Sztuczna inteligencja pomoże wcześnie wykryć problemy z sercem

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji, sprzężonej z elektrokardiogramem, Amerykanom udało się zidentyfikować wczesne oznaki zaburzeń w pracy serca. Arytmie, w tym migotania przedsionków serca, są trudno wykrywalne. Może to zmienić program komputerowy.
Zobacz wideo

Migotanie przedsionków często przebiega w ukryciu

Migotanie przedsionków to zaburzenie pracy serca, objawiające się nieregularnymi, bardzo szybkimi skurczami przedsionków. Zwykle objawia się kołataniem serca, odczuwanym jako "trzepotanie", któremu towarzyszy znacznie przyspieszony puls, nawet powyżej 100 uderzeń na minutę. Chory może odczuwać duszności, nadmierne zmęczenie, a także ból w klatce piersiowej. Do tych objawów dołączają zawroty głowy, a nawet omdlenia. W wyniku nierównomiernej pracy serca dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi i niewydolności serca, a zaburzenia w krążeniu krwi powodują niedotlenienie organizmu, w tym mózgu. Częstym powikłaniem jest także niedokrwienny udar mózgu oraz dalsze pogarszanie się stanu serca i niebezpieczeństwo zawału. Jeśli chory nie uzyska na czas pomocy, grozi mu śmierć.

Migotanie przedsionków może przebiegać bez widocznych objawów i dlatego tak trudno go wykryć bez specjalistycznych badań. Zwykle EKG pozwala na zdiagnozowanie arytmii, niemniej jednak w niektórych przypadkach konieczne jest nawet kilkutygodniowe monitorowanie akcji serca. Badania są więc długotrwałe i dość kosztowne.

Sztuczna inteligencja pomaga przewidzieć problemy z sercem

Naukowcy z Mayo Clinic w USA postanowili znaleźć alternatywne metody wykrywania zaburzeń w pracy serca i wykorzystali do tego sztuczną inteligencję. Migotanie przedsionków diagnozowane jest w trakcie wykonywania elektrokardiogramu. Jednak zdarza się, że tego typu badania nie wykrywają żadnych nietypowych rytmów serca i lekarze zalecają wtedy dłuższe monitorowanie akcji serca. To oznacza, że odsuwa się w czasie także wdrożenie odpowiedniego leczenia i wzrasta ryzyko niedotlenienia oraz zatorów.

Natomiast gdy migotanie przedsionków ustaje i nie ma innych objawów, trudno jest właściwie zdiagnozować chorobę. Jednak każda arytmia pozostawia subtelne ślady w sercu. Aby je znaleźć, użyto sztucznej inteligencji.

Do modelowania komputerowego wykorzystano wyniki badań niemal 181 tysięcy chorych. Były to wyniki testów EKG pacjentów z lat 1993-2017. Symulacje komputerowe pozwoliły zidentyfikować nawet niewielkie oznaki pogarszającej się pracy serca, a więc znaleziono coś w rodzaju systemu wczesnego ostrzegania. Twórcy tej metody nie są jeszcze do końca z niej zadowoleni. Niemniej jednak mają nadzieję, że dzięki wykorzystaniu odpowiednich algorytmów uda się przewidywać zagrożenie migotaniem przedsionków i udzielać chorym pomocy medycznej na tyle wcześnie, aby zapobiec powikłaniom, a nawet uratować im życie.

Źródło: BBC, The Lancet

Więcej o: