Badania obserwacyjne prowadzono w Szwajcarii na grupie 3462 wolontariuszy w wieku od 35 do 75 lat, przez okres pięciu lat. Ochotnicy rejestrowali swoje drzemki w specjalnym dzienniczku. Następnie naukowcy z University Hospital of Lausanne oraz Uniwersity of California w San Francisco przeanalizowali ich stan zdrowia i przypadki chorób sercowo-naczyniowych oraz porównali z nawykami. Statystyki pokazały, że sporadyczne drzemki wiązały się z rzadszymi przypadkami zawału serca, niewydolności serca lub udaru mózgu u badanych osób. Ta zależność zanikała wraz ze wzrostem częstotliwości drzemek oraz wraz z wiekiem. U osób powyżej 65 roku życia związek pomiędzy drzemkami a chorobami serca nie był już widoczny. Omówienie tego eksperymentu zostało opublikowane w czasopiśmie "Heart".
W dyskusji wokół wyników badań mówi się tym, że badanie dobrze wpisuje się w szerszą tematykę związaną ze zdrowotnymi skutkami drzemki, mimo że bezpośrednie powiązania są nadal niejasne. Naukowcy zastanawiają się, czy to wszystko nie oznacza, że nie tylko czas trwania, ale i częstotliwość drzemek może mieć znaczenie dla zdrowia.
Nie wszyscy są jednak pewni, czy te badania rzeczywiście dowodzą związku pomiędzy drzemką a zdrowiem serca. Być może - sugerują krytycy - chodzi o to, że osoby od czasu do czasu zapadające w drzemkę, bardziej dbają o siebie i prowadzą zdrowszy tryb życia? Ponadto, dodają eksperci, badanie opierało się na własnych deklaracjach ochotników, a więc jest nieweryfikowalne, a także zawiera zbyt małą ilość danych.
Jak by nie było, drzemki w ciągu dnia nadal pozostają w kręgu zainteresowań naukowców. Wykazano już, że drzemki poprawiają nastrój oraz pomagają zapanować nad emocjami, uspokajają. I chociaż nikt nie twierdzi, że śpiąc w ciągu dnia dwa razy w tygodniu wyleczymy nasze serce, to jednak drzemka wydaje się nadal pomocna dla zachowania zdrowia.
W naszym filmie o tym, że alkohol pozmaga zasną, że niestety - niszczy jakość snu.
Zbyt częste drzemki nie są jednak takie niewinne. W starszym wieku mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie Alzheimera - twierdzą naukowcy z University of California w innym badaniu. Długie drzemki mogą być, w tym wypadku, spowodowane uszkodzenie ośrodków czuwania w mózgu i nagromadzeniem tam białka tau. Do takich wniosków doszli badacze po przeanalizowaniu zmian w mózgu osób, zmarłych na Alzheimera. Analizy naukowcy opublikowali w czasopiśmie Alzheimer and Dementia w sierpniu br.
Źródło: WebMed, Heart, Science alert,