zestawu, który można kupić w aptece. Płukanie zatok może być wykonywane w zależności od potrzeb, ale i regularnie. Irygacji nosa nie powinny wykonywać osoby cierpiące na zapalenie ucha lub ciężkie krwotoki z nosa.

Irygacje w medycynie - irygacja jamy ustnej i zatok

Do przeprowadzenia irygacji jamy ustnej służy irygator wodny. To urządzenie, które swoim wyglądem przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów. Na jego końcu znajduje się dysza na stałe połączona ze zbiornikiem, z której wydostaje się woda. Najpopularniejsze modele to irygatory stacjonarne, bezprzewodowe oraz ze specjalnym podłączeniem do kranu.

Na czym polega działanie irygatora jamy ustnej? Strumień wody, wraz z powietrzem, które wydobywa się pod ciśnieniem, dokładnie i bezinwazyjnie wypłukuje resztki pokarmów z miejsc niedostępnych podczas szczotkowania zębów. Irygator wodny bardzo dokładnie oczyszcza jamę ustną – nie tylko uzębienie, ale i linię dziąseł, przestrzenie i kieszonki dziąsłowe.

Specjaliści twierdzą, że używanie irygatora do higieny jamy ustnej jako zabiegu uzupełniającego codzienną higienę przynosi doskonałe rezultaty w oczyszczaniu i masowaniu dziąseł, zmniejsza też ich krwawienie i zapalenie. Tym samym ten rodzaj irygacji medycznej jest polecany wszystkim, zwłaszcza pacjentom ortodontycznym, implantologicznym oraz tym, którzy posiadają mosty lub zmagają się z chorobami przyzębia.

Na zatoki cierpi co drugi z nas. Jak sobie pomoc domowymi sposobami? O tym mówi nasz film 

Zobacz wideo
Więcej o: