Saturacja krwi: czym jest, kiedy i dlaczego mierzy siê saturacjê krwi?
Saturacja krwi: czym jest?
Saturacja krwi to badanie poziomu nasycenia krwi gazami. Najczê¶ciej dokonuje siê badania nasycenia krwi têtniczej tlenem, a s³u¿y do tego pulsoksymetria. Wskazaniem do tego typu badania jest stan niewydolno¶ci oddechowej. Pulsoksymetria jest metod± przezskórnego, nieinwazyjnego oznaczania wysycenia krwi tlenem. Urz±dzenie, zwane pulsoksymetrem, bada tak¿e przy okazji têtno. Czytnik emituje fale o ró¿nych d³ugo¶ciach, a nastêpnie mierzy poch³anianie tych fal przez czerwone krwinki. Nastêpnie oznacza na tej podstawie wysycenie krwi tlenem. Badanie opiera siê na odmiennych w³a¶ciwo¶ciach hemoglobiny utlenowanej i odtlenowanej, które w odmienny sposób odbijaj± promienie czerwone i podczerwone, emitowane przez urz±dzenie. Samo badanie jest niezwykle proste. Na palec, skrzyde³ko nosa, ma³¿owinê uszn± lub czo³o zak³ada siê czujnik, mierz±cy stopieñ poch³aniania promieniowania, emitowanego przez nadajnik. Aby zbadaæ saturacjê krwi u niemowlaka pulsoksymetr zak³ada siê na stopê albo na nadgarstek.
Co oznacza saturacja krwi? Jest to wska¼nik, który pokazuje stopieñ niedotlenienia organizmu Wskazaniem do badania jest odczuwana przez pacjenta duszno¶æ, która powi±zana jest z innymi objawami, takimi jak np. sinica.
Saturacja krwi - kiedy wykonuje siê badanie?
Wskazania:
- zaburzenia oddychania
- choroby uk³adu oddechowego, w tym astma i przewlek³a obturacyjna choroba p³uc
- operacja oraz znieczulenie ogólne
- monitorowania wcze¶niaków i noworodków ze zbyt nisk± mas± urodzeniow± cia³a
- wentylacja jednego p³uca
- monitorowanie stanu pacjenta
- ¶pi±czka kliniczna
- bronchoskopia
- badanie wydolno¶ci w medycynie sportowej
Saturacja a ci¶nienie krwi czasem id± w parze, poniewa¿ niektóre aparaty do domowego pomiaru ci¶nienia têtniczego wyposa¿one s± tak¿e w opcjê pomiaru czêstotliwo¶ci rytmu serca oraz wysycenia krwi têtniczej tlenem.
Saturacja mieszanej krwi ¿ylnej
Badanie saturacji tlenem mieszanej krwi ¿ylnej dostarcza informacji o równowadze pomiêdzy poda¿± tlenu i zapotrzebowaniem na tlen. Norma wynosi od 60 do 80 procent. Czynniki wp³ywaj±ce na poda¿ i zapotrzebowanie na tlen: rzut serca, saturacja krwi têtniczej tlenem, ilo¶æ hemoglobiny i tkankowe zu¿ycie tlenu.
Niska saturacja krwi - przyczyny
W³a¶ciwy poziom saturacji krwi wynosi od 95 do 98 procent. Wy¿szy, powy¿ej 98 procent, towarzyszy tlenoterapii. Natomiast saturacja niska, poni¿ej 90 procent, ¶wiadczy o ciê¿kiej niewydolno¶ci oddechowej. Jest to stan, w którym dochodzi do zaburzeñ czynno¶ci uk³adu oddechowego, zmniejszenia siê wymiany gazowej w p³ucach i niedoboru tlenu w wyniku spadku ci¶nienia parcjalnego tlenu poni¿ej 60 mm Hg (8,0 kPa) lub wzrostu ci¶nienia dwutlenku wêgla powy¿ej 45 mm Hg (6,0 kPa). Przyczyn± mo¿e byæ ciê¿ka choroba p³uc, a tak¿e uszkodzenie o¶rodkowego uk³adu nerwowego lub zatrucie.
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
16 najlepszych pozycji seksualnych dla mê¿czyzn. Jego potrzeby na pierwszym miejscu, ale ona te¿ skorzysta
-
Tu rz±dzi ona, czyli 16 pozycji seksualnych, w których dominuje kobieta
-
Pozycje seksualne od ty³u. 25 propozycji, tak¿e dla niezdecydowanych
- Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?