Euthyrox zmienił skład. Kolejny problem dla pacjentów? Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne wydało oświadczenie

Znowu zamieszanie wokół popularnego leku na choroby tarczycy. Euthyrox zmienił skład. Specjaliści uspokajają - nowa formuła leku nie ma wpływu na wskazania terapeutyczne, a zmiana powinna nawet doprowadzić do optymalizacji leczenia.

Wspólne stanowisko ekspertów z Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (PTE) i Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego (PTT) (1), dotyczące wprowadzenia nowej formuły produktu leczniczego Euthyrox N, powinno uspokoić pacjentów. Eksperci zapewniają nie tylko o bezpieczeństwie stosowania, lecz także potencjalnie większej stabilności leku, a tym samym jego większej skuteczności, szczególnie u kobiet w ciąży, dzieci i młodzieży oraz osób w podeszłym wieku (2).

W Polsce została wprowadzona do obrotu nowa formuła produktu Euthyrox® N - preparatu hormonu tarczycy wytwarzanego przez firmę farmaceutyczną Merck. Grupa ekspertów związana z PTE i PTT była wspomagana przez eksperta w dziedzinie farmakologii klinicznej i przyjęła prezentowane poniżej stanowisko.

Euthyrox - lek więcej niż popularny

Euthyrox N to lek zawierający syntetyczny hormon tarczycy, który przeznaczony jest do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Substancja czynna leku to lewotyroksyna sodowa, której działanie jest takie samo, jak hormonów tarczycy występujących naturalnie w organizmie (więcej na ten temat).

Produkty lecznicze zawierające lewotyroksynę charakteryzują się wąskim przedziałem terapeutycznym i z tych względów konieczny jest spersonalizowany, indywidualny dobór dawki u pacjentów. Jak twierdzą eksperci, głównym celem modyfikacji składu Euthyroxu było zapewnienie bardziej stabilnej zawartości substancji czynnej w trakcie całego okresu ważności leku oraz możliwości precyzyjnego dawkowania produktu.

Zobacz:

Tarczyca jest gruczołem o ogromnym znaczeniu dla zdrowia ogólnego. Nic zatem dziwnego, że jej leczenie u pacjentów budzi spore emocje:

Czego dokładnie dotyczy zmiana?

W celu poprawienia stabilności substancji czynnej w tabletkach ze składu preparatu Euthyrox N usunięto laktozę i zastąpiono ją substancjami pomocniczymi mannitolem i kwasem cytrynowym. Korzystnym efektem tej modyfikacji jest zmniejszenie zmienności zawartości substancji czynnej w produkcie z wcześniejszego zakresu 90-110 procent do 95-105 procent, przy jednoczesnym zachowaniu trzyletniego okresu ważności leku - zapewniają specjaliści z PTE i PTT.

Po co w ogóle laktoza w lekach?

- Laktoza nie jest substancją leczącą, tylko wypełniającą lek. Dzięki niej można sformułować lek w postaci tabletki. Nadaje ona odpowiednią strukturę i kształt. Istnieją już jej zastępniki, ale laktoza jest substancją sprawdzoną i dlatego pewnie firmy farmaceutyczne niechętnie od niej odchodzą - tłumaczy dr Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.(3)

Uzyskano więc produkt, który niczego ważnego nie stracił. Powstał natomiast lek bardziej stabilny, co powinno mieć korzystny wpływ na przebieg leczenia. Ma to niezwykle istotne znaczenie zwłaszcza w grupach wysokiego ryzyka, takich jak kobiety w ciąży, dzieci i młodzież i osoby w podeszłym wieku. Podobnie jak w przypadku preparatu o poprzednim składzie zaleca się obserwację pacjentów podczas ustalania dawkowania zwłaszcza u chorych z grupy wysokiego ryzyka, aby zapewnić równowagę stężeń hormonów tarczycy.

Zalecenia po przejściu na nową formę leku

Ważną informacją z praktycznego punktu widzenia jest to, że substancja czynna, postać farmaceutyczna, a także okres trwałości wynoszący trzy lata oraz dostępne wartości dawek pozostały niezmienione. 

Specjaliści zalecają lekarzom, by w ramach prowadzonego leczenia poinformowali pacjentów o przechodzeniu na nowy preparat i kontrolowali u nich stężenie TSH (tyreotropiny) zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, czyli co 6-12 miesięcy lub kiedy zaobserwowano u pacjenta niepokojące objawy.

Przypisy:

 1. Polskie Towarzystwo Tyreologiczne zajmuje się krzewieniem aktualnej szeroko pojętej wiedzy o czynności i strukturze tarczycy wśród lekarzy, biologów, biochemików i farmaceutów oraz wszystkich osób zainteresowanych. Współpracuje w tym zakresie z Polską Akademia Nauk, Polską Akademią Umiejętności, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelniami i instytucjami medycznymi.
 2. Stanowisko Ekspertów dotyczące wprowadzenia nowej formuły produktu leczniczego Euthyrox ® N, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne, data dostępu 05.09.19
 3. Za: Ewa Tomkowska, Nietolerancja laktozy. Czy w lekach musi być laktoza?, Tylko Zdrowie, www.wyborcza.pl, 23 kwietnia 2018
Więcej o:
Komentarze (34)
Euthyrox zmienił skład. Kolejny problem dla pacjentów?
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 56 razy 48

  Ostatnio szukałem tego dziadostwa, oczywiście nigdzie nie było. Ale pan minister wsadził łeb do telewizora i powiedział, że specjalnie dla mnie uruchomił specjalny portal, z którego się dowiem gdzie to mogę kupić. No więc zacząłem szukać i znalazłem w aptekach, w których - jak się okazało - wcale go nie ma, a po kilku dniach przypadkiem znalazłem w aptece, w której - jak podał portal - leku nie ma. Zatem mam prośbę do pana ministra: puknij pan się w głowę i oddawaj kasę za paliwo.
  Tylko nie na Caritas.

 • jacutin

  Oceniono 16 razy 16

  Nie ma takiego slowa "zastępniki". Są za to "zamienniki". Ja pier...e, kto piszw te teksty.

 • maks1956

  Oceniono 22 razy 14

  a po wyborach w ogóle zabraknie leków jak wygra PiS będziemy umierać

 • justas32

  Oceniono 23 razy 13

  Zagraniczne koncerny chcą wymordować Polaków - pomyślał pisowiec - idę głosować na Jarosława ...

 • peppers01

  Oceniono 25 razy 11

  Nie za bardzo zrozumiałem. Skoro zmieniono skład (nieważne czy chodzi o substancję czynną czy jedynie `wypełniacz`) to jest to już całkiem nowy lek i jako powinien przejść proces rejestracji aby następnie zostać dopuszczonym do obrotu pod nową nazwą handlową.
  Przecież dokładnie na tym opiera się cały rynek leków generycznych (dla tych mniej obeznanych w temacie- `zamienników`). Leki te zawierają tą samą substancję czynną ale nieco inny skład masy wypełniaiącej lub nieco inną formę kształt tabletki.

 • gramaar

  Oceniono 24 razy 10

  I ani słowa o działaniach niepożądanych?? We Francji pacjenci od dwóch lat protestują przeciwko nowej formule, która powoduje skurcze, zaburzenia wzroku, pamięci itd... Tamtejsze władze nakazały powrót do starej formuły.

 • Trele Morele

  Oceniono 20 razy 8

  Na zachodzie dużo ludzi ma problemy z levotyroxina z mannitolem i odmawia brania konkretnej marki ktora ma ten wypełniacZ..

  Ale w polsce będą Ci wciskac "uspokajamy" zamiast dac wybór pacjentom z jakimi wypelniaczami będą kupować leki.

  Z jakiegoś powodu były braki levotyroxyny ostatnio. Teraz wiemy że podmieniali skład.

 • adlerpl

  Oceniono 7 razy 7

  "France brings back a phased-out drug after patients rebel against its replacement"
  www.sciencemag.org/news/2017/09/france-brings-back-phased-out-drug-after-patients-rebel-against-its-replacement

  Artykuł z 2017 roku. Po sześciu miesiącach od wprowadzenia Euthyroxu z mannitolem i wielu skargach o skutkach ubocznych (hair loss, weight gain, extreme fatigue, headaches, diarrhea, and heightened heart rates), producent z powrotem wprowadził lek z laktozą.
  Po dwóch latach wciskają to nam.

 • rikol

  Oceniono 4 razy 4

  We francji wprowadzenie nowego składu wywołało wielki skandal sanitarny bo wiele osób miało bardzo złe samopoczucie. Wysłano policję, żeby przeszukać laboratoria. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Dziś pacjenci francuscy importują niemiecki euthyrox. Ciekawe, czy w Niemczech też zostanie zmieniony skład.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX