Lasy Państwowe ostrzegają: starzec jakubek, popularne kiedyś zioło, jest trujący

Starzec jakubek to pospolita na naszych łąkach roślina, polecana dawniej w chorobach wątroby oraz przy nadciśnieniu. Nalewki z tej rośliny używano w leczeniu między innymi kolki czy schorzeń jelit. Kilkanaście lat temu odkryto jednak, że ma rakotwórcze działanie oraz niszczy wątrobę. Lasy Państwowe przestrzegają przed używaniem tej rośliny jako leczniczego ziela.

Starzec jakubek to roślina masowo spotykana na naszych łąkach, w przydrożnych rowach i na krańcach lasu. Nie jest rośliną wymagającą, dlatego wyrasta nawet na glebach bardzo ubogich w składniki odżywcze. Łacińska nazwa rośliny - Jacobaea vulgaris - nawiązuje do ludowych podań, według których roślina zakwita w dniu Świętego Jakuba Apostoła, czyli 25 lipca. W rzeczywistości jej okres kwitnienia trwa od czerwca do września. Posiada duży, żółty kwiatostan, który wieńczy wysoką nawet na 120 cm łodygę. Jest rośliną dwuletnią lub byliną. Należy do rodziny astrowatych.

Przez wiele lat uznawana była za roślinę leczniczą. Zielarze zrywali jej kwiaty, suszyli i wykorzystywali w chorobach wątroby, a zewnętrznie do leczenia trudno gojących się ran. Polecano go nawet w przypadku nowotworów. Bardzo popularne były nalewki ze starca jakubka. Wierzono, że mają dobroczynne działanie w przypadku kolki i skurczów jelit, stosowano je także jako środek hamujący nadmierne krwawienia miesiączkowe oraz obniżający ciśnienie krwi, a ponadto jako środek moczopędny. 

Zioła nie są obojętne dla naszego zdrowia, mogą np. uczulać. Kto i dlaczego nie powinien stosować ziół? O tym mówi nasz film:

Zobacz wideo

Starzec jakubek - szkodzi wątrobie 

Pierwsze niepokojące informacje o niekorzystnym działaniu tego zioła pojawiły się jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. W połowie wieku, w latach 50., już było wiadomo, że roślina zawiera szkodliwe składniki, takie jak alkaloidy pirolizydynowe. Alkaloidy pirolizydynowe są to powszechnie występujące w przyrodzie toksyny naturalnego pochodzenia. Do tej chwili zidentyfikowano około 500 tego typu związków, z czego 17 uznawanych jest za szczególnie groźne dla zdrowia. Znajdują się w wielu gatunkach roślin kwitnących, w tym w niektórych chwastach. Niemal 3 proc. roślin na naszych łąkach zawiera te trujące związki.

Starzec jakubek zawiera w swoim składzie około 0,2 proc. alkaloidów, około 2,5 proc. olejku eterycznego, 4,8 proc. soli mineralnych. Roślina zawiera także inulinę oraz flawonoidy, w tym rutynę. I to właśnie alkaloidy pirolizydynowe działają toksycznie na wątrobę, a także kancerogennie i mutagennie. Te związki znajdziemy także w innych roślinach leczniczych, w tym w żywokoście, podbiale i innych, ale w znacznie mniejszych ilościach. Przed używaniem naparów czy też nalewek ze starca jakubka przestrzega się od wielu lat. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Większa dawka ziół powoduje zniszczenie wątroby.

Starzec jakubek niebezpieczny dla zwierząt

Roślina, jak przypominają Lasy Państwowe na swoich stronach, jest niebezpieczna dla małych zwierząt domowych, w tym dla kotów oraz psów. Także duże zwierzęta, pasące się na łąkach, takie jak konie i kuce, po zjedzeniu większej ilości tej rośliny mogą ulec śmiertelnemu zatruciu. Alkaloidy pirolizydynowe kumulują się w organizmie zwierząt i w efekcie prowadzą do uszkodzenia wątroby oraz do zaburzeń neurologicznych.

Źródło: lasy.gov.pl

Więcej o:
Komentarze (11)
Lasy Państwowe ostrzegają: starzec jakubek, popularne kiedyś zioło, jest trujący
Zaloguj się
 • gibbonzlodzi

  Oceniono 26 razy 24

  Ja bez żadnego trybu. Czy pół miliarda drzew już posadzone? Martwię się, idą mrozy...itp.

 • masofrev

  Oceniono 16 razy 14

  > popularne kiedyś zioło
  Teraz inne zioło jest popularne ;-)

 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 6

  Starzec Jarosław jest dla Polaków wielokrotnie bardziej trujący a łykają go z uśmiechem popijając starcem Tadeuszem.

 • loginyzajete

  Oceniono 10 razy 6

  Za dr. Różańskim ( wybitnym znawcą i praktykiem ziołolecznictwa) - gdyż ja nie wiem czemu z tym wyskoczyli nagle jak: "Starce – Senecio straciły znaczenie w medycynie ze względu na zawieranie alkaloidów pirolizydynowych (Pyrrolizidinalkaloide; ang. pyrrolizidine alkaloids), które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie, co stwierdzono doświadczalnie na zwierzętach, używając czystych form alkaloidów. W latach 80 używałem nalewkę i napar z ziela starca jakubka jako środek rozkurczowy (spasmolyticum); od 20 lat nie zbieram tej rośliny i jej nie używam. Nie jestem osobą, która potępia stosowanie starców w fitoterapii, uważam, że jeśli mamy wiedzę na temat właściwości toksykologicznych alkaloidów pirolizydynowych to należy ją przyjąć i zawsze uwzględniać przy dobieraniu preparatu ziołowego. Ze swojej strony odradzam zażywanie Senecio przez dłuższy czas. Nie nadaje sie ta roślina do kuracji długotrwałych.

  Dlaczego więc używam inne zioła mające alkaloidy pirolizydynowe a przy starcach proponuję zachować rozwagę? Inne zioła, typu żywokost, lepiężnik, podbiał, żmijowiec, ogórecznik, farbownik mają małą zwartość tych alkaloidów, śladową, nie mającą znaczenia. Starce – Senecio zawierają 0,2-1% i więcej alkaloidów pirolizydynowych.

  Działanie hepatotoksyczne Senecio zostało zgłoszone naukowo już w 1920 r, w latach 50 ustalono przemiany alkaloidów pirolizydynowych i powstawanie toksycznych metabolitów."

 • lemisiaque

  Oceniono 9 razy 5

  Podobnie jak stosowane przez LP środki ochrony roślin.

 • rozterka47

  Oceniono 6 razy 4

  Wiele składników ( głównie alkaloidy ) roślinnych jest w większej ilości trujących czy uczulających , a w małej leczniczych . Ziół zawierających toksyczne składniki nie stosuje się samodzielnie tylko w mieszankach ziołowych w niewielkich ilosciach lub jako standaryzowane składniki leków .

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 4

  Gorzola tez trujaca.

 • disneyland_after_dark

  Oceniono 6 razy 2

  to z powodu smogu w Polsce na skutek palenia węglem i śmieciami a pisiorski rżad ma to głęboko w d...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX