Ko¶æ klinowa - gdzie siê znajduje, jakie pe³ni funkcje, co mo¿e oznaczaæ jej ból?


Ko¶æ klinowa jest jedn± z ko¶ci czaszki pe³ni±cych bardzo wa¿ne funkcje. Wewn±trz tej ko¶ci znajduj± siê puste przestrzenie zwane zatokami, a dodatkowo stanowi ona ochronê kluczowych czê¶ci mózgu i jest rusztowaniem dla naczyñ krwiono¶nych oraz nerwowych. Jak zbudowana jest ko¶æ klinowa? Co mo¿e oznaczaæ ból w okolicach tej ko¶ci i jak siê go leczy?

Ko¶æ klinowa –  z czego siê sk³ada

Ko¶æ klinowa z³o¿ona jest z trzech czê¶ci:




  • Trzonu





  • Skrzyde³ (mniejszych i wiêkszych)





  • Wyrostków skrzyd³owatych.


Ko¶æ ta jest po³o¿ona pomiêdzy innymi ko¶æmi czaszki, a swoim kszta³tem przypomina roz³o¿one skrzyd³a motyla. W przedniej czê¶ci ko¶æ klinowa ³±czy siê z ko¶æmi twarzy oraz ko¶ci± czo³ow±, natomiast w tylnej ³±czy siê z ko¶ci± potyliczn±. Wraz z ko¶ci± potyliczn± ko¶æ klinowa tworzy podstawê czaszki. Co ciekawe, po³±czenie z ko¶ci± potyliczn± nie ma charakteru sta³ego ko¶ciozrostu, tak jak w przypadku po³±czenia ko¶ci klinowej z innymi ko¶æmi, ale ko¶ci te s± po³±czone przez chrz±stkozrost klinowo-potyliczny.

Ko¶æ klinowa pe³ni bardzo wa¿n± rolê. Stanowi ona rusztowanie struktur membranowych, krwiono¶nych oraz nerwowych mózgoczaszki. Poza tym, w okolicach ko¶ci klinowej struktury te siê krzy¿uj±. Dodatkowo ko¶æ klinowa stanowi ochronê dla tak zwanego siod³a tureckiego, czyli czê¶ci uk³adu neuroendokrynnego, w którym usytuowana jest przysadka mózgowa. Wewn±trz trzonu tej ko¶ci znajduj± siê z kolei puste przestrzenie wy¶cie³ane b³on± ¶luzow±. S± to tak zwane zatoki klinowe, która ³±cz± siê z jam± nosow± oraz zatokami jamy nosowej. Zatoki pe³ni± kilka wa¿nych funkcji:izoluj± podstawê czaszki przed niekorzystnymi temperaturami, nawil¿aj± i ogrzewaj± powietrze wdychane przez nos,uczestnicz± w wyrównywaniu ci¶nieñ,czê¶ciowo absorbuj± drgania g³osu cz³owieka.

Ko¶æ klinowa ból - co mo¿e oznaczaæ?

Ból w okolicach ko¶ci klinowej jest najczê¶ciej zwi±zany z infekcjami zatok klinowych. Pojawiaj± siê one niezwykle rzadko, poniewa¿ zatoki klinowe zlokalizowane s± do¶æ g³êboko, przez co nie maj± do nich bezpo¶redniego dostêpu drobnoustroje, bakterie oraz alergeny. Dodatkowo, barierê ochronn± stanowi± mniejsze zatoki oraz liczne jamy, w których znajduje siê ¶luz. Infekcje zatok mog± powodowaæ nie tylko ból, ale równie¿ inne nieprzyjemne objawy, zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Najczêstsze objawy zapalenia zatok klinowych to:

  • Ból g³owy w okolicy oczu (nasila siê podczas pochylania i mo¿e promieniowaæ w kierunku potylicy i szczytowej czê¶ci g³owy)
  • Opuchlizna i cienie pod oczami
  • Obecno¶æ gêstej wydzieliny na tylnej ¶cianie gard³a
  • Uczucie zmêczenia, os³abienia
  • Podwy¿szona temperatura cia³a
  • Md³o¶ci
  • Problemy z widzeniem.

Na zapalenie zatok szczególnie nara¿one s± osoby, u których wystêpuj± polipy zatok nosowych, maj± nieprawid³ow± budowê struktur wewnêtrznych nosa, cierpi± na muskowiscydozê lub maj± przero¶niête migda³ki. Zapalenie zatok klinowych czêsto wystêpuje równie¿ na skutek rozwoju zapalenia s±siaduj±cych zatok.
Ból ko¶ci klinowej mo¿e wystêpowaæ równie¿ na skutek mechanicznego urazu. Do urazu tego typu dochodzi najczê¶ciej podczas wypadków komunikacyjnych albo upadku z pewnej wysoko¶ci. Podczas takiego wypadku w pierwszej kolejno¶ci dochodzi do uszkodzenia zatok. W takim przypadku nale¿y niezw³ocznie zg³osiæ siê do lekarza, gdy¿ mechaniczne uszkodzenie zatok stanowi bezpo¶rednie zagro¿enie dla ¿ycia.

Ko¶æ klinowa zatoki - powik³ania zapalenia

Objawów zapalenia zatok klinowych w ¿adnym przypadku nie nale¿y zaniedbywaæ. Nieleczone zapalenie zatok mo¿e prowadziæ do powa¿nych komplikacji, do których nale¿± miêdzy innymi:

Zapalenie zatok – leczenie

W przypadku stwierdzenia zapalenia zatok nale¿y jak najszybciej rozpocz±æ leczenie. Terapia opiera siê na podawaniu antybiotyków oraz ¶rodków dzia³aj±cych przeciwzapalnie. Zazwyczaj konieczne jest równie¿ stosowanie leków o dzia³aniu przeciwbólowym. W niektórych przypadkach niezbêdne mo¿e siê okazaæ leczenie operacyjne. Zabieg ma na celu g³ównie oczyszczenie zatok klinowych. Je¿eli zapalenie zatok pojawia siê czêsto i jest spowodowane nieprawid³ow± budow± wewnêtrznych struktur nosa, przeprowadza siê korektê przegrody nosowej. U pacjentów, u których dosz³o do uszkodzenia ko¶ci klinowej wykonuje siê jej rekonstrukcjê.