Miał odłamek szkła w szczęce. Dowiedział się o tym dopiero po miesiącu odczuwania bólu

Czternastoletni chłopiec z Hiszpanii zemdlał i wpadł na szybę. Przez cztery tygodnie po tym zdarzeniu odczuwał ból podczas otwierania ust. Na pogotowiu dowiedział się, że ma w twarzy kawałek szkła.
Zobacz wideo

Czternastolatek przez około miesiąc odczuwał ból podczas żucia i otwierania ust. Poszedł więc z rodzicami na pogotowie, gdzie okazało się, że ma odłamek szkła w szczęce. Ten nietypowy przypadek został opisany w "The Journal of Emergency Medicine".

Chłopiec powiedział lekarzom, że około cztery tygodnie wcześniej zemdlał i uderzył twarzą w szybę. W wyniku tego wypadku udał się do innego szpitala, w którym lekarze zszyli centymetr rany na policzku i odsączyli krew z krwiaka, który znajdował się na jego twarzy. Przeoczyli jednak coś ważnego.

Kiedy lekarze ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sewilii wykonali pacjentowi prześwietlenie rentgenowskie, okazało się, że na lewej stronie twarzy, w szczęce, znajduje się prostokątny obiekt o długości około trzech i pół centymetraw kształcie "ostrza noża” i jest ukryty za kośćmi policzkowymi chłopca. 

Lekarze stwierdzili, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Według nich, obszar, w którym znajdowało się szkło, jest dobrze chroniony przez kość policzkową. Chłopiec przeszedł operację, podczas której usunięto mu szkło ze szczęki. Po zabiegu nastolatek mógł znowu swobodnie poruszać ustami. Po sześciu miesiącach obserwacji nie stwierdzono żadnych komplikacji. 

Przedmiot wbity w ciało - co robić?

Zdarza się, że ciało obce wbije się w ciało. W takiej sytuacji należy upewnić się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 albo wskazać osobę, która mogłaby to zrobić. Kolejnym krokiem jest powstrzymanie krwawienia i uspokojenie poszkodowanego, tak aby starał się nie ruszać.

Nie wolno samodzielnie wyciągać wbitego elementu - to może doprowadzić do krwotoku. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy ustabilizować ciało obce (np. układając odpowiednio rolki bandaża i przymocowując je do kończyny, tak by przedmiot nie przemieszczał się w ranie). 

Więcej o:
Komentarze (17)
Miał odłamek szkła w szczęce. Dowiedział się o tym dopiero po miesiącu odczuwania bólu
Zaloguj się
 • dlugi48

  Oceniono 18 razy 14

  Co wy tu pokazujcie zdjęcie jakiejś czaszki od czapy, nie mające nic wspólnego z artykułem?

 • rodrigezoo

  Oceniono 3 razy 3

  W szczęce mam kawałek złamanej igły , dowiedziałam się dopiero po kilkudziesięciu latach robiąc prześwietlenie . Przypuszczam, że lekarka , robiąc znieczulenie, zostawiła mi to, bo zgadza się z miejscem , w którym wyrwała mi ząb... Moja dentystka nie mogła się nadziwić, pytała, czy miałam wypadek itd... Tak, wypadek przy pracy starej dentystki, która w dodatku nie powiedziałą nic o tym mojej mamie...

 • darek334

  Oceniono 3 razy 3

  Jak wogóle znaleźć odłamek szkła. Mam podejrzenie że chodze z takim wbitym w okolicy piszczela ?

 • gragi_tara

  Oceniono 2 razy 2

  Duża próchnica widoczna na tym zdjęciu w górnej, lewej szóstce, pod starym wypełnieniem:)

 • elazurek75

  Oceniono 2 razy 2

  Moje dziecko (nastolatek) w lesie wbiło sobie kawałek gałęzi. Nic nie powiedział, dopiero jak rana była już ogromna, to wtedy się obudził- skończyło się u chirurga. Po roku rana mu się odnowiła, bo najwidoczniej jeszcze coś zostało. A teraz jest już ok.

 • jan.ma

  Oceniono 1 raz 1

  A więc gdzie to ciało - w szcżęce czy na twarzy? PO CO dołącza sie zdjęcie rtg (pantomografia szczęki) skoro szkło nie jest widoczne na zdjęciach rtg i w tym przypadku na pewno nie było robione. GW coraz bardziej ogłupia czytelników, pisząc czasem wierutne bzdury, pomijając już styl artykułów. A tak na marginesie. Wg autora w przypadku wbicia się w nasze ciało ciała obcego, to należy dzwonic na pogotowie. Własnie wbiłem sobie drzazgę (nie zdradze miejsca) czyli mam dzwonić, żeby usłyszec jak mnie opieprza operator i może jeszcze naśle na mnie policję, bo nadużywam jego i pogotowia cierpliwości!

 • aamalisz

  0

  i cztery 8mki do usuniecia :(

 • g2cos7alfa

  Oceniono 4 razy -4

  Szanowny Autorze
  Nie ma kości policzkowej!!!!!! Reszta bez komentarza

 • qcleszek1

  Oceniono 6 razy -4

  Nie zauważyli 3,5 CENTYMETROWEGO kawałka szkła ? Dla zobrazowanie to mniej więcej połowa palca wskazującego .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX