Lędźwiami nazywa się dolną część pleców, na którą składa się lędźwiowy odcinek kręgosłupa oraz otaczające go mięśnie. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z pięciu kręgów. Są one wygięte tworząc naturalną, fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa, która nazywana jest lordozą lędźwiową. Podstawowym mięśniem w tym obszarze ciała jest mięsień czworoboczny lędźwi. Jest on zlokalizowany na tylnej ścianie brzucha i występuje po dwóch stronach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mięsień ten jest odpowiedzialny za ustalanie pozycji dolnego fragmentu kręgosłupa.
Ból lędźwi to przypadłość, która dotyka wielu osób. Jeżeli ból jest przewlekły i silny nie należy go bagatelizować i warto udać się na wizytę do lekarza. Specjalista powinien zlecić odpowiednie badania i ustalić przyczynę problemu, co umożliwi podjęcie odpowiedniego leczenia. Przyczyny bólu tego typu mogą być różne. Najbardziej powszechną przyczyną jest siedzący tryb życia, który powoduje nieprawidłową postawę ciała i wystąpienie dolegliwości bólowych. Problem potęguje się za sprawą małej ilości ruchu, co prowadzi między innymi do osłabienia mięśni podtrzymujących kręgosłup i zapewniających prawidłową postawę ciała. Jeżeli ból lędźwi ma właśnie taką przyczynę, warto zadbać o prawidłową pozycję ciała podczas siedzenia oraz unikać garbienia się. Należy również zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Innymi możliwymi przyczynami bólu w okolicy lędźwiowej są między innymi:
Często ból lędźwi pojawia się w przebiegu chorób nerek, na przykład kamicy nerkowej, a także chorób układu moczowo-płciowego. Czasami ból tego typu ma charakter nieswoisty i nie można jednoznacznie określić jego przyczyny. Podstawą diagnostyki jest dokładny wywiad lekarski, podczas którego specjalista może stwierdzić, w jakich sytuacjach pojawia się ból, jak często występuje oraz jakie jest jego nasilenie. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, na przykład rezonansu magnetycznego albo tomografii komputerowej.
Na szczęście istnieją sposoby zapobiegania oraz łagodzenia dolegliwości bólowych tego typu. Podstawą powinna być rehabilitacja, która ma na celu wzmocnienie mięśni, zredukowanie napięcia oraz wyrobienie nawyku przybierania prawidłowej postawy ciała. W przypadku silnego bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, czasami zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych, na przykład niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Terapię warto wspomagać różnymi sposobami, wśród których są między innymi: