Naukowcy odkryli, ¿e owady czuj± przewlek³y ból. To mo¿e pomóc wyleczyæ z niego ludzi
Profesor Greg Neely i zespó³ naukowców z Centrum Charlesa Perkinsa, instytutu badawczego przy Uniwersytecie w Sydney, znale¼li przekonuj±ce dowody na to, ¿e owady odczuwaj± uporczywy ból po urazie. Chocia¿ ju¿ od 2003 roku wiadomo, ¿e owady odczuwaj± co¶ w rodzaju bólu, to najnowsze badania naukowców z Sydney po raz pierwszy dowiod³y, ¿e te istoty do¶wiadczaj± te¿ bólu chronicznego. Wyniki badañ opublikowano w czasopi¶mie "Science Advances".
Zbadano ból u muszek owocówek
W badaniu profesor Neely i g³ówny autor doktor Thang Khuong uszkodzili nerw w jednym odnó¿u muchy. Uraz nastêpnie ca³kowicie wyleczono. Gdy rana siê zagoi³a, dostrzegli, ¿e inne odnó¿a muchy sta³y siê nadwra¿liwe.
Po tym, jak zwierzê raz zostanie zranione, staje siê nadwra¿liwe i próbuje chroniæ siê do koñca ¿ycia
- powiedzia³ profesor Neely i doda³, ¿e to dzia³anie intuicyjne.
Chroniczny ból podobnie odczuwany u owadów i ludzi
Ból chroniczny u owadów i badania nad nim prowadzone mog± pomóc w opracowaniu skutecznych sposobów leczenia bólu chronicznego u ludzi. To dziêki temu, ¿e mechanizm bólu chronicznego u owadów i ludzi jest podobny. Eksperci mog± skupiæ siê na stworzeniu metod, które bêd± ukierunkowane na przyczynê, a nie, jak by³o do tej pory, na objawy.
Sk±d ból chroniczny u owadów?
Profesor Neely wyja¶ni³, ¿e muszki owocówki do¶wiadczy³y bólu neuropatycznego, jednego z rodzajów bólu chronicznego.
Muszka otrzymuje sygna³y 'bólowe' z organizmu. Trafiaj± one za pomoc± neuronów do odpowiednika naszego krêgos³upa. Tam znajduj± siê neurony, które dzia³aj± jak bramki. W zale¿no¶ci od kontekstu sygna³ów przepuszczaj± je lub blokuj±. Po zranieniu nerwu wysy³any jest silny sygna³, który na zawsze niszczy wszystkie bramki. Wskutek tego reszta cia³a owada równie¿ nie posiada systemów filtruj±cych 'ból'. Zmienia siê odczuwanie 'bólu' i organizm staje siê nadwra¿liwy.
Ból neuropatyczny, który wystêpuje po uszkodzeniu uk³adu nerwowego, u ludzi jest zwykle opisywany jako ból pal±cy lub ostry. Mo¿e pojawiæ siê w wyniku uszkodzenia uk³adu nerwowego, nerwobólu poopryszczkowego (pó³pa¶ca), neuropatii cukrzycowej, bólu ko¶ci nowotworowej, urazu rdzenia krêgowego i przypadkowych urazów.
Naukowcy na podstawie wyników badañ stwierdzili, ¿e g³ówn± przyczyn± chronicznego bólu neuropatycznego jest brak "hamulców bólowych" w centralnym uk³adzie nerwowym. Twierdz±, ¿e dziêki tym wnioskom bêd± mogli pracowaæ nad nowymi metodami leczenia bólu chronicznego.
Mo¿emy skupiæ siê na opracowaniu nowych terapii komórkami macierzystymi lub nowych leków, które na dobre powstrzymaj± ten ból
- mówi profesor Neely.
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E