USA: Już szósta osoba zmarła na chorobę płuc, która ma związek z paleniem e-papierosów

W Stanach Zjednoczonych już szósta osoba zmarła z powodu szybko postępującej choroby płuc, którą wiąże się z wapowaniem, czyli używaniem e-papierosów. W całym kraju zgłoszono setki hospitalizacji osób, które mają poważne kłopoty z oddychaniem. Stanowe i federalne organizacje ds. zdrowia szukają przyczyny.

Szóstą ofiarą wapingu jest mieszkaniec stanu Kansas, który zmarł we worek, 10 września br. Miał ponad 50 lat i kilka schorzeń, jednak to nie one były główną przyczyną jego śmierci. Trafił do szpitala z objawami choroby płuc, która postępowała niezwykle szybko. Nie wiadomo, jakich używał produktów do wapowania, wiadomo jednak, że to one wywołały duszności i uraz płuc. W ubiegłym tygodniu także hrabstwa Minnesota oraz Los Angeles zgłosiły zgony starszych osób powiązane z chorobą układu oddechowego, którą wywołało palenie papierosów elektronicznych. Mieszkaniec Minnesoty miał ponad 65 lat. Zmarł w sierpniu po długiej hospitalizacji, gdy do ciężkiego urazu płuc doszły inne uszkodzenia organów wewnętrznych. Stwierdzono, że jego śmierć powiązana jest z używaniem e-papierosów pochodzących z nielegalnego źródła.

Ogólnokrajowe dochodzenie, które dotyczy powiązania tych i innych przypadków choroby z konkretnym rodzajem e-papierosów, niczego nie wykazało. Niemniej jednak, wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitali, przyznaje się do używania produktów zawierających kannabinoidy, takie jak THC. Tetrahydrokannabinol (THC) to organiczny związek chemiczny, izomer kannabidiolu i główna substancja psychoaktywna w konopiach (składnik narkotyków).

Także pierwsza ofiara wapowania, osoba w średnim wieku, która zmarła pod koniec lipca br. na ciężką chorobę układu oddechowego, użyła - jak informują przedstawiciele resortu zdrowia w Oregonie - elektronicznego papierosa z dodatkiem wyciągu z marihuany. Był to jednak e-papieros z legalnego sklepu. Kolejne śmiertelne ofiary wapowania pochodziły ze stanów Illinois i Indiana. Nie wiadomo jednak, jakiego rodzaju produktów używały.

Teraz - jak podaje The Washington Post - stanowe i federalne organizacje ds. zdrowia koncentrują się na poszukiwaniu zanieczyszczeń lub podrabianych substancji odpowiedzialnych za co najmniej 450 przypadków zachorowań w 33 stanach. Za najbardziej prawdopodobne uznaje się, że do sprzedaży trafiły produkty, które zawierają podrabiany THC .

Do skupienia się na zanieczyszczeniach w substancjach używanych do wapowania, a nie na standardowych wyrobach, skłonił urzędników fakt, że do zachorowań i zgonów doszło nagle. Nie bez znaczenia był też gwałtowny przebieg choroby. Jednym z potencjalnych "podejrzanych" jest olej pochodzący z witaminy E (czyli inaczej octan witaminy E). Znaleziono go w produktach konopnych do waporyzacji używanych w całych Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie w Nowym Jorku u pacjentów skarżących się na duszności i hospitalizowanych w związku z chorobą płuc znaleziono e-papierosy z substancjami zawierającymi konopie skażone olejem z witaminy E.

Źródło: The Washington Post, Science Alert

Więcej o:
Komentarze (12)
USA: Już szósta osoba zmarła na chorobę płuc, która ma związek z paleniem e-papierosów
Zaloguj się
 • alberto_srapovoli

  Oceniono 6 razy 6

  More jakis nowy czelendż na jutubie jest. I wapuja na przyklad proszek do prania albo wybielacz do sracza.

 • thannatos

  Oceniono 8 razy 6

  I jaki z tego wniosek - że wciąganie chemicznych świstw do płuc szkodzi? Toż to odkrycie na miarę Nobla. Co my byśmy bez tych Amerykańskich naukowców zrobili.... :)

 • 6nine9

  Oceniono 10 razy 6

  W tym czasie od zwykłego tytoniu umarło 100 osób, a od alkoholu 1000.
  A z powodu chorób podeszłego wieku - 50.000.

 • janbar22

  Oceniono 2 razy 0

  Niezły tytuł. Nie obawiacie się pozwu? Nie ma żadnych dowodów na to, że legalny, elektroniczny papieros spowodował śmierć kogokolwiek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX