Przed procedurami znieczulającymi podaje się pacjentom dodatkowo leki uspokajające, które pomagają w przygotowaniu do zabiegu, a także redukują pozabiegowe komplikacje. Gdy pacjent zachowuje spokój, jego organizm łatwiej radzi sobie z bólem pooperacyjnym i szybciej dochodzi do siebie po zabiegu. A gdyby tak, zamiast wstrzykiwać pacjentowi środek uspokajający, pozwolić mu się zrelaksować przy muzyce? Czy muzyka relaksacyjna może być alternatywą dla środka uspokajającego?
Odpowiedź na to pytanie dają badacze z University of Pennsylvania School of Medicine. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Regional Anesthesia & Pain Medicine w połowie lipca br. Przy ortopedycznych zabiegach ambulatoryjnych, takich jak artroskopia kolan lub bioder, operacje łokcia itp., znieczula się określony fragment ciała poprzez blokowanie nerwów obwodowych. Ta procedura wykonywana jest z użyciem USG, ponieważ wymaga dużej precyzji. Przed zabiegiem znieczulającym pacjentowi podawany jest lek uspokajający. W tym przypadku stosuje się dożylnie lek o nazwie midazolam. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ lek powoduje skutki uboczne. Może się zdarzyć, że chory będzie miał problemy z oddychaniem. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy muzyka relaksacyjne może zastąpić zastrzyk.
Do eksperymentu wybrano utwór "Weightless" zespołu Marconi Union, powstały we współpracy z terapeutami. Jest to starannie zaaranżowany, harmonijny utwór o długości ośmiu minut i został przygotowany specjalnie z myślą o uspokojeniu słuchacza. W badaniu wzięło udział 157 osób, które oczekiwały na ortopedyczny zabieg. Pacjenci zostali podzieleni losowo na dwie grupy, z których jedna otrzymała lek, a druga nałożyła słuchawki na uszy. Potem naukowcy oceniali poziom lęku w obu grupach.
Okazało się, że muzyka zadziałała podobnie jak lek uspokajający, obie grupy czuły się dobrze i nie okazywały niepokoju przed zabiegiem.
Jedna z autorek badania, Veena Graff, poinformowała, że w uniwersyteckim centrum chirurgicznym już proponuje się pacjentom muzykę zamiast zastrzyku. Badacze przygotowali jednorazowe słuchawki z nagraniem i mają nadzieję, że ich "alternatywny" lek przeciwbólowy pomoże pacjentom skutecznie zrelaksować się w okresie okołooperacyjnym.
Nie tylko muzyka potrafi łagodzić ból. Czy wiedzieliście, że takie właściwości ma również cytryna?
Źródło: Penn Medicine News