Lędźwie - czym są, co może być przyczyną ich bólu i jak sobie z nim radzić?

Mianem lędźwi określa się dolną część pleców, czyli obszar położony między miednicą a żebrami. Ból lędźwi to niezwykle powszechna przypadłość, która dotyka wielu osób. Dolegliwości bólowe mogą mieć różne przyczyny, od tak prozaicznych jak nieprawidłowa postawa ciała, po bardziej złożone, związane z różnymi schorzeniami. Jakie są możliwe przyczyny bólu lędźwi? Jak sobie z nim radzić i kiedy należy udać się do lekarza?

Lędźwie - anatomia

Lędźwiami nazywa się dolną część pleców, na którą składa się lędźwiowy odcinek kręgosłupa oraz otaczające go mięśnie. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z pięciu kręgów. Są one wygięte tworząc naturalną, fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa, która nazywana jest lordozą lędźwiową. Podstawowym mięśniem w tym obszarze ciała jest mięsień czworoboczny lędźwi. Jest on zlokalizowany na tylnej ścianie brzucha i występuje po dwóch stronach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mięsień ten jest odpowiedzialny za ustalanie pozycji dolnego fragmentu kręgosłupa.

Zobacz wideo

Ból lędźwi - przyczyny

Ból lędźwi to przypadłość, która dotyka wielu osób. Jeżeli ból jest przewlekły i silny nie należy go bagatelizować i warto udać się na wizytę do lekarza. Specjalista powinien zlecić odpowiednie badania i ustalić przyczynę problemu, co umożliwi podjęcie odpowiedniego leczenia. Przyczyny bólu tego typu mogą być różne. Najbardziej powszechną przyczyną jest siedzący tryb życia, który powoduje nieprawidłową postawę ciała i wystąpienie dolegliwości bólowych. Problem potęguje się za sprawą małej ilości ruchu, co prowadzi między innymi do osłabienia mięśni podtrzymujących kręgosłup i zapewniających prawidłową postawę ciała. Jeżeli ból lędźwi ma właśnie taką przyczynę, warto zadbać o prawidłową pozycję ciała podczas siedzenia oraz unikać garbienia się. Należy również zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Innymi możliwymi przyczynami bólu w okolicy lędźwiowej są między innymi:

Często ból lędźwi pojawia się w przebiegu chorób nerek, na przykład kamicy nerkowej, a także chorób układu moczowo-płciowego. Czasami ból tego typu ma charakter nieswoisty i nie można jednoznacznie określić jego przyczyny. Podstawą diagnostyki jest dokładny wywiad lekarski, podczas którego specjalista może stwierdzić, w jakich sytuacjach pojawia się ból, jak często występuje oraz jakie jest jego nasilenie. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, na przykład rezonansu magnetycznego albo tomografii komputerowej.

Bóle lędźwi - sposoby leczenia

Na szczęście istnieją sposoby zapobiegania oraz łagodzenia dolegliwości bólowych tego typu. Podstawą powinna być rehabilitacja, która ma na celu wzmocnienie mięśni, zredukowanie napięcia oraz wyrobienie nawyku przybierania prawidłowej postawy ciała. W przypadku silnego bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, czasami zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Terapię warto wspomagać różnymi sposobami, wśród których są między innymi:

  • Masaż na lędźwie - może uśmierzyć ból, jednak musi być wykonywany przez osobę o odpowiednich kompetencjach. Poza tym, przed masażem konieczne jest ustalenie przyczyny problemu, gdyż w niektórych przypadkach masaż może jedynie zaszkodzić i pogorszyć sytuację pacjenta zamiast mu pomóc.
  • Pas ortopedyczny na lędźwie - jest to pas, który stabilizuje dolny odcinek kręgosłupa, a także wymusza przyjmowanie prawidłowej postawy ciała. Regularne noszenie takiego pasa (najlepiej połączone z rehabilitacją) wpływa na wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego oraz wyrobienie prawidłowych nawyków. Używanie pasa jest polecane szczególnie osobom, które dużo siedzą, a także często dźwigają ciężkie przedmioty - w takim przypadku pas wymusi przyjmowanie prawidłowej pozycji oraz zapobiegnie powstawaniu urazów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pasów na lędźwie, a przez wyborem któregokolwiek z nich warto skonsultować się z lekarzem ortopedą.
  • Podkładka pod lędźwie do samochodu – ma za zadanie poprawianie pozycji ciała oraz odciążanie dolnego odcinka kręgosłupa podczas długiej podróży samochodem. Podkładka powinna być odpowiednio wyprofilowana, tak aby zapewniała podparcie plecom w odpowiednich obszarach. W sklepach dostępne są różne modele takich podkładek, niektóre z nich podpierają dolną część kręgosłupa, a inne stanowią nakładkę na cały fotel i podpierają plecy na całej długości.
Więcej o: