Dlaczego kobiety, kiedy się starzeją, uprawiają coraz mniej seksu? Badacze je o to zapytali

Brak partnera lub zaburzenia seksualne u partnera to główne powody, dla których kobiety w starszym wieku rzadko uprawiają seks. Zaledwie 3 procent starszych kobiet deklaruje zadowolenie z uprawianego seksu. Słabe zdrowie małżonka lub własne, a także kłopoty w związku skutecznie obniżają libido. Kobiety powołują się także na obowiązki rodzinne, takie jak opieka nad wnukami.

Czy winna tylko menopauza?

Wraz z wiekiem kobiety uprawiają coraz mniej seksu. Do tej pory tłumaczono to zmianami fizjologicznymi, związanymi z menopauzą oraz z tymi po menopauzie. Jednak, gdy naukowcy bliżej przyjrzeli się problemowi, znaleźli także inne odpowiedzi na pytanie, co takiego się dzieje, że kobieta wraz z wiekiem przestaje uprawiać seks lub nie chce go już uprawiać, bo przestaje czerpać z niego przyjemność.

Spostrzeżenia naukowców opublikowało czasopismo "Menopause". Już wcześniej jednak stwierdzono, że 42 procent kobiet w trakcie menopauzy doświadcza różnych zaburzeń, związanych z życiem seksualnym, a po menopauzie, w ciągu kolejnych 8 lat, liczba ta wzrasta do 88 procent.

Zmiany fizjologiczne, takie jak suchość pochwy i obniżenie się poziomu estrogenów, nie wszystko przecież tłumaczą. Szersze badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z University of Sussex w Brighton, University College London oraz z University of New South Wales w Sydney. Ich odpowiedź brzmi: za ograniczenie życia seksualnego kobiet w późniejszym wieku odpowiadają przede wszystkim czynniki psychologiczne oraz społeczne, będące już poza ich kontrolą.

Wnioski wysnuto na podstawie danych uzyskanych od 4418 kobiet w wieku ok. 64 lat (średnia wieku zbadanych kobiet). Potwierdziło się przypuszczenie, że to głównie nie o przemiany fizjologiczne tutaj chodzi. Mimo, że 65 procent kobiet miało partnera życiowego, to jednak seks uprawiało zaledwie 22,5 procent. Wraz z upływem czasu kobiety stopniowo odchodziły od seksu, podając różne przyczyny.

Samotność, choroba partnera i kłopoty w związku

I tak, głównym powodem pozostaje brak partnera. W większości kobiety były bowiem wdowami, przywiązanymi do wspomnień o zmarłym partnerze. Drugim powodem, który podawały, były obowiązki rodzinne. Kobiety twierdziły, że czują, że to nie czas na romantyczne porywy, ponieważ muszą opiekować się wnukami.

Zobacz wideo

Ponadto kobiety wymieniały szereg innych przyczyn braku aktywności seksualnej. Były wśród nich: dysfunkcje seksualne u partnera i obniżenie się jego libido w związku z przechodzoną chorobą, a także własne kłopoty zdrowotne oraz objawy związane z menopauzą. Ponadto, niektóre przyjmowane leki obniżały ochotę na seks u kobiet i ich partnerów lub blokowały funkcje seksualne. Kobiety powoływały się na kłótnie i kłopoty w związkach, a także na trudności w organizowaniu seksu. Niebagatelną rolę pełni też obniżanie się poczucia własnej wartości wraz z procesem starzenia się oraz postępujący brak pewności siebie.

Źródło: MedicalNewsToday, Menopause - The Journal of The North American Menopause Society

Więcej o: