Czternastolatek przez około miesiąc odczuwał ból podczas żucia i otwierania ust. Poszedł więc z rodzicami na pogotowie, gdzie okazało się, że ma odłamek szkła w szczęce. Ten nietypowy przypadek został opisany w "The Journal of Emergency Medicine".
Chłopiec powiedział lekarzom, że około cztery tygodnie wcześniej zemdlał i uderzył twarzą w szybę. W wyniku tego wypadku udał się do innego szpitala, w którym lekarze zszyli centymetr rany na policzku i odsączyli krew z krwiaka, który znajdował się na jego twarzy. Przeoczyli jednak coś ważnego.
Kiedy lekarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sewilii wykonali pacjentowi prześwietlenie rentgenowskie, okazało się, że na lewej stronie twarzy, w szczęce, znajduje się prostokątny obiekt o długości około trzech i pół centymetra, w kształcie "ostrza noża” i jest ukryty za kośćmi policzkowymi chłopca.
Lekarze stwierdzili, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Według nich, obszar, w którym znajdowało się szkło, jest dobrze chroniony przez kość policzkową. Chłopiec przeszedł operację, podczas której usunięto mu szkło ze szczęki. Po zabiegu nastolatek mógł znowu swobodnie poruszać ustami. Po sześciu miesiącach obserwacji nie stwierdzono żadnych komplikacji.
Przedmiot wbity w ciało - co robić?
Zdarza się, że ciało obce wbije się w ciało. W takiej sytuacji należy upewnić się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 albo wskazać osobę, która mogłaby to zrobić. Kolejnym krokiem jest powstrzymanie krwawienia i uspokojenie poszkodowanego, tak aby starał się nie ruszać.
Nie wolno samodzielnie wyciągać wbitego elementu - to może doprowadzić do krwotoku. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy ustabilizować ciało obce (np. układając odpowiednio rolki bandaża i przymocowując je do kończyny, tak by przedmiot nie przemieszczał się w ranie).