Mężczyzna skarżył się na ból oka. U okulisty okazało się, że ma w nim kleszcza

Kleszcze z roku na rok są coraz bardziej aktywne. Lekarze alarmują, aby po spacerach dokładnie sprawdzać całe ciało. Tego stawonoga można mieć nawet w oku, o czym przekonał się ostatnio pewien Amerykanin. Dopiero u okulisty mężczyzna dowiedział się, że to kleszcz jest przyczyną bólu jego oka.
Zobacz wideo

Prater, mieszkaniec Kentucky, poszedł do okulisty z powodu bólu oka. Na miejscu dowiedział się, że jego przyczyną jest kleszcz - informuje The Washington Post. Prater przyznał lokalnej prasie, że trochę się przestraszył, gdy usłyszał diagnozę.

Pochyliłem się, spojrzałem na lekarza i zapytałem go, czy żartuje. On odpowiedział: Nie, naprawdę masz tam kleszcza

- wspominał Prater. Mężczyzna zaczął odczuwać ból oka po tym, jak w ramach zlecenia od firmy elektrycznej usuwał drzewo z linii energetycznych.

Powiedział, że specjalista ds. bezpieczeństwa z jego firmy obejrzał oko i bezskutecznie próbował usunąć źródło podrażnienia. Prater nie chciał iść do lekarza i doszedł do wniosku, że w związku z tym, że ból jest znośny, może poczekać, aż sam zniknie. Problem się jednak utrzymywał, więc mężczyzna postanowił w końcu pójść do okulisty. 

Lekarz zastosował znieczulenie miejscowe i usunął pasożyta z gałki ocznej pacjenta. Mężczyzna dostał antybiotyki oraz krople do oczu i wrócił do domu. Teraz ostrzega innych, by byli ostrożni i starali się zapobiegać ukąszeniom kleszcza. 

Zobacz też: Dziewięciolatek słyszał w uchu brzęczenie. To kleszcz wbijał się w jego błonę bębenkową

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze ze skóry można usunąć samodzielnie pęsetą. Chwytamy jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągamy ku górze, następnie przemywamy miejsce środkiem do odkażania i dokładnie myjemy ręce. Ważne, by pamiętać o tym, że kleszcza nie należy niczym smarować. Podrażniony kleszcz reaguje, wymiotując tym, co ma w żołądku, jelitach i śliniankach, prosto do wnętrza naszego ciała, do naczynka krwionośnego, które akurat nadgryzł. To wtedy wpuszcza nam do krwi drobnoustroje i wirusy, które w sobie nosi.

Instrukcja usuwania kleszczy nie uwzględnia jednak takich sytuacji, jak ta w przypadku Amerykanina. Co w takim razie zrobić, gdy czujemy ból lub dyskomfort w oku i podejrzewamy, że mógłby znajdować się tam kleszcz? Należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który obejrzy miejsce, podejmie odpowiednie działania i być może zaleci przyjmowanie środków farmaceutycznych. 

Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcze przenoszą groźne choroby. Ich ukąszenia mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, w tym boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu. Kleszczy jest najwięcej w wilgotnych i ciepłych miejscach. Żyją w trawie, niskich zaroślach i liściach krzewów. Często znajdują się na obrzeżach lasów, łąk, polan, błoniach nad stawami i jeziorami. Wybierając się na spacer w takie okolice, warto założyć ubrania zakrywające ciało - bluzki i koszule z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty. Warto także spryskać się preparatami odstraszającymi kleszcze. 

Więcej o: