Nowy gatunek kleszcza w Polsce - jest się czego bać? Jakie choroby roznosi?

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Jeszcze kilka miesięcy temu mówiono o podejrzeniach, teraz jest pewność, bo obecność obcego potwierdziły badania terenowe specjalistów. Niestety, Haemaphysalis concinna jest groźny dla ludzi i przenosi wiele niebezpiecznych chorób.

Kleszcza Haemaphysalis concinna w Polsce już widywano, ale nic nie zapowiadało, że się u nas zadomowi. Pierwsza wzmianka o jednym osobniku pochodzi z 1911 roku, kolejna z 1953 (więcej na ten temat). Ostatnie badania terenowe pokazały, że obecnie sytuacja bardzo się zmieniła. Znaleziono w sumie prawie pół tysiąca osobników.

Nowy gatunek kleszcza w Polsce - Haemaphysalis concinna

Odkryć dokonano głównie na Dolnym Śląsku i w województwie wielkopolskim. Szybkie zmiany klimatu, według opinii naukowców, bardzo sprzyjają rozmnażaniu się tego gatunku.

Wg danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce ogółem żyje 20 różnych rodzajów kleszczy. Wśród nich najwięcej jest kleszczy łąkowych i pospolitych. Eksperci oficjalnie potwierdzili występowanie gatunku Haemaphysalis concinna, który do tej pory nie był w ogóle odnotowywany w statystykach. 

Szkodnik ten może okazać się wyjątkowo niebezpieczny dla żywych organizmów choćby dlatego, że dotąd nie zostały rozpoznane i zbadane wszystkie roznoszone przez niego patogeny. 

Skutki ukąszenia przez kleszcza 

Skutki ukąszenia człowieka przez kleszcza mogą być naprawdę poważne. Co prawda, kleszcz Haemaphysalis concinna zaliczany jest do gatunków, które żerują głównie na zwierzynie leśnej, sarnach i jeleniach, bydle hodowlanym i ptakach, ale to nie oznacza, że nie skusi się i na człowieka. Roznosi głównie:

 1. bakterie z rodzaju Rickettsia,
 2. krętki Borrelia, 
 3. pierwotniaki Babesia canis.

Pierwsze z nich mogą wywoływać kleszczowe zapalenie mózgu, drugie odpowiedzialne są za wystąpienie boreliozy, a trzecie za babeszjozę (jej objawowa odmiana dotąd praktycznie nie występowała w Polsce - pojedyncze przypadki zachorowań o ciężkim przebiegu dotyczyły osób, które chorobę przywiozły z cieplejszych rejonów świata).

Haemaphysalis concinna - co robić?

Jak się chronić przed Haemaphysalis concinna i postępować w przypadku ukąszenia? Dokładnie tak samo, jak z każdym innym kleszczem.

Nie ma możliwości zaszczepienia przeciw rzadkiej babeszjozie (chociaż można zaszczepić psa - nasze zwierzaki atakuje typ pierwotniaków zwykle niegroźny dla ludzi, a szczepienia łagodzi przebieg choroby) i często występującej boreliozie (wg Głównego Inspektoratu Sanitarnego - ok. 20 tys. przypadków rocznie). Można jedynie chronić się za pomocą szczepionki przez KZM (kleszczowe zapalenie mózgu).

Warto się szczepić, skoro zakażeń jest "tylko" kilkaset rocznie?

Zawsze, jeśli nie możesz wykluczyć kontaktu z kleszczem

- przekonuje Łukasz Durajski, przewodniczący Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Lekarz zapewnia, że warto zaszczepić się dosłownie w każdej chwili, bo już od momentu podania szczepionki organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała i z każdą chwilą odporność rośnie. Optymalną osłonę osiągamy po dwóch-trzech tygodniach. Komu grozi kontakt z kleszczem? W zasadzie każdemu, bo te szkodniki bytują w lasach, na łąkach, ale też na miejskich trawnikach (zdecydowanie więcej na ten temat).

Jak postępować w momencie, gdy ukąsił nas kleszcz? Ten film instruktażowy może okazać się bardzo pomocny przy wyjmowaniu insekta. 

Najlepiej zapobiegać wszelkim zakażeniom, odstraszając kleszcze. Jak to zrobić skutecznie? Entuzjazm zwolenników metod naturalnych, takich jak wyciąg z wrotyczu, studzi magister farmacji Marcin Korczyk, znany jako Pan Tabletka:

Rzeczywiście, wrotycz odstrasza kleszcze i inne owady. Niestety, na krótko. Zwykle po godzinie musielibyśmy zastosować go ponownie, a to jednak psuje komfort odpoczynku. Zasadniczo lubię zioła, ale w przypadku walki z komarami i kleszczami polecam dobre, skuteczniejsze i bezpieczniejsze preparaty chemiczne.

Co konkretnie działa na te potwory? Przegląd rynku

Więcej o:
Komentarze (38)
Nowy gatunek kleszcza w Polsce - jest się czego bać? Jakie choroby roznosi?
Zaloguj się
 • nukula4

  Oceniono 20 razy 4

  10 milionów psów zapewnia dobrostan dla wszelkiej maści gatunków, nowych i starych kleszczów. Dawniej psy mieli tylko hrabiowie albo pseudo i ci trzymali je w domu. Teraz samochodem psa można wywieźć w dowolną dzicz i do miasta przywieźć. później spacerek po parku i mamy ich do woli.

 • stalowy_jez

  Oceniono 5 razy 3

  A nie mozna zaszczepic tych kleszczy?

 • kudu1995

  Oceniono 7 razy 3

  @horacy1980
  Kleszcze potrzebują dzikej zwierzyny w swoim cyklu rozmnażania. Dlatego kraje mniej azjatyckie kleszczy praktycznie się pozbyły - wystarczy przez dwa lata nad paśnikami wieszać szmaty nasączone hormonami juvenilnymi. Ale kto to widział, żeby takie sarny czy jelenie odkleszczyć - do tego się tylko strzela.

 • e-manitou

  Oceniono 10 razy 2

  Bebeszjoza nie występowała? To, że polscy zakaźnicy tak twierdzą wcale nie znaczy, że to prawda. Leczenie przez niedostrzeganie niestety jest u nas ciągle powszechne.

 • flyer

  0

  Babesjoza nie występowała w PL? Oszczywiście, że występowała ale głównie u psów [nt. ludzi się nie wypowiadam], zwłaszcza że na to wskazuje drugi człon nazwy pierwotniaka canis. Ponad dziesięć lat temu spotkałem się z zarażeniem psa w okolicach W-wy i weterynarz od ręki rozpoznał objawy. Problem w tym, że choroba [u psów] przebiega bardzo szybko, więc większość z zarażonych jest albo źle leczona albo do tego leczenia nie dotrwa - prawdopodobnie weterynarze oprócz objawów rozpoznają babesjozę jak znajdą kleszcza. To tak samo jak z wirusami gorączki krwotocznej w PL, które jednak nie są ebolą i mają o wiele słabsze objawy, więc zarażony człowiek albo nawet nie wie, że został zarażony, albo leczy się na np. grypę i zaziębienie. ;>

 • zb.piswon

  Oceniono 4 razy 0

  Najlepiej po prostu się myć -prysznic lub kąpiel najlepszą bronią na kleszcze...

 • soap2

  Oceniono 2 razy -2

  Na wyborczej dzień bez kleszcza to dzień stracony.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 12 razy -4

  Droga Towarzyszko Redaktor, czy aby kleszczowe zapalenie mózgu nie jest powodowana przez wirusa KZM i przed nim chroni szczepienie, a nie przez bakterie z rodzaju Rickettsia ???
  Być może Towarzyszka ma jakieś najnowsze, jeszcze nieopublikowane informacje i mogłaby podzielić się nimi na łamach niniejszego organu ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX