Kość klinowa - gdzie się znajduje, jakie pełni funkcje, co może oznaczać jej ból?

Kość klinowa jest jedną z kości czaszki pełniących bardzo ważne funkcje. Wewnątrz tej kości znajdują się puste przestrzenie zwane zatokami, a dodatkowo stanowi ona ochronę kluczowych części mózgu i jest rusztowaniem dla naczyń krwionośnych oraz nerwowych. Jak zbudowana jest kość klinowa? Co może oznaczać ból w okolicach tej kości i jak się go leczy?

Kość klinowa –  z czego się składa

Kość klinowa złożona jest z trzech części:




  • Trzonu





  • Skrzydeł (mniejszych i większych)





  • Wyrostków skrzydłowatych.


Kość ta jest położona pomiędzy innymi kośćmi czaszki, a swoim kształtem przypomina rozłożone skrzydła motyla. W przedniej części kość klinowa łączy się z kośćmi twarzy oraz kością czołową, natomiast w tylnej łączy się z kością potyliczną. Wraz z kością potyliczną kość klinowa tworzy podstawę czaszki. Co ciekawe, połączenie z kością potyliczną nie ma charakteru stałego kościozrostu, tak jak w przypadku połączenia kości klinowej z innymi kośćmi, ale kości te są połączone przez chrząstkozrost klinowo-potyliczny.

Kość klinowa pełni bardzo ważną rolę. Stanowi ona rusztowanie struktur membranowych, krwionośnych oraz nerwowych mózgoczaszki. Poza tym, w okolicach kości klinowej struktury te się krzyżują. Dodatkowo kość klinowa stanowi ochronę dla tak zwanego siodła tureckiego, czyli części układu neuroendokrynnego, w którym usytuowana jest przysadka mózgowa. Wewnątrz trzonu tej kości znajdują się z kolei puste przestrzenie wyściełane błoną śluzową. Są to tak zwane zatoki klinowe, która łączą się z jamą nosową oraz zatokami jamy nosowej. Zatoki pełnią kilka ważnych funkcji:izolują podstawę czaszki przed niekorzystnymi temperaturami, nawilżają i ogrzewają powietrze wdychane przez nos,uczestniczą w wyrównywaniu ciśnień,częściowo absorbują drgania głosu człowieka.

Kość klinowa ból - co może oznaczać?

Ból w okolicach kości klinowej jest najczęściej związany z infekcjami zatok klinowych. Pojawiają się one niezwykle rzadko, ponieważ zatoki klinowe zlokalizowane są dość głęboko, przez co nie mają do nich bezpośredniego dostępu drobnoustroje, bakterie oraz alergeny. Dodatkowo, barierę ochronną stanowią mniejsze zatoki oraz liczne jamy, w których znajduje się śluz. Infekcje zatok mogą powodować nie tylko ból, ale również inne nieprzyjemne objawy, zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Najczęstsze objawy zapalenia zatok klinowych to:

  • Ból głowy w okolicy oczu (nasila się podczas pochylania i może promieniować w kierunku potylicy i szczytowej części głowy)
  • Opuchlizna i cienie pod oczami
  • Obecność gęstej wydzieliny na tylnej ścianie gardła
  • Uczucie zmęczenia, osłabienia
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Mdłości
  • Problemy z widzeniem.

Na zapalenie zatok szczególnie narażone są osoby, u których występują polipy zatok nosowych, mają nieprawidłową budowę struktur wewnętrznych nosa, cierpią na muskowiscydozę lub mają przerośnięte migdałki. Zapalenie zatok klinowych często występuje również na skutek rozwoju zapalenia sąsiadujących zatok.
Ból kości klinowej może występować również na skutek mechanicznego urazu. Do urazu tego typu dochodzi najczęściej podczas wypadków komunikacyjnych albo upadku z pewnej wysokości. Podczas takiego wypadku w pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzenia zatok. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż mechaniczne uszkodzenie zatok stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Kość klinowa zatoki - powikłania zapalenia

Objawów zapalenia zatok klinowych w żadnym przypadku nie należy zaniedbywać. Nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do poważnych komplikacji, do których należą między innymi:

Zapalenie zatok – leczenie

W przypadku stwierdzenia zapalenia zatok należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Terapia opiera się na podawaniu antybiotyków oraz środków działających przeciwzapalnie. Zazwyczaj konieczne jest również stosowanie leków o działaniu przeciwbólowym. W niektórych przypadkach niezbędne może się okazać leczenie operacyjne. Zabieg ma na celu głównie oczyszczenie zatok klinowych. Jeżeli zapalenie zatok pojawia się często i jest spowodowane nieprawidłową budową wewnętrznych struktur nosa, przeprowadza się korektę przegrody nosowej. U pacjentów, u których doszło do uszkodzenia kości klinowej wykonuje się jej rekonstrukcję.

Więcej o: