Naukowcy odkryli, że owady czują przewlekły ból. To może pomóc wyleczyć z niego ludzi

Owady odczuwają ból - o tym naukowcy wiedzą od kilkunastu lat. Ostatnio odkryli jednak, że doświadczają również bólu chronicznego. Badacze twierdzą, że ta wiadomość może pomóc w opracowaniu metod leczenia bólu przewlekłego u ludzi.
Zobacz wideo

Profesor Greg Neely i zespół naukowców z Centrum Charlesa Perkinsa, instytutu badawczego przy Uniwersytecie w Sydney, znaleźli przekonujące dowody na to, że owady odczuwają uporczywy ból po urazie. Chociaż już od 2003 roku wiadomo, że owady odczuwają coś w rodzaju bólu, to najnowsze badania naukowców z Sydney po raz pierwszy dowiodły, że te istoty doświadczają też bólu chronicznego. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Science Advances".

Zbadano ból u muszek owocówek 

W badaniu profesor Neely i główny autor doktor Thang Khuong uszkodzili nerw w jednym odnóżu muchy. Uraz następnie całkowicie wyleczono. Gdy rana się zagoiła, dostrzegli, że inne odnóża muchy stały się nadwrażliwe. 

Po tym, jak zwierzę raz zostanie zranione, staje się nadwrażliwe i próbuje chronić się do końca życia

- powiedział profesor Neely i dodał, że to działanie intuicyjne.

Chroniczny ból podobnie odczuwany u owadów i ludzi

Ból chroniczny u owadów i badania nad nim prowadzone mogą pomóc w opracowaniu skutecznych sposobów leczenia bólu chronicznego u ludzi. To dzięki temu, że mechanizm bólu chronicznego u owadów i ludzi jest podobny. Eksperci mogą skupić się na stworzeniu metod, które będą ukierunkowane na przyczynę, a nie, jak było do tej pory, na objawy. 

Skąd ból chroniczny u owadów? 

Profesor Neely wyjaśnił, że muszki owocówki doświadczyły bólu neuropatycznego, jednego z rodzajów bólu chronicznego.

Muszka otrzymuje sygnały 'bólowe' z organizmu. Trafiają one za pomocą neuronów do odpowiednika naszego kręgosłupa. Tam znajdują się neurony, które działają jak bramki. W zależności od kontekstu sygnałów przepuszczają je lub blokują. Po zranieniu nerwu wysyłany jest silny sygnał, który na zawsze niszczy wszystkie bramki. Wskutek tego reszta ciała owada również nie posiada systemów filtrujących 'ból'. Zmienia się odczuwanie 'bólu' i organizm staje się nadwrażliwy.

Ból neuropatyczny, który występuje po uszkodzeniu układu nerwowego, u ludzi jest zwykle opisywany jako ból palący lub ostry. Może pojawić się w wyniku uszkodzenia układu nerwowego, nerwobólu poopryszczkowego (półpaśca), neuropatii cukrzycowej, bólu kości nowotworowej, urazu rdzenia kręgowego i przypadkowych urazów.

Naukowcy na podstawie wyników badań stwierdzili, że główną przyczyną chronicznego bólu neuropatycznego jest brak "hamulców bólowych" w centralnym układzie nerwowym. Twierdzą, że dzięki tym wnioskom będą mogli pracować nad nowymi metodami leczenia bólu chronicznego.

Możemy skupić się na opracowaniu nowych terapii komórkami macierzystymi lub nowych leków, które na dobre powstrzymają ten ból

- mówi profesor Neely.

Więcej o: