W Brazylii 45-letnia kobieta urodziła własne wnuki dla swojego homoseksualnego syna

45-letnia Brazylijka Valdira das Neves urodziła bliźniaki. Są to dzieci jej własnego syna. Kobieta została więc jednocześnie matką i babcią. To niejedyny tego rodzaju przypadek. Na świecie przybywa kobiet, które rodzą dzieci po okresie menopauzy.

Aby spełnić pragnienie swojego homoseksualnego syna Marcello o posiadaniu dzieci, Valdira das Neves zdecydowała się zostać matką zastępczą dla jego potomstwa. Gdy podejmowała tę decyzję, miała prawie 45 lat. Dzieci przyszły na świat kilka dni temu, dzięki cesarskiemu cięciu. Bliźniętom nadano imiona Noah i Maria Flor. Urodziły się dzięki procedurze in vitro, a komórka jajowa pochodziła od anonimowej dawczyni. Biologicznym ojcem dzieci jest syn Valdiry das Neves, który od dawna marzył o posiadaniu potomstwa. Dziewczynka, która urodziła się pierwsza, jest zdrowa, natomiast chłopiec ma trudności z oddychaniem i wymaga intensywnej opieki lekarskiej. Jak na razie, jego stan jest stabilny. 

Decyzję o zostaniu surogatką Valdira das Neves podjęła kilka lat po śmierci własnej córeczki, która zmarła wkrótce po urodzeniu. Cztery lata później, po rozmowach z synem, podjęła decyzję, aby ponownie zostać matką, tym razem zastępczą.

Brazylijka nie jest najstarsza

Najstarszą matką na świecie została natomiast niedawno mieszkanka Indii, która w wieku 74 lat urodziła bliźnięta poczęte dzięki metodzie in vitro. Erramatti Mangayamma wraz ze swoim mężem, obecnie mającym już 82 lata, od ponad 50 lat starali się o potomstwo. Dopiero pomoc lekarzy i nowoczesne metody in vitro pomogły spełnić ich marzenia. Do poddania się sztucznemu zapłodnieniu skłonił ich przykład sąsiadki, która w wieku 55 lat urodziła dziecko.

Za zabieg Erramatti Mangayamma zapłaciła klinika w mieście Guntur, która chciała w ten sposób udowodnić, że metoda in vitro może być skuteczna nawet w starszym wieku. Drugą rekordzistką, jeżeli chodzi o wiek, jest 66-letnia Maria del Carmen Bousada de Lara. Dla tych kobiet macierzyństwo oznacza także zdjęcie z nich piętna bezpłodności, które nękało je przez całe życie.

Hiszpanka Maria del Carmen Bousada de Lara przeszła zabieg in vitro w wieku niemal 67 lat w prywatnej klinice w Los Angeles. Aby poddać się zabiegowi sfałszowała swoją metrykę urodzenia. Przedtem za najstarszą kobietę, która została matką, uznawano mieszkankę Indii Omkari Panwar, która twierdziła, że ma 70 lat w momencie, gdy rodziła dziecko w klinice w stanie Uttar Pradesh w 2008 roku. Nie posiadała jednak odpowiednich dokumentów, które potwierdzałyby jej wiek, co w Indiach zdarza się dość często. Zatem nie dało się udowodnić jej deklaracji związanych z wiekiem.

Jak objawia się menopauza? Czy uderzenia gorąca związane są tylko z przekwitaniem? Zobacz na naszym filmie, co mówią lekarze.

Zobacz wideo

Najstarszą matką w Wielkiej Brytanii, jak do tej pory, jest Elizabeth Adeney z Lindgate w Suffolk, która urodziła syna w maju 2009 roku, mając 66 lat. W Anglii procedurę in vitro proponuje się kobietom poniżej 43 lat, ale niektóre prywatne kliniki podchodzą do tego z dużą tolerancją. Aby móc urodzić dziecko po przejściu menopauzy, konieczne jest wcześniejsze pobranie i zamrożenie jajeczek lub otrzymanie ich od dawczyni.

Źródło: Instagram, Mirror, Daily Mail

Więcej o:
Komentarze (30)
W Brazylii 45-letnia kobieta urodziła własne wnuki dla swojego homoseksualnego syna
Zaloguj się
 • kzlis

  Oceniono 14 razy 10

  kobieta lat 45 nie jet po menopauzie
  to kolejny niemerytoryczny artykuł który dziś można przeczytać w tej gazecie

 • wez_zesz

  Oceniono 16 razy 10

  "Po okresie menopauzy".Pogielo Was?

 • wilma.flintstone

  Oceniono 6 razy 6

  Wow, 45-letnia kobieta nie jest najstarsza matka na swiecie? Gazeto, zenada to tu eufemizm.

 • profesorschetyna

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnie, tak trzymać. Wszystko ok.

 • qznia

  Oceniono 10 razy 2

  Nawet w hodowli i genetyce zwierząt chów wsobny jest zakazany.
  Szkoda słów na opisywanie tego zdarzenia.
  Powinny być jakieś granice.
  Bo dojdziemy do sytuacji kiedy będą farmy/fabryki dzieci.

 • lozanek

  Oceniono 10 razy 2

  Jest to jakis pomysl na zwiekszenie przyrostu naturalnego; gdyby w Polsce mlode emerytki poczely rodzic dzieci to bez watpienia ich zlota jesien zycia nabrala by nowych barw

 • wqcyzx

  Oceniono 19 razy 1

  Poziom degenracji gatunku homo sapiens sięga dna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX